Spitfire Mk IX. Egipatskog kraljevskog vazduhoplovstva, Eduard 1/72

Previous topic - Next topic

djos & filip

Pozdrav svima, kolega Vladimir Brankovic me je zamolio da pokazem njegov najnoviji rad, Spitfire Mk IX , Eduard u 1/72.
Po meni izuzetno uspesan rad, svaka cast Vladimire.
Tekst koji je Vladimir poslao kao i slike su u nastavku.

Dragi drugari, želim vam srećnu novu 2024, puno zdravlja, sreće i dobre plastike!
Mada sam ovaj projekat otpočeo u prošloj, završio sam ga u ovoj godini, tako da se može reći da je ovo lep kraj prošle, i još lepši početak nove godine! O samom modelu ne moram mnogo da pišem. Na tržištu je već neko vreme, pa je svima onima koji rade ovu razmeru dobro poznata. Kompleksna je ali se, uz malo pažnje i ljubavi, sve lepo uklapa. Detalji su fantastični, prosto "traže" da budu istaknuti. Po mom mišljenju, eceraj, koji nudi Profipak, nije neophodan za, zaista, impozantan finalni utisak Eduardov og Spita.
Primenio sam prišejding belom bojom preko crnog prajmera, kao i uvek. Usledilo je osnovno farbanje, nakon kojeg sam posvetleo neke panele i istakao detalje smoukom.
Budući da sam ljubitelj egzotike, opredelio sam se za oznake Egipatskog kraljevskog vazduhoplovstva, iz perioda Rata za izraelsku nezavisnost. Mašinu sa datim serijskim brojevima zrobile su izraelske trupe na Sinaju. Oznake je, davnih dana, printao Begemont, za potrebe Lifthira.
 Ovom prilikom se zahvaljuje Djordju Starčeviću i Milanu Paunoviću za donaciju dekala.
Sve u svemu, zadovoljan sam rezultatom a nadam se da i vi delite mišljenje sa mnom.
 Za sve sugestije i zamerke sam tu!











Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Jovac

Ne znam šta će drugi reći za maketu i rad , ali ovo je prava egzotika i pravo je osveženje videti neki Spit koji nije Britanski. Rad kao i uvek prelep.  :cheers  :cheers  :cheers

flanker

Odličan, odlični detalji, a i fotke su odlične.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.



AЭРОПОКСИ

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Goran A.

Zato što se podižu i spuštaju naizmenično, levo gore, desno dole i obratno. Ne može oba zajedno u istu stranu, bar ne kod klasičnih aviona.

To ti je kao da si napravio maketu automobila i jedan prednji točak okrenuo u levo a drugi u desno.
 
Ovo je krupan propust i nije skladu sa veštim farbanjem koje si pokazao, zato biraj koji ćeš da odlepiš i zalepiš kako valja, ili pak oba u neutralni položaj. Ugao otklona na gore treba da bude različit od ugla otklona dole, i to je primetno kod većeg dela aviona. Potraži fotke Spitfajera na kojima možeš da vidiš koliko tačno.

S tim ako ipak hoćeš da budu pomereni, onda ni palica ne bi smela da ostane ravnodušna - i ona mora u stranu u zavisnosti koje krilce si spustio ili podigao. Mislim, kad si već otvorio kabinu...

VladimirBrankovic

E ovo je vrhunska sugestija. Ja sam se vodio nekim slikama mašina iz muzeja, recimo, na belgijski, iz Brisela, su oba spuštena.... To se lako popravlja pa ću to srediti vrlo lako... Hvala

AЭРОПОКСИ

Quote from: VladimirBrankovic on 22-01-2024, 15:35:55E ovo je vrhunska sugestija. Ja sam se vodio nekim slikama mašina iz muzeja, recimo, na belgijski, iz Brisela, su oba spuštena.... To se lako popravlja pa ću to srediti vrlo lako... Hvala

Jesi li dobro pogledao?

