Airfix 1/72 Tiger I Tank

Previous topic - Next topic

Sandman

E pa narode, evo i mene u nekim novim maketarskim vodama!  :D

Proshle nedelje mi je drugar poklonio ovaj maleni tenkic, pa sam reshio da se odmah bacim na njega...
Moram priznati da mi se svidelo kako izgleda sklapanje ove kategorije maketa....  :D
polako ali sigurno sam pocheo da se "navlachim" na oklop....  ;) :D

Do sada nisam radio oklop niti me je to mnogo interesovalo, tako da zaista nemam nikakvog znanja iz ove oblasti...
Iz tog razloga, sve sugestije, saveti, kritike su JAKO pozeljni!! ;)

Za pochetak, evo same kutije...



Kamuflaza je data sledeca...



Evo i delova sa dekalima...



A ovo sam sinoc uradio....
Desni red tochkova sam sklopio sem onih "spoljnih" delova "shirih tochkova" tj., onih tochkova koji deluju "shire" u odnosu na ove druge tj. kao da imaju unutrashnju osovinu.... a ovi drugi su priljubljeni... uffff,,ne znam kako da objasnim... ma zna Mirko o chemu pricham pa moze da bolje objasni na shta mislim tachno!  ;D
Elem, ideja mi je da ovo sad isprskam nekim crnim prajmerom, pa onda da zalepim te spoljne delove tochkova... pa onda u onu zutu (oker)...ili mozda prvo u zelenu pa da zelenu maskiram tack-it-om pa da onda prskam preko oker da bih dobio "zmijice" tj. prugice?! Saveti??



Gusenice su gumene i deluju mi prilichno "zivahno" u smislu da "zele da ostanu u onom polozaju u kojem jesu".... ne znam kako ce se ponashati kad se spoje i kad pokusham da ih stavim preko tochkova.,... jel ima neka fora da se ta guma malo omeksha.... da ih lepim za tochkove ili ne.??
POMOC ovde potreban svakako!  ;) :D ::)

I da naravno.... ako imate ideje shta josh treba doraditi na ovoj maketi, bacite slobodno!! ;)

Pozz, i hvala unapred na savetima/idejama/zeljama/pozdravima  ;D
Srdjan

Hammond_Lord

   Welcome to our world!:):):) Najbitnije je da ti se tenkic svidja (da ne pominjem da je u pitanju poklon), a sve ostalo je manje bitno.
   1/72, nije moja skala, ali mislim da ce na kraju ispasti sasvim OK. Ako mene pitas, prajmirao bih ga crnom (odlicno za pre-shading), a zatim u panzer gleb (preporucujem Revellovu 16-icu, ako bas ne zelis da koristis Testors authentic seriju ), a kamuflazu ces dodati posle. Mislim da nema  potrebe da lepis gusenice za tockove, iako su vinilne ( i malo "zivahne"). Neko mi je pricao da ce ih razmeksati potapanje u toplu vodu , ali pazi da ne preteras, da se ne istope.

  Sta god ti je potrebno od pomoci, samo vici, tu smo! :)

milanco

Odlicna maketa da pocnes oklop nije komplikovana ja sam poceo sa t34.
To sto si zalepio tockove napravice ti isti problem kao i meni neces moci lako da ofarbas ivice na koje naleze gusenica u crno a trebalo bi ako se ne varam, mada bi trebalo da uspes pre namestanja gusenica da ofarbas bar spoljne tockove , cisto da ti ne smeta.

zelene zmijce ja sam radio air brashom kada sam sve ofarbao.
Gusenice sam samo zakacio. Inace sastavljao sam Hellerovu maketu
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sijamski_Mrmot

Kao sto sinoc rekoh preko moba... excellente :) dobrodosao medju nas "blatnjavce"  ;D

Samo polako i smireno, "gumene" delove farbas tankom cetkicom na kraju, ne mora savrseno do unutrasnje ivice tocka jer ce wash i prasina od pastela sve da pokriju (a tek blatooo) i nemoj odmah sad da farbas nista, sklopi kao sto ti rekoh ostatak tenka, pa onda natenane :) so far looking good.  i nesto sam sve vise ubedjen ovako gledajuci ramove, da je u stvari heller tigar isti ovaj samo rebox...

sto se dorade tice, ima tu mesta ali posto ti je prva oklop maketa pusti sad to...  ;D

