J-22 Orao, Litaki, 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

Lepo ti ide, meni se bas bas svidja, jedva cekam da ga ofarbas. Lici na Orla. A sto se tice onih pljuvaca, kako ono kazu "Lajte kere Jakobsfelda"
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Maketar78

Svaka čast na uloženom trudu i potrošenim živcima.  :super  :bravo

Tuga i žalost da u današnje vreme proizvođači izdaju novu maketu, a da se potkradu tolike greške. Zapravo bi proizvođač morao tebe da plati, a ne ti maketu.  :deadhorse

Svaka čast, samo nastavi dalje tako.  :cheers
Polako, ali sigurno ...

Miroslav Š.

Maketa je velikim delom sklopljena i trenutno je u fazi pripreme za prajmer a potom i farbanje.
Obzirom da radim maketu direkt iz kutije nisam mnogo toga ispravljao i dodavao ali sam neke stvari ipak malo korigovao zarad tačnosti. Dobra stvar je što je LITAKI u kutiji dao i delove koji se mogu iskoristiti za Orla izviđača kao i predserijske Orlove koji su imali serijale 25103-25111. Ako se odlučite za 25103/103 kao i ja, obavezno iskoristite horizontalce sa kompenzatorom mase. Ovaj Orao je takođe interesantan jer je na njemu jedno vreme na samom početku upotrebe bio ugrađen i Signalizator radarskog ozračenja ELT-156 (o tome malo više drugom prilikom).
Druga stvar koju preporučujem da se uradi je brisanje ugravirane linije za aerodinamičku pregradu na gornjakama krila (onu dužu koja je bliža trupu). Ta aerodinamička pregrada je bila na prototipu, dvosedima i izviđačima. Na jednosedim jurišnicima te pregrade pa samim tim ni te linije nije bilo. Za tu operaciju vam je potrebno 20ak minuta laganog rada (koristio tečni super lepak).
Takođe, panel/poklopac koji se nalazi na gornjaci tačno na spoju trupa i krila treba ,,ispeglati" super lepkom i potom dorezati (pogledajte fotku).

Drugog Orla planiram uskoro da počnem ali sa više sitnih dorada na panelinim linijama, pre svega. U međuvremenu mi je stiglo i resinsko sedište koje odgovara našem Orlu i njega ću iskoristiti takođe za tog drugog Orla...

Boje su spremne, još par sitnica i farbanjac. 







Panel između trupa i gornjake krila i izbrisana linija









Napomenuo bih još jednu stvar a to je LITAKIJEVA sastavnica tj diagram opcija podvesa koji se nalazi na samom kraju. LITAKI je kao opciju za podves, između ostalog, dao i kačenje lansera NRZ Munja 128mm na unutrašnjim nosačima a što nije tačna opcija obzirom da se u stvarnoj eksploataciji oni kaže isključivo na spoljašnjim nosačima. Razlog je problem sa oštećenjima koja su izazvana na horizontalnim stabilizatorima tokom lansiranja (doslovce bi spalili napadnu ivicu horizontalaca). Dakle, kačenje Munja na unutrašnje nosače je pogrešno.

Quote from: Maketar78 on 10-02-2024, 20:20:01Svaka čast na uloženom trudu i potrošenim živcima.  :super  :bravo

Tuga i žalost da u današnje vreme proizvođači izdaju novu maketu, a da se potkradu tolike greške. Zapravo bi proizvođač morao tebe da plati, a ne ti maketu.  :deadhorse

Svaka čast, samo nastavi dalje tako.  :cheers

Iskren da budem, ni jedan jedini živac nisam do sada utrošio radeći ovu maketu. Sada kada je maketa skoro završena ili bolje da kažem kada se nazire završetak mogu samo da potvrdim još jednom da je ovo najbolja maketa Orla i da ne traži nikakve posebne maketarske veštine da bi se sklopila. Meni je jedino žao što nemam više vremena za hobi ali i u tome ima neke draži.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

milan78

Samo nemoj ove boje da koristis za zelenu i sivu.Veze nemaju pogotovu siva.Uzmi tamiya boje za Raf ww2.
Instagram-Peacockscaleworx

Miroslav Š.

napravio sam ovu provizornu karticu sa čipovima boja, nema velike razlike. Odlučio sam se za već najavljenu varijantu AK REAL COLOR boja.



Prva je došla na red siva kojoj sam dodao ,,liz" bele od istog proizvođača.
Uzorak za boju vidite pored boja, panel sa pravog aviona iz doba SFRJ RViPVO.



Prva ruka sive je pokazala moje propuste prilikom sklapanja i rada (zarezi, loše šmirglanje/poliranje...) pa ću nakon sređivanja tih propusta naneti još jedan tanak sloj ove iste mešavine. Avion koji radim 25103/103 je bio tek proizveden i zbog toga mora biti ofarban bez nekih velikih egzibicija  :)



 :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Nakon testiranja tri zelene boje, odlučio sam se ipak za Gunze H309.











 :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

Farbanje je završeno i nakon sloja sjajnog laka Mr.COLOR GX112 sve je došlo na svoje mesto. Boje su dobile pun intenzitet i tek sada su se pokazale one prave nijanse kojima sam se nadao.
Krenuo sam sa postavljanjem dekala. Fotka je spočetka procesa postavljanja, dekali se odlično ponašaju, dobro reaguju na hemiju i vrlo su izdžljivi (isprobao iz prve ruke :-)).
Namerno sam postavio nekoliko vrlo sličnih fotki ali sa različitim uglom osvetljenja kako bi se videlo ,,naleganje" boje.

