F-47D-40 Thunderbolt - Tamiya 1/48

Previous topic - Next topic

padobranac

Tamiyin P-47M uradjen kao JRV F-47D-40. Metal je radjen Alcladom, dekali su iz Lift here seta Fat Five.







o\llllll/o

dragan_mig31

Steta sto si ostavio neke spojeve kao sto su na napadne ivice levog krila.Isto fali ti i pitocev i tu ti je rupa gde pitocev ide.Chipping nije bas najuverliviji ali nisa strasno.Sledeci bice puno bolji.

VladimirBrankovic

Odličan.... Super ti je ispao NMF. Verujem da je ovo već druga polovina 50ih, kada su već bili na zalasku karijere. Interesantno je podsetiti se koliko je to prase veliko u odnosu na ostale klipnjake iz istog perioda.... Bravo, sigurno impozantno izgleda na polici.

padobranac

Quote from: dragan_mig31 on 11-01-2024, 11:40:51Steta sto si ostavio neke spojeve kao sto su na napadne ivice levog krila.Isto fali ti i pitocev i tu ti je rupa gde pitocev ide.Chipping nije bas najuverliviji ali nisa strasno.Sledeci bice puno bolji.
Ni cevi nisu zalepljene, ubacene samo za slikanje. Cekam da mi stignu Master model cevi i tu je i pito cev. Zato je nema na maketi.
Bice, bice, jednog dana.
o\llllll/o

medico

vrlo lepo, pedantan rad. Ovaj izbledeli USAF serijal na vertikalcu je sjajan detalj da li je i to dekal !?
Inače ..... deprimirajuće uredan radni sto !  :mjetal

Goran A.

#5
Šteta što su boje na dekalima toliko zasićene, često bude finih radova iz domaće tematike kojima daju malo drugačiji šmek nego što bi trebalo.

Za one koji budu možda budu radili ovo isto ubuduće, čisto žuti krajevi krakova su na našim avionima uglavnom rezervisani za remontovane elise. Kako je tvoja u originalnom izdanju, trebalo bi da ima dodatne tračice. One označavaju vrstu elise koja je vezana za tip motora, pa po njima možemo da utvrdimo koja je podvarijanta motora R-2800 u pitanju. Kad naših Tanderbolta je bilo najmanje dve vrste elisa, za treću nisam 100% siguran.

Jako je malo slika na internetu, i objavljeno uopšte, da bi se lako stekla kompletna slika o njihovim teh. razlikama, ali je moguće.

Gume najmanje dva tipa (za travnate i betonske piste) a i bilo ih je i sa ratkapnama na točkovima kao na starijim mašinama. Regularno je i nakrcati ih i bombama i sa 4-6 raketa u isto vreme, tako su krajem pedesetih išli na GRBZC. 

Bounty SD

Quote from: padobranac on 11-01-2024, 12:47:29
Quote from: dragan_mig31 on 11-01-2024, 11:40:51Steta sto si ostavio neke spojeve kao sto su na napadne ivice levog krila.Isto fali ti i pitocev i tu ti je rupa gde pitocev ide.Chipping nije bas najuverliviji ali nisa strasno.Sledeci bice puno bolji.
Ni cevi nisu zalepljene, ubacene samo za slikanje. Cekam da mi stignu Master model cevi i tu je i pito cev. Zato je nema na maketi.
Bice, bice, jednog dana.

Kolega nema losu nameru, verovatno. On voli rezanje panela malo jache,  :)  crni tush i heavy chipping.

Mi ostali volimo ovako nesto kao tvoj Bolt.
Jako lep rad, uzivo 100% jos lepsi... krasice kolekciju sa ponosom. 

padobranac

Quote from: medico on 11-01-2024, 17:23:48vrlo lepo, pedantan rad. Ovaj izbledeli USAF serijal na vertikalcu je sjajan detalj da li je i to dekal !?
Inače ..... deprimirajuće uredan radni sto !  :mjetal

Za USAF serijal uradjen sablon, pa mestimicno prskano sivom, pa preko toga opet aluminijum da se "ubije" skroz. Ispalo je ok, ali moze i bolje. Trebalo je tu jos isprskati i ostatke USAF rondela ali nisam imao hrabrosti.
Sto je inace u haosu, ali za slikanje se kao sredio.

