PBY-5A Catalina "Blue Goose" (Hobby 2000 1/72)

Previous topic - Next topic

Scaling Slav

Igrom slučaja mi je ostao upaljen tab, i kad je server hakovan uspeo sam da prekopiram stari tekst. Hvala svima na lepim komentarima, iskreno nisam očekivao da vam se preterano svidi tako da sam baš pozitivno iznenađen. A još draže mi je što ste se bili raspisali i generalno se slažem sa svime što ste spominjali, i vedering na markacijama (koji nisam baš odradio zato što su uglavnom, bar po slikama koje sam video, uglavnom bile neoštećene), i posle sam čitao i o "tonal crush-u" pa sam počeo i o tome da razmišljam dok farbam makete. Uz to, ostao sam dužan sliku odozdo koju uvek postavim al sad sam zaboravio, što se njega tice trudio sam se da izvederujem sa drugim bojama malo sam gledao kako izgledaju brodovi i malo koristio zelenkaste tonove, pogotovo na ivicama što ne znam koliko se ovde vidi.

Stari tekst:
Elem, u pitanju je Consolidated PBY-5A Catalina. Avion koji je koriscen kao licni prevoz Kapetana Gajgera, pilot je major Dzek Kram. Bio je deo cuvenog Cactus Air Force-a na Henderson field-u.
Generalno, za mene licno jako teska tema za rad, zato sto nisam radio avione iz drugog svetskog rata, uz to, ovo je "airboat" sto bar meni dodatno otezava, uz to, nisam bas nasao nesto puno slika, samo par, tako da sam morao biti malo kreativan, sto i nije tako lose.

Plava boja je mesana, nista sto sam kupio lici na plavu kojom je bio farban.
Isao sam logikom da je konstantno koriscen, uz to na Gvadalkanalu je poprilicno prasnjavo, a znam da su kataline nekad sletale na pistu a nekad i u vodu. Mozda sam preterao sa auspusima  :think

Torpedo mk13 je eduardov, i jako je kvalitan dodatak, rekao bih, bolji od celog aviona, a dodati su zato sto je Kram presreo japansku flotu sa njom i potopio jedan ili cak vise brodova (podaci se tu malo razlikuju), ali da ne davim tom pricom sad, svega toga ima na netu vise nego dovoljno.
Jedan torpedo visi zato sto sam video neke slike dok ih montiraju a posto planiram da dodam neko postolje kao dioramu, bilo mi lepse da ostavim tako za sad.

Unutrasnjost aviona je samogradnja, dodavao sam radiosobu, krevete, cisto malo da popunim sve to i usput dodam tezinu (koja nije bila dovoljna i idalje je "tailsitter" ali sam zato dodao i magnete napred pa kad se napravi postolje trebalo bi da povuce). Takodje, nosaci torpeda su samogradnja, a motori su dosta preradjeni, vecina ovih stvari se jedva i vidi al tu je sve 🙂

Generalno sam zadovoljan, ali mnogo stvari bi drugacije uradio sledeci put. Dobra skola svakako. Takodje cu ga rigovati al kad budem imao vise vremena.
Kao i uvek, ceo proces je i na https://www.scalemates.com/sr/profiles/mate.php?id=120720&p=albums&album=104030
kao i na instagramu.
Nadam se da vam se svidja, i Srecni vam praznici maketari!  :cheers














gille

Sjajno, Kataline su uvek praznik za oči! Meni se sviđa kako si ovo napravio, možda je malo preprljavo ali je svakako lepo.

Scaling Slav

Hvala @gille ja sam se iznenadio koliko ljudi voli ovaj avion, a i što ne bi, stvarno je lep.

viper

Odličano urađeno i lijep avion.  :cheers

Lanmi

Odlično je ispao retko se viđa sa torpedom  u pravu si da je ovaj Eduardov dodatak vrhunski. Mislim da ti si plavu nijansu baš pogodio. Šteta što nismo videli te dorađene detalje u unutrašnjosti.  Meni isto jedan od omiljenih aviona 2sr, jedan od najvažnijih u istoriji avijacije.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

chikavili

Kao klinac, citao sam neki strip u kome se pojavljivala Catalina i od tog trenutka mi je jedan od 3 najomiljenija aviona ikada. Pokusao sam da izguglam koji je to strip bio, ali bez uspeha.