Prilikom postavljanja dekala imao sam problem sa postavljanjem broja i rondele na donjakama krila zbog predimenzioniranog dela mehanizma za pokretanje kormila nagiba (krilca/eleroni) pa sam dekale postavio za milimetar dva više ka napadnoj ivici krila. Taj problem može da se reši naknadnim postavljanjem spomenutog dela kada se posatve dekali ili izradom novog dela koji će odgovarati dimenzijama. Ovo važi za avione iz SFRJ perioda koji imaju velike bele eskadrilske brojeve.











Sledeće javljanje će biti u galeriji gotovih maketa.
Zahvaljujem vam se svima na praćenju i komentarisanju kako ovde na forumu tako i na društvenim mrežama i privatno. Rad na ovoj veoma dobroj maketi mi je pričinio veliko zadovoljstvo pa ću kompletna svoja zapažanja i komentare postaviti uz gotovu maketu. Sledećeg Orla započinjem ubrzo i njega planiram da uradim sa nekim doradama i modifikacijama ali o tom-potom.
 :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Goran A.

#52
Ne bi škodilo da je malčice sjajniji.

To je poznata stotrojka sa postavke na Ušću, fina i čista, ne zbog parade, već zato što je bio takav gotovo do kraja dekade. A i inače su te boje bile prilično sjajne. Maketa je oštra i to bi doprinelo da se detalji i kontura bolje istaknu.   

nebkv

I ja sam negde u ovoj fazi,i do sada je sve islo manje vise glatko
Ali eto za kraj sam ostavio glavne noge ST,i nije mi bas svejedno kako ce to ici
Ocekivao sam ovde u temi iskustva sa ST na 103ci🙂

Miroslav Š.

Gorane, slažem se, planirao sam da bude sjajniji :super

Nebojša, ubacio sam jednu malu operaciju na donjakama pa kasnim sa st trapom. Njega obično postavljam naposletku nakon postavljenih dekala i završnog lakiranja.
Zašto sam zastao u samom finišu? Uklonio sam aktuatore/mehanizme za pokretanje elerona/krilaca. Nisu mi dali mira tako predimenzionirani i na pogrešnoj poziciji. Uradio sam nove na osnovu crteža Luke Midića i fotografija Dimitrija Ostojića. Cela operacija nije ništa posebno zahtevna, više o njoj uz fotke.
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

nebkv

Da,to je recimo jedan detalj koji sam odmah primetio da nije u skladu,cim sam ga skinuo sa rama
Verovatno cu na sledecoj maketi i ja to da prepravljam jer bas deluje nezgrapno
Srecom je sa donje strane pa ne bode oci na polici

Goran A.

Quote from: Miroslav Š. on 04-04-2024, 08:15:33...planirao sam da bude sjajniji :super

Doprineće detaljima prilično, pogotovo zbog razmere. Mat proguta mnogo toga na tamnijim bojama.

nebkv

Kao sto sam se i plasio,ST je dosta problematican :-\
U sustini tako je i na pravom avionu ali su ovde dve stvari mogli da urade da olaksaju posao
Prva je da glavnu nogu izliju iz jednog komada sa stopom gde se kace tockovi
Druga je da pozicije gde se kaci na trup imaju mnogo jasnije pinove
Ja stvarno ne znam kako ce manje iakusni ili maketari bez iskustva ovo odraditi,bas je slozeno

Miroslav Š.

Veoma mi je žao što ne stižem sve što isplaniram u vezi sa ovom našom divnom plastikom, posao i obaveze a i po neki virus učine svoje...

Od radova sam, u međuvremenu u preskocima, zamenio aktuatore/mehanizme za pokretanje krilaca na donjakama referišući odlične crteže spomenutog Luke Dimića i fotografije Dimitrija Ostojića (novi se vide na fotki).
Što se tiče stajnog trapa, slažem se sa tobom Nebojša, ima posla ali nije uopšte nerešiv. Ja sam prvo pratio sastavnicu te sam sklopio stajni trap ali sam, ispostavilo se, omašio uglove i nikako nisam mogao da ga ugalvim na svoje mesto. Potom sam iste (stajne trapove) rasklopio, vrlo pažljivo i uspeo sam da to uradim bez da sam oštetio ijedan deo. Krenuo sam iz početka tako što sam na maketu postavljao deo po deo, tačnije za levi stajni trap sam prvo spojio delove F34 (glavna noga st. trapa) i deo F24. Na to sam dodao F29 i tako redom do kraja.
Na fotkama se vidi deo lepljenja s početka...





Na pravom J-22 st trap je zeznut pa je tako i na maketi ispalo. Slažem se da bi bilo lepo da je LITAKI mogao da izlije drugačije ali i ovako je dobro. Ne samo da maketa liči na Orla nego dobijamo sasvim pristojnu i dobru maketu. Ja sam počeo drugu da radim, nju ću malko da modifikujem sa detaljima...
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Goran A.

Ništa bolji trapovi nisu ni na većini maketa Jaguara i Miraža F.1. Iako imaju pinove, opet je potrebno centriranje, pa skoro kao i ovde.

Prosto, takav je trap, a nije ga lako udenuti ni na pravom avionu