Quote from: Goran A. on 11-01-2024, 21:14:15Šteta što su boje na dekalima toliko zasićene, često bude finih radova iz domaće tematike kojima daju malo drugačiji šmek nego što bi trebalo.

Za one koji budu možda budu radili ovo isto ubuduće, čisto žuti krajevi krakova su na našim avionima uglavnom rezervisani za remontovane elise. Kako je tvoja u originalnom izdanju, trebalo bi da ima dodatne tračice. One označavaju vrstu elise koja je vezana za tip motora, pa po njima možemo da utvrdimo koja je podvarijanta motora R-2800 u pitanju. Kad naših Tanderbolta je bilo najmanje dve vrste elisa, za treću nisam 100% siguran.

Jako je malo slika na internetu, i objavljeno uopšte, da bi se lako stekla kompletna slika o njihovim teh. razlikama, ali je moguće.

Gume najmanje dva tipa (za travnate i betonske piste) a i bilo ih je i sa ratkapnama na točkovima kao na starijim mašinama. Regularno je i nakrcati ih i bombama i sa 4-6 raketa u isto vreme, tako su krajem pedesetih išli na GRBZC. 

Gorane, ovakve komentare volim iz kojih svi mozemo nesto da naucimo. Posebno jer ce se raditi jos Tanderbolta.
Dekali Lift here jesu dosta jakih boja, prljao sam ih malo ali trebalo je jos. Doduse dekali na mojim fotkama zbog osvetljenja sijaju mnogo vise nego u prirodi. Bela polja na rondelama su na fotkama pravih aviona strokava nedaj boze.
Za elisu sam se rukovodio clankom iz Aeroplana 4/89, gde pise da su samo brojevi aviona od 1-10 imali bele(?) vrhove i dve tanke crvene linije. Mada na fotkama koje sam mogao da nadjem meni deluje da su i linije i vrhovi zuti, tj.iste boje. Verovatno ih ima i na drugim brojevima kao sto kazes. Nazalost su fotke ili lose (losa rezolucija) ili se ne vidi broj aviona i da se uporedi sa elisama, sto bi bilo super interesantno.
Inace su koliko sam nasao, kod nasih vecinom elise bile Curtiss Electric cuffed, barem na fotkama aviona iz "americke" isporuke. Kod "francuske" verovatno bilo svega. Naknadno sam video da nas nijedan nije imao oznaku proizvodjaca elise, tako da moje moram da prefarbam.
Guma jeste bilo vise vrsta. Avion koji sam radio je imao gume sa pravolinijskim sarama duž obima gume. Kod mene su pogresne, sa romboidnom sarom, nisam imao odgovarajuce. Racunam da su ih menjali u toku sluzbe :)
Inace ima lepih fotki u trodelnom clanku o Tanderboltima kod nas u specijalnim izdanjima casopisa Odbrana - Arsenal, brojevi od 101-103.
Do sada nisam naisao ni na jednu fotku 47ca sa Hvarovkama. Sa bombama sam i vidjao ali i one su retke. Ako iko zna gde ima koja fotka naoruzanih Tanderbolta, recite. Bilo bi lepo da ih ovde okacimo kao referencu za buduce radove.

Quote from: Bounty SD on 11-01-2024, 23:16:00
Quote from: padobranac on 11-01-2024, 12:47:29
Quote from: dragan_mig31 on 11-01-2024, 11:40:51Steta sto si ostavio neke spojeve kao sto su na napadne ivice levog krila.Isto fali ti i pitocev i tu ti je rupa gde pitocev ide.Chipping nije bas najuverliviji ali nisa strasno.Sledeci bice puno bolji.
Ni cevi nisu zalepljene, ubacene samo za slikanje. Cekam da mi stignu Master model cevi i tu je i pito cev. Zato je nema na maketi.
Bice, bice, jednog dana.

Kolega nema losu nameru, verovatno. On voli rezanje panela malo jache,  :)  crni tush i heavy chipping.

Mi ostali volimo ovako nesto kao tvoj Bolt.
Jako lep rad, uzivo 100% jos lepsi... krasice kolekciju sa ponosom. 