Hammond_Lord

Kada bude doslo do farbanja, ofarbaces donji deo sa nekom dark earth+black nijansom, a zatim postepeno drybrushovanje samo sa dark earth, da bi na kraju zavrsio sa cistom panzer gleb (koju god da iskoristis). Gusenice ces ionako da washujes i doteras pastelima, a ni lagani drybrush sa nekom silver/steel nece biti los, tako da konacni izgled ce biti fenomenalan! :)

nesha

#5
 Jaooo, pa to mi je jedan od prvih tenkova koje sam sastavio  :) :) :) Divno, gde je taj tvoj drugar nasao ovaj relikt? :D
Koliko se secam, bili bi dosta da se doradjuje ,a i nije bas prcizan: predstavlja, valjda, neku verziju iz sredine produkcije, sa starim tipom kupole i celicnim tockovima, bez blatobrana, stitnika za auspuhe i bez"gepeka" na kupoli (eto ti za doradu, ako te ne mrzi)
Gusenice dosta behu tesno nalegale na tockove, pa ne bi trebalo da bude problema, ako bude, pokusaj da ih vezes licnom od osiguraca za struju (povuces kroz jednu rupicu u gucenici, pa obmotas oko tocka, pa vratis kroz drugu rupicu na gusenici i uvrnes- i na drugom kraju isto, pa ce dobiti prirodan pad)
Opet svasta napisah... :P


. Gusenice

Sandman

Pre svega hvala svima na dosadashnjim odgovorima!
Poshto imam josh mnooooogo pitanja, slacu ih postupno - kako budem napredovao u radu ;)  :D
A sad, evo mog napretka u radu od sinoc...

Uradio sam oba reda tochkova - i desni i levi :)
Reshio sam da ipak poslusham savete iskusnih "gusenichara", pa da sve sklopim pre farbanja.... (iako je to meni kao prvenstveno "avijaticharu" malo neuobichajeno  :D)



Na gornji deo trupa (jel se kaze "trup" u tenk terminologiji ili nekako drugachije??  ::)) sam zalepio one bochne shtitnike (blatobrane?)...
pa to sad izgleda ovako...



spojeve sam od spolja josh malo preshao lepkom da se popune shupljine usled loshijeg naleganja ovih panela...
ja bih ovo sad oshmirglao malo finom shmirglom, mada ne znam da li su ovde bili varovi prilikom spajanja panela...
ako jeste vareno, da li da stavim josh jedan sloj lepka nakon shmirglanja pa da "simuliram" var chachkalicom preko svezeg lepka??





velichina gornjeg dela "trupa" je tolika da prekriva kutiju shibica! :)



i evo slike od pozadi....



to bi bilo to... ja sam prosto odushevljen lakocom izrade tenkova.. mislim.. bar ova faza sklapanja ide ko alva... ;)

Sandman

Quote from: nesha on 11-10-2006, 02:00:28
Jaooo, pa to mi je jedan od prvih tenkova koje sam sastavio  :) :) :) Divno, gde je taj tvoj drugar nasao ovaj relikt? :D

njegov stariji brat je ranije radio makete, pa prestao i odselio se, a makete ostale :)
inache, poklonio mi je josh 2 rariteta:

- P-40E Kittyhawk
- FW-190D

isto Airfix 1/72!  ;) :D

Quote
Koliko se secam, bili bi dosta da se doradjuje ,a i nije bas prcizan: predstavlja, valjda, neku verziju iz sredine produkcije, sa starim tipom kupole i celicnim tockovima, bez blatobrana, stitnika za auspuhe i bez"gepeka" na kupoli (eto ti za doradu, ako te ne mrzi)

huh... podosta novih izraza za mene... jel ima neki "tutorial" za strukturu tenka - shta je shta na tenku, gde se shta nalazi?
gde su "auspusi" na Tigru?? ...  ::) :-[

Quote
Gusenice dosta behu tesno nalegale na tockove, pa ne bi trebalo da bude problema, ako bude, pokusaj da ih vezes licnom od osiguraca za struju (povuces kroz jednu rupicu u gucenici, pa obmotas oko tocka, pa vratis kroz drugu rupicu na gusenici i uvrnes- i na drugom kraju isto, pa ce dobiti prirodan pad)

probacu ... :)

Quote
Opet svasta napisah... :P

ma samo ti pishi... ja sam apsolutni laik za tenkove i vojna vozila pa mi je svaki savet dobrodoshao.... a pocheo sam da se zeshce napaljujem na ovu kategoriju maketa!!  ;D

poz,
S.

Sijamski_Mrmot

Na mestu spoja bocnog oklopa i trupa tenka (blatobrani  ;D) nema varenja, oni su kaceni odozdo velikim srafovima.

"auspusi" su na zadnjem delu tenka, idi bre pregledaj onaj link sto sam ti poslao na private :)

Ovo drugo ti za sada izgleda odlicno sem sto pod ovim uglom slika ne mogu da se otmem utisku da ti nisu svi tockovi ravni tj "u osi"...

