Hawker Hurricane Mk.I VVKJ - Arma Hobby 1/72

Previous topic - Next topic

djnik

Hawker Hurricane Mk.I Br.2317 iz 105.E, 33. VG, 4.LP tokom baziranja u Skoplju i Bitolju od novembra 1940. do marta 1941.

Maketa je pravljena pravo iz kutije, jedino sam probusio otvore mitraljeza jer za neko cudo Arma to nije uradila a veoma je uocljivo. Maketa je farbana sa bojama Vallejo iz RAF seta, na prvim fotografijama zbog svetla u radionici izgledaju svetlije, na poslednjoj mozete da vidite bolje nijanse. Dekali su Lift Here. Uradio sam minimalan weathering, izvukao sam panele sa tamno braon washom, malo guljenja sa srebrnom olovkom i tragove izduva od pigmenta.

Maketa broj 20 za 2023!












milan78

Zanatski odradjeno jako dobro.Volim kad se otvori kokpit jer po meni to dize na veci nivo maketu,uopste.E sad primedbe,mislim da treba da batalis vallejo za Raf jer su im mnoge nijanse diskutabilne,pa i ova zelena je po meni netacna.Previse zute tinte u njoj.Druga bi bio vetrobran,koji bi trebalo bolje da prijanja za trup,ima zazor koji treba da se zagituje.To se uglavnom desava kad se montiraju providni delovi posle farbanja gde maketar misli da je spoj dobar,dok sklapa na suvo,a u 95% slucajeva to nije tako.Nadam se da nema ljutnje to je ovako moja impresija mada mislim da ce se drugi sloziti.Ponavljam ostalo je lepo i pedantno i u tvom stilu. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

voja

#2
Lepo je videti našeg Harikena.

Odlična maketa od Arma Hobby ekipe. Postoje pakovanje sa ecerajem i maskama za kabinu i pakovanje bez tih dodataka.
Eceraj, sem pojaseva, i nije nešto bitan pa je uvek bolje kupiti jeftiniju kutiju bez eceraja. Ali maske su pod morati.

Boje neću komentarisati jer ih nisam video uživo. Čuo sam i ranije da Valejo voli da brlja.
 

A sada par reči, ne o kvalitetu izrađene makete koju ovde vidimo, nego o detaljima koji naš Hariken čini baš našim Harikenom.
Ideja nije da ja tu sada zameram ovo ili ono na Đoletovoj maketi, urađena je pa je urađena, već da nekom pomognem ko bi je u nekoj
bliskoj budućnosti uzeo da radi.

Elem, spiner treba koristiti ovaj sasvim desno, broj 44 a ne ovaj sasvim levo, broj 39.
Đorđe verovatno ima pakovanje makete u čijoj sastavnici se baš sugeriše spiner broj 39.



Dalje. Jugoslovenski Harikeni sa metalnim krilima su iz prve serije i kao takvi nemaju oklopljenu ploču iza glave pilota kao ni veliki pravougaoni
panel na desnoj strani trupa iza kokpita, ispod antene.
Potrebno ga je zagitovati.
Naši Harikeni pripadaju istoj liniji Harikena koji su izvezeni i za Finsku i Rumuniju. Ni njihovi Harikeni nemaju ploču iza pilota i taj pravougaoni panel na trupu.

Točkovi.
Naši Harikeni (kao i finski i rumunski) imaju felne sa pet paoka.
Kupiti rezinske točkove ili prepraviti postojeće iz kutije?
Može i jedno i drugo. Za kupovinu konsultovati Google pretragu a za prepravku, konverziju možwe na sledeći način.
Svako ko je kupio Eduardov Spitfire VIII, ili IX, ili XIV, u kompletu makete dobija felne sa tri, četiri i pet paoka.



Ako je neko napravio maketu sa tri ili četiri paoka, ostale su mu felne sa pet paoka kao višak i njih može iskoristi sada, za našeg Harikena.
Kako?

Kupiti dve potpuno nove burgije prečnika 1mm i 4mm.
Zašto nove? Zato što su ošte a to nam je bitno.
Birgijom prečnika 1mm se kroz rupicu u koju se ulepljuje osovina noge stajnog trapa probuši kompletan točak.
Zašto? Da bi na samoj felni dobili rupicu kroz koju ćemo započeti bušenje felne burgijom prečnika 4mm, čisto da nam burgija ne sklizne i ne ošteti točak i da bi bušili u centru a ne levo iki desno od njega.
Kada konus burgije uđe skroz u felnu, nastavimo lagano da bušimo još za oko pola milimetra.
U novonastalu rupu ubacimo Eduardovu felnu i ako baš jako štrči, možemo točak još malo zabušiti.
Ako i dalje felna štrči onda čemo je, njen zadnji deo, lagano izbrusiti na brusnom papiru, na tvrdoj ravnoj podlozi.
Da ne bi preterali, sa vremena na vreme probamo kako felna naleže u točak. Ne treba preterivati sa brušenjem jer felna svakako mora nešto malo da viri, da ima mali stepenik.
Sve ovo se može primeniti i na točkove Airfixovog Harikena sa platnenim krilima u 1/72.

Evo par fotografija točkova pre intervencije i posle intervencije. Arma Hobby i Airfix.








Nišanska sprava na našim Harikenima je običan, mehanički u vidu mušice i končanice.
Mušica dolazi na na oplatu iznad motora dok končanicu postavljamo iza vetrobrana.
Isto tip nišana imaju i rumunski Harikeni, ali ne i finski.
Takve nišane proizvode npr. Eduard i Brengun.
Eduardovi su bolji jer pored končanice imaju i mušice. Brengun daje samo končanice.
Eduard još ima i nosač nišana za svaki nišan dok ih Brengun nema.




To je za sada to.
Đole izvini što sam ti uzurpirao topik.

.

.



djnik

Quote from: milan78 on 10-09-2023, 14:39:09Zanatski odradjeno jako dobro.Volim kad se otvori kokpit jer po meni to dize na veci nivo maketu,uopste.E sad primedbe,mislim da treba da batalis vallejo za Raf jer su im mnoge nijanse diskutabilne,pa i ova zelena je po meni netacna.Previse zute tinte u njoj.Druga bi bio vetrobran,koji bi trebalo bolje da prijanja za trup,ima zazor koji treba da se zagituje.To se uglavnom desava kad se montiraju providni delovi posle farbanja gde maketar misli da je spoj dobar,dok sklapa na suvo,a u 95% slucajeva to nije tako.Nadam se da nema ljutnje to je ovako moja impresija mada mislim da ce se drugi sloziti.Ponavljam ostalo je lepo i pedantno i u tvom stilu. :cheers

Milane, vuče na žuto zbog svetla na radnom stolu a i slikam telefonom i ne podesavam white balance. Pogledaj poslednju fotku iz vitrine,  prave boje se vide bolje.

Nikakve ljutnje, nisam stavljao providne delove do kraja jer sam se razmišljao da li da kupujem maske ili ne, na kraju nisam.inace video sam da i drugima koji su radili ovu maketi isto nalaze, ugao stakla se ne poklapa najbolje sa uglom trupa.

djnik

Hvala Vojo za detaljan odgovor, siguran sam da ce drugima biti od pomoći a i meni ako budem pravio jos neki Hariken. Ovde nažalost nisam imao rezinske točkove pa sam se odlučio za te iz kutije, znajući da nisu za naše ali šta je tu je.

Maketu sam inace pravio pravo iz kutije zbog takmičarske kategorije, koja ne dozvoljava eceraj i ostale neplasticne delove. Pojaseve sam pravio od Tamija trake iz tog razloga.