Ne ljutimo se, nisam ni shvatio to kao losu nameru. Svi radimo kako volimo, ili ako idu u prodaju, onda kako musterija zahteva.

Quote from: VladimirBrankovic on 11-01-2024, 11:48:34Odličan.... Super ti je ispao NMF. Verujem da je ovo već druga polovina 50ih, kada su već bili na zalasku karijere. Interesantno je podsetiti se koliko je to prase veliko u odnosu na ostale klipnjake iz istog perioda.... Bravo, sigurno impozantno izgleda na polici.
Zauzima celu policu kod Ikeine staklene vitrine :)
o\llllll/o

Goran A.

#8
Quote from: padobranac on 12-01-2024, 14:44:44Gorane, ovakve komentare volim iz kojih svi mozemo nesto da naucimo. Posebno jer ce se raditi jos Tanderbolta.
Dekali Lift here jesu dosta jakih boja, prljao sam ih malo ali trebalo je jos. Doduse dekali na mojim fotkama zbog osvetljenja sijaju mnogo vise nego u prirodi. Bela polja na rondelama su na fotkama pravih aviona strokava nedaj boze.
Za elisu sam se rukovodio clankom iz Aeroplana 4/89, gde pise da su samo brojevi aviona od 1-10 imali bele(?) vrhove i dve tanke crvene linije. Mada na fotkama koje sam mogao da nadjem meni deluje da su i linije i vrhovi zuti, tj.iste boje. Verovatno ih ima i na drugim brojevima kao sto kazes. Nazalost su fotke ili lose (losa rezolucija) ili se ne vidi broj aviona i da se uporedi sa elisama, sto bi bilo super interesantno.
Inace su koliko sam nasao, kod nasih vecinom elise bile Curtiss Electric cuffed, barem na fotkama aviona iz "americke" isporuke. Kod "francuske" verovatno bilo svega. Naknadno sam video da nas nijedan nije imao oznaku proizvodjaca elise, tako da moje moram da prefarbam.
Guma jeste bilo vise vrsta. Avion koji sam radio je imao gume sa pravolinijskim sarama duž obima gume. Kod mene su pogresne, sa romboidnom sarom, nisam imao odgovarajuce. Racunam da su ih menjali u toku sluzbe :)
Inace ima lepih fotki u trodelnom clanku o Tanderboltima kod nas u specijalnim izdanjima casopisa Odbrana - Arsenal, brojevi od 101-103.
Do sada nisam naisao ni na jednu fotku 47ca sa Hvarovkama. Sa bombama sam i vidjao ali i one su retke. Ako iko zna gde ima koja fotka naoruzanih Tanderbolta, recite. Bilo bi lepo da ih ovde okacimo kao referencu za buduce radove.


Te dekale jedino tretirati nekim filterom, drugačije slabo šta može.

To što na kracima nema nalepnice proizvođača je zato što krake nije proizveo Curtiss Electric, već AO Smyth. Nalepnice idu u slučaju kada je kompletnu elisu (glavčina i kraci) proizveo Curtis Electric ili kao kod Hamiltona npr. Na Curtissovu glavčinu sa aviona iz američke ture idu tri tipa krakova. Video sam dve vrste, siguran sam da je postojala i treća ali nisam video jasnu sliku.

To iz Aeroplana nije baš tačno. Recimo, 13148 je imao žute krajeve sa dve tračice.

Za rakete, informaciju sam dobio od sada pokojnog generala Stupara koji je karijeru započeo na Tanderboltima a mislim da je leteo i kao pitomac na njima. Pitao sam ga baš namenski za vežbe gađanja, rekao mi je da su nosili i bombe i rakete zajedno. Jedan nalet bombama, drugi nalet raketama, a posle mitraljezima kako to obično biva. Bio je baš impresioniran tim avionom, kad god je pričao o tome uvek je bilo uz osmeh na licu.

Gume nisu pogrešne, sa romboidnom šarom su za travnate i zemljane piste i stajanke. Ima slika sa njima, pretpostavljam da nisu kombinovane za svaku priliku tokom raznih preleta i kraćih prebaziranja. Verujem da za duži period boravka aviona, gume jesu birane za upotrebu prema vrsti piste sa koje će se poletati.

djnik

Odlican rad! Znaci od P-47M se napravi nas, moracu i ja da ga kupim!