Mirko

Sandman

sinoc sam sastavio skoro sve  :D
...ostaje josh samo da se sklopi kupola, ali prvo treba da izbushim cev topa jer je zalivena  >:(
znachi josh jednom, delovi su se super uklapali, tako da je sve proshlo glatko ;)

milslim da tochkovi jesu u osi... barem po ovoj, uzduznoj, jesu...  :-\



pogled na donju stranu...



otpozadi...



sa druge strane...



probno sam ga postavio na tochkove, samo na kratko, jer su delovi donjeg dela bili skoro zalepljeni...



i pogled iz zadnjeg ugla....



pogled spreda....



sa leve strane....



otpozadi....



sa desne strane....



sada sleduje bushenje cevi topa, a nakon toga sklapanje kupole....
takodje, na prednjem delu tenka, izmedju prednjih tochkova se lepi neki deo koji ima neke kao zupce - da li su to neke sprave za "chishcenje mina" ispred tenka ili.,..?  :-[

da li ove spojeve panela "trupa" koje sam malkice zalio lepkom treba oshmirglati ili ne s obzirom da preko ide prajmer pa kamuflaza...?

na nekoj od referentnih slika na netu sam video da pored kupole na "trupu" stoji kao neko uze/lanac/shta_god.... shta je to, chemu sluzi, i kako ga napraviti - od lancheta nekog malog ili mozda debljeg konca (impregniranog?).....?

tako.... :)

Sandman

Quote from: airsuba on 12-10-2006, 12:14:19
Te "zupce" napred, ako mislis na ovo sti je i nacrtano na kutiji, to su ti rezervni delovi/deo (clanci) gusenica koje inace sluze i kao dodatni oklop.
Ne znam kako mozes da pomesas "uze" i "lanac", ali verujem da mislis na "sajlu za izvlacenje" koje Tigar ima po pravilu dva komada i stoje od kupole pa preko motora i opet nazad. To paravis od tanke zice (moze ona iz koaksijalnog) koju dobro uvrtis - sto vise bolje izgleda. Krajeve koji sluze za kacenje dobijas od deblje zice i tanke plastike ili lima/folije.
Ako hoces negde da dodas lanac koji su takodje kacili u razlicitim debljinama, tu iskoristi neki jeftini ukrasni lancic!

Hvala, pojasnio si mi upravo ono shto me je zanimalo! ;)

pozz

Sandman

Quote from: airsuba on 12-10-2006, 12:42:31
inace tih lancica je bilo po buvljaku ranije, ne znam kakva je sada situacija...
a sajle u kucnoj radinosti se prave najlakse ako imas onaj 'motor tool' pa zategnes nekoliko i uvrtis na malom broju obrtaja!

te lance/sajle takodje lepim na tenk ispod kupole PRE prajmerovanja?
generalno... sklapam i lepim SVE na tenku pre prajmerovanja znachi?
posle prajmerovanja ide samo kamuflaza, dekali, weathering i postavljanje gusenica?

medico

za sajle ... isprobao sam i radi ...uzmesh  2 bolje 3 parceta zice 20-30cm duzine, tanke zavisi od razmere, jel !
1 kraj zica stegnesh u stegu a 2ge krajeve stegnesh i motor tool ilii ( ono sto sam ja radio ) ako imash rucnu busilicu , zategnesh zice u pocnesh da vrtish busilicu ( kao pecaroshi kada namoravaju najlon masinicom na stapu za pecanje )...preporucujem rucnu busilicu jer je bolja kontrola namoravanja sto vise pritegnesh imaces veci broj uvijanja po duznom cm i lepse ce izgledati !

Sijamski_Mrmot

Dobri su tockovi, samo su na onoj slici izgledali "malo ukrivo" :)

sajle napravi kako ti aca rece a za lancice, krenes uzbrdo balkanskom od gl.zeleznicke, odma u prvom delu sa leve strane imas bizuterijsku radnju, imali su lep izbor letos kad sam svracao i jevtino je :)

Sandman

nastavak rada na Tigru...

zalepljeni su poklopci na trupu, i kupola sa pretpostavljam mitraljezom na prednjoj strani trupa



postavljeni su i ovi "odzaci" koji kapiram predstavljaju auspuhe na tenku? :)



a napred je zalepljen i onaj deo koji predstavlja rezervne delove gusenica...



josh jedan pogled na zadnji deo tenka...



cev topa sam morao da izbushim jer je bila zalivena plastikom, ali avaj  :( sam vrh cevi je vec farbichki bio malo napukao, tako da se prilikom laganog "chachkanja" shilom odlomio deo cevi.... ponovo sam ga prilepio nakon shto sam onaj preostali deo malo izdubio, tako da ipak ima mala rupa na samom vrhu cevi.. nije bash reprezentativno, ali je opet malo lepshe nego shto je bilo  :-\
bojim se da dalje shirim ovu rupu jer ce se verovatno zalepljeni komadic cevi odlomiti :(



a evo cevi i sa strane kako izgleda....



pripremljen je i vrh kupole...



kad se dobrano osushi i ochvrsne cev topa, sklopicu i celu kupolu...
nakon toga konachno dolazi prajmerovanje crnom bojom, a za dalje cemo videti kako i shta ;)