T-34/76 Partizanski - Tamiya 1/48

Previous topic - Next topic

djnik

Kao sto mozete videti na fotografiji dole, maketa T-34/76 predstavlja jedan od tenkova koji su Nemci zarobili u Sovjetskom Savezu i onda uveli u upotrbu na nasim prostorima. Tenk je zarobljen od strane Partizana u blizini Trsta pred kraj rata. Moja maketa od Tamije u razmeri 1/48 ja za uzor imala tenk sa prilozene fotografije, stim sto sam prefarbao nemacke krstove sa Sovjetskom zelenom bojom i onda dodao petokrake kao sto su i Partizani radili pred kraj rata. Na fotografijama zarobljenih Nemackih T-34 se vidi da su Partizani zadrzavali crveno/bele brojeve na tureli. Nisam imao broj 04 kao sto se vidi na fotografiji pa sam iskoristio 03, siguran sam da je bio i taj tenk u ceti.

Maketa je farbana sa AK 3rd gen akrilima. Weathering je uradjen sa AK wash-om, AK akrilnim bojama i tankom cetkicom za chipping, pigmentima i raznim dirt/dust effects AK proizvodima.

Maketa broj 21 za 2023!











kru65mi

Jako dobro urađeno, ali ima nekih netočnosti...
Ako se ne varam samo broj 01 je zarobljen citav, ostatak je uništen. Danas se taj tenk nalazi u kasarni Kozara, Banja Luka.
Na vozilu su bile postavljene dodatne kutije a nakon zarobljavanja je preko balkenkreutza nafarbana trobojnica sa zvezdom.
Pogledaj ovde, imaš čelu priču
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,24676.msg193770.html#msg193770
Pozdrav Kruno

djnik

Quote from: kru65mi on 20-09-2023, 09:50:08Jako dobro urađeno, ali ima nekih netočnosti...
Ako se ne varam samo broj 01 je zarobljen citav, ostatak je uništen. Danas se taj tenk nalazi u kasarni Kozara, Banja Luka.
Na vozilu su bile postavljene dodatne kutije a nakon zarobljavanja je preko balkenkreutza nafarbana trobojnica sa zvezdom.
Pogledaj ovde, imaš čelu priču
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,24676.msg193770.html#msg193770
Pozdrav Kruno

Hvala!  I odličan rad na tvom T-34 i čitavoj sceni, naročito jer je u 1/72!

Primetićes da 01 ima drugačiju kupolu dok 04 sa moje fotografije ima istu kao moka maketa. Iz tog razloga sam odlučio da radim 03, kao mogući tenk koji je zarobljen sa istom kupolom iz iste čete, nemam dokaza ali da da li je to uopšte i 100% važno, meni lično nije. Takodje ostali zarobljeni tenkovi koje sam ja vidjao na fotkama su imali samo petokraku, ovaj T-34 01 jeste specifičan.

kru65mi

Svojevremeno, dok sam radio tu dioramicu, naletio sam na neke izvatke iz par knjiga o OZAKu iz kojih sam koristio podatke. Ako se ne varam bilo je par fotki uništenih vozila ove jedinice, sjećam se 05 ali ne i ostalih. Sve je to bio mix zarobljenih i starijih vozla... Povijest je vrlo zanimljiva stvar  :super
Sto se tvoje makete tiče, jedina zamjerka je položaj; ako ju postaviš ukoso daje sceni dojam dinamičnosti.

djnik

Quote from: kru65mi on 21-09-2023, 09:26:41Svojevremeno, dok sam radio tu dioramicu, naletio sam na neke izvatke iz par knjiga o OZAKu iz kojih sam koristio podatke. Ako se ne varam bilo je par fotki uništenih vozila ove jedinice, sjećam se 05 ali ne i ostalih. Sve je to bio mix zarobljenih i starijih vozla... Povijest je vrlo zanimljiva stvar  :super
Sto se tvoje makete tiče, jedina zamjerka je položaj; ako ju postaviš ukoso daje sceni dojam dinamičnosti.

To mi je i Momcha pricao, da se stavi ukoso na postolje kako bi bila dinamicnija scena. Ovo je staro postolje koje iskoristim za slike, ali kad budem napravio novo postavicu tako ukoso. Hvala!

Fredi

Odlično uradjeno ,jedino što bih ja uradio da sam pravio tu maketu odsekao bih prednje blatobrane jer velika vecina tenkova da nekažem gotovo svi su u to vreme imali skinute blatobrane. Time bi dobio na većoj verodostojnosti tih vozila iz tog perioda. U svakom slučaju jako lep rad  :super

kru65mi

Quote from: Fredi on 22-09-2023, 10:24:53Odlično uradjeno ,jedino što bih ja uradio da sam pravio tu maketu odsekao bih prednje blatobrane jer velika vecina tenkova da nekažem gotovo svi su u to vreme imali skinute blatobrane. Time bi dobio na većoj verodostojnosti tih vozila iz tog perioda. U svakom slučaju jako lep rad  :super

Nažalost u tom slučaju prelazi u What if (i ovako je na granici). Najbolja stvar je ili raditi po slici ili napravi anonimnu maketu i to je to.

Lee Adama

u svakom slucaju lepo odradjena maketa, treba i malo umetnicke slobode, u glavnom da je tebi zadovoljstvo.