Toliko je volim da u isto vreme jedva cekam da je radim i imam nevidjenu tremu da nesto ne zeznem :D

VladimirBrankovic

Quote from: chikavili on 25-01-2024, 15:37:09Kao klinac, citao sam neki strip u kome se pojavljivala Catalina i od tog trenutka mi je jedan od 3 najomiljenija aviona ikada. Pokusao sam da izguglam koji je to strip bio, ali bez uspeha.

Toliko je volim da u isto vreme jedva cekam da je radim i imam nevidjenu tremu da nesto ne zeznem :D
Koliko znam, bila je u jednom od brojeva stripa "Victor"

Scaling Slav

Hvala momci stvarno! Ma Eduardov torpedo je pola makete, odma da ti kažem, uz to jako sam zadovoljan kako sam ga ofarbao, a bio sam u fazonu, okej neću da filozofiram, daj na brzaka, malo airbrush, malo drybrush i bum, ispade bomba (pun intended 😂). Sad ću dodam sliku unutra, al kad sam ovih dana video sliku nije mi bila baš vredna hvale, al ajde, može to bolje al dobro za vežbanje :D
@chikavili ti kad si mi rekao da ti je medju omiljenima, osetio sam pritisak da bar probam da ispoštujem temu haha. Sastavljaj to, pa makar I dva put :D

zamorano

Odlična maketa, i kad je tako uradiš nije ni čudo što svi primete da je i avion sam po sebi lep :)

Meni je nekako najjača Katalina bila ona Greenpeace-ova (npr. https://www.airhistory.net/photo/84896/N423RS).

najjaci

Quote from: chikavili on 25-01-2024, 15:37:09Kao klinac, citao sam neki strip u kome se pojavljivala Catalina i od tog trenutka mi je jedan od 3 najomiljenija aviona ikada. Pokusao sam da izguglam koji je to strip bio, ali bez uspeha.
...
El ovO?



Ili je mozda Buck Danny?
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Goran A.

#10
To je morao biti strip s kraja sedamdesetih ili početka osamdesetih, dakle na jeziku naroda i narodnosti - Stripoteka, Strip 82, Strip Zabavnik, Eks nije (nije gajio sličnu tematiku)... Bilo je avijacije u Super Stripu a ponekad i u Politikinom Zabavniku. Strip Art isto, e sad u kojem od ovih...
 

Scaling Slav

Quote from: zamorano on 25-01-2024, 18:58:14Odlična maketa, i kad je tako uradiš nije ni čudo što svi primete da je i avion sam po sebi lep :)

Meni je nekako najjača Katalina bila ona Greenpeace-ova (npr. https://www.airhistory.net/photo/84896/N423RS).

Hvala ti puno 🙏🏻  :cheers
Auuuu vidi bojeee, ovo bi bilo top uraditi, jes malo Prajd, al bar bi dobio na popularnosti 😂

chikavili

#12
Quote from: Goran A. on 25-01-2024, 23:49:49To je morao biti strip s kraja sedamdesetih ili početka osamdesetih, dakle na jeziku naroda i narodnosti - Stripoteka, Strip 82, Strip Zabavnik, Eks nije (nije gajio sličnu tematiku)... Bilo je avijacije u Super Stripu a ponekad i u Politikinom Zabavniku. Strip Art isto, e sad u kojem od ovih...
Tako sam i ja razmisljao, prvo mi padaju na pamet Stripoteka i Politikin Zabavnik, posto sam uz Eks (koji definitivno nije) to najvise citao. Moze biti i Panorama/Stripoteka Panorama koja je malo starija ali ih je moj stariji burazer skupljao.

Quote from: najjaci on 25-01-2024, 23:36:25Ili je mozda Buck Danny?
Bravo, mislim da je to to! :super

90% sam siguran da je ovo iz tog stripa:

najjaci

#13
Quote from: Goran A. on 25-01-2024, 23:49:49To je morao biti strip s kraja sedamdesetih ili početka osamdesetih, dakle na jeziku naroda i narodnosti...

Moguce, no mozda je ChikaVili u to doba imao pristup i stranim publikacijama kao sto su uostalom i mnogi od nas. Takodje vecina stripova izdavanih kod nas i jeste od stranih autora samo je prevodjena na jezik nasih naroda i narodnosti.
Kako stvari stoje moguce da se pojavio u starom Strip Art-u, Denisu ili Zabavniku >link<
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi