Lockheed Martin F35C VFA125 (Orange Hobby 1/72)

Previous topic - Next topic

Scaling Slav

Dobar dan maketari,

Danas vam predstavljam F35C od Orange Hobby-a. Pošto je ova maketa malo redja, malo o njoj.
Malo skuplja, pogotovo što uvek mora da se uveze, ali ako neko hoće C verziju u 1/72, jedina opcija tako da, ili hoćeš ili nećeš, treće nema, bar koliko ja znam (Italeri je najavio C skoro) a pošto je meni samo C relativno lep, ne izgleda zdepasto i skraćeno, hteo sam nju. Maketa sama po sebi ima solidno detalja, wheelbay i weaponbay uopšte nema detalja pa sam tu mnogo toga dodavao. Što se tiče spolja, detalji su uglavnom na mestu, samo na par mesta ram paneli nemaju skroz tačan oblik, pogotovo kod nosa, i možda su na nekim mestima preizbaceni.

Plastika je čudna, puca, pa je bitno imati jako oštre sečice (što ja nisam imao pa sam morao dodatno da gitujem). Čak i pored toga postoji dosta mesta, pogotovo kod nosa, usisa i spojnica krila gde mora dosta da se gituje. E sad, dodatno otežava cinjecina da je F35 ceo uglast i špicast tako da neke delove bukvalno morate sami da moldujete i smirglate da to bude oštro, tačno i precizno. Kod krila mi je trebalo pola tube gita i i dalje nije savršeno. Mlaznica nije kao kod pravog aviona i ne znam zašto su je ovako odradili, i razmišljam da u jednom momentu uzmem rezinsku i zamenim.

Uz kit se dobijaju 2x aamram-a, 2x aim-9x i 2x AGM-158 ( koja je rezinska, i veoma krta i lomljive, i vidi se dosta tekstura 3d štampača). Ja sam dodao još 2 aamram-a iz revelovog kit-a i planiram da dodam i 2 gbu bombe. Svo oružje je na magnetima tako da uvek mogu da skinem, dodam, promenim.

Što se tiče "have glass" premaza odlucio sam se za žućkast finish, koji, nije baš uvek žut, ima metalik premaz i veoma sam zadovoljan kako je ispao, odlično reaguje na različite izvore svetlosti.

Ram paneli su posebna priča odlučio sam se da ih bojim odvojeno kao na ranijim verzijama aviona (ovaj 412 je generalno na slikama sa njim) a i dodatni je izazov i izgleda zanimljivo. Za to sam morao da naručim orange hobi maske koje su kvalitetnije od celog kit-a. Koristio sam slican miks kao za glavnu boju samo drugu sivu i manje metalnih boja, uz to, ono što mi je bilo najbitnije jeste da ram paneli imaju drugačiji (u ovom slučaju mat) finish da bi se lomili na svetlu kao pravi.

Dekali su predebeli, i u poslednjem momentu sam se odlično da dosta njih ,ali ne sve ,ismirglam, i to je na moju sreću odlično prošlo.

Što se tiče vederinga, minimalan, gotovo nepostojeći, najprimetnija stvar koju sam uradio al se ne vidi na slikama jeste da sam uradio efekat oštećenja have glass premaza u vidu ogrebotina kako uglavnom izgleda na pravom, kao da ga je neko oprao peskom. Slikanje je takodje bio izazov, imate par slika bez oružja na prirodnom svetlu i par slika sa oružjem na veštačkom. Nadam se da vam se sviđa, ovo je za mene trebao da bude brzinski projekat al je na kraju potrajao skoro 3 meseca uz par pauza.

Ceo proces na instagramu i na scalemates-u: https://www.scalemates.com/profiles/mate.php?id=120720&p=albums&album=103451

Samo da dodam, neke slike su ispale "hladnije" sto sam tek sad primetio i mrzelo me da ispravljam.















flanker

Deluje pedantno urađen. Pretpostavljam nezgodan za frbanje zbog panela.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Scaling Slav

Hvala, hvala. Teško da sve deluje utegnuto i uredno, zahteva vreme.

VladimirBrankovic

E, lepo ti izgleda ova igračka... Ja bih bio bas zadovoljan ovim rezultatom... Mnogo je interesantno ji C, stvarno, ovi ostali izgledaju ubi boze...

chikavili

Sta znam... meni C sa vecim krilima a istim trupom, deluje jos zdepastije i krace od A varijante. Ali, to je subjektivna stvar.
Ako ikada budem odlucio da radim maketu F-35 (mada su male sanse, posto mi se jednostavno ne svidja), to ce biti sigurno B zato sto ima vise detalja koji cine maketu zanimljivijom.

Inace, rad odlican  :mjetal

Scaling Slav

#5
Hvala puno Vladimire, iskreno jesam zadovoljan, bila ona rupa pošto sam završio rad, i baš mi bilo cimanje da skidam vrata i farbam opet, al dobro je sve sad haha.
@chikavili pazi, realno, sva tri su ko T-Rex meni, i bio mi najneomiljeniji avion, al sad, ipak je lep iz nekih uglova, nije elegancija, ne zovu ga Ameri džabe Fat Amy. Inače planiram da nastavim sve tri varijante, što ti kažeš, ova B da se izdetaljise. I hvala 🙏🏻