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.

najjaci

Lepo ti je ovo ispalo kolega Brankovicu. Sto rece Djovak lepo je videti spita a da nije u britanskim oznakama. I ako sam pobornik ulja, masti i prasine malo mi na oko deluje previse kontrasno odozdo ovaj deo di je kardAn. Donja povrsina je propisno zaprljana dok ova sto naleze odozgo na nju deluje poprilicno cisto pa mi spoj te dve nekako bode oci. Takodje mozda si mogao dodati malo ogrebotina na spoju krila i trupa no za tako nesta nikad nije kasno. U svakom slucaju bravo, samo napred!
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Janjic

Quote from: VladimirBrankovic on 22-01-2024, 14:31:22Pa spustio sam ih, što?

Znanje je krhko! Svima, ne samo tebi.

Greška jeste, dobra greška, ali srećom lako poravljiva.

凸(¬‿¬)凸

medico

Quote from: Goran A. on 22-01-2024, 14:35:56To ti je kao da si napravio maketu automobila i jedan prednji točak okrenuo u levo a drugi u desno.
 
Ovo je krupan propust i nije skladu sa veštim farbanjem koje si pokazao, zato biraj koji ćeš da odlepiš i zalepiš kako valja, ili pak oba u neutralni položaj. Ugao otklona na gore treba da bude različit od ugla otklona dole, i to je primetno kod većeg dela aviona. Potraži fotke Spitfajera na kojima možeš da vidiš koliko tačno.

S tim ako ipak hoćeš da budu pomereni, onda ni palica ne bi smela da ostane ravnodušna - i ona mora u stranu u zavisnosti koje krilce si spustio ili podigao. Mislim, kad si već otvorio kabinu...


Što bi rekli u " Maratoncima " kad deda Maksimilijan razvali pola mete starom tandžarom " EEE tako se to radi "
lepo objašnjeno  !
Dodao bih samo i pitao ...ako si vec kormilo pravca postavio u levi položaj da li si " da li si dao levu nogu " na nožnim komandama !?
Maketa lepo izgleda , da li traka oko trupa ide celim obimom ili je to neki propust  i čime je posvetljavana tamno braon ! verovatno belom !?

VladimirBrankovic

E hvala ljudi... Greska ispravljena, sve je vraćeno u neutral...
Quote from: medico on 27-01-2024, 10:56:15
Quote from: Goran A. on 22-01-2024, 14:35:56To ti je kao da si napravio maketu automobila i jedan prednji točak okrenuo u levo a drugi u desno.
 
Ovo je krupan propust i nije skladu sa veštim farbanjem koje si pokazao, zato biraj koji ćeš da odlepiš i zalepiš kako valja, ili pak oba u neutralni položaj. Ugao otklona na gore treba da bude različit od ugla otklona dole, i to je primetno kod većeg dela aviona. Potraži fotke Spitfajera na kojima možeš da vidiš koliko tačno.

S tim ako ipak hoćeš da budu pomereni, onda ni palica ne bi smela da ostane ravnodušna - i ona mora u stranu u zavisnosti koje krilce si spustio ili podigao. Mislim, kad si već otvorio kabinu...


Što bi rekli u " Maratoncima " kad deda Maksimilijan razvali pola mete starom tandžarom " EEE tako se to radi "
lepo objašnjeno  !
Dodao bih samo i pitao ...ako si vec kormilo pravca postavio u levi položaj da li si " da li si dao levu nogu " na nožnim komandama !?
Maketa lepo izgleda , da li traka oko trupa ide celim obimom ili je to neki propust  i čime je posvetljavana tamno braon ! verovatno belom !?

e hvala... Ma jok, u 1:72 se kokpit jedva vidi a pedale su tamo negde u mraku, iza kontrolu table hahahha

Ajoj, sto se trake tice, ona bi, po svemu sudeći trebalo da stoji tako. Ne znam... Slike egipatskih letelica su retke, tako da me ni jedna nije uverila u suprutno... Ne znam, ako neko zna, nek kaze...
Sto se bele tice, koristio sam na par mesta na nekoliko panela, ali vrlo vrlo malo... U glavnom sam dodavao kao bele u inicijalne boje pa tako tonirao... Kasnije sam radio smouk po linijama panela blago... Naravno, dekale sam posvetleo belom, udario braon voš...