Airfix 1/72 Tiger I Tank

Previous topic - Next topic

Sijamski_Mrmot

nije lose , nije lose  ;D

ali.. shilom? ko ti dade ideju da busis shilom?  ;D  vrh skalpela ubodes i lagano vrtis u krug, nikako shilo zato si i slomio... Kupis u radnjama "sve po 89" imas plavkasto-sive kutiej u kojima se nalaze tri drske i nekih 10+ razlicitis nozhitja (skalpela). par njih ima izrazito ostar vrh koji je odlican za tu svurhu, ja sa njima busim cak i cevi na puskama u 1:35 sto je mnogo tanje od te cevi na tigru. Ako ne, javi se na pvt da ti objasnim kako da napravis mikrobushilicu za male pare...

Ajd sad na farbanje lagano, jedva cekam da ga vidim u boji!

Sandman

Quote from: Sijamski_Mrmot on 14-10-2006, 22:44:36
ali.. shilom? ko ti dade ideju da busis shilom?

shilom se obelezi tachka od koje krecesh bushenje...s obzirom da se radilo o totalno ravnoj povrshini...
stvar je u tome shto je to mesto (gde bi trebao da bude centar rupe cevi) vec fabrichki bilo malo naprslo, i bilo kakvo bushenje (shilom, skalpelom, bushilicom) bi izazvalo pucanje ovog dela... :(

Quote
 ;D  vrh skalpela ubodes i lagano vrtis u krug, nikako shilo zato si i slomio... Kupis u radnjama "sve po 89" imas plavkasto-sive kutiej u kojima se nalaze tri drske i nekih 10+ razlicitis nozhitja (skalpela). par njih ima izrazito ostar vrh koji je odlican za tu svurhu, ja sa njima busim cak i cevi na puskama u 1:35 sto je mnogo tanje od te cevi na tigru. Ako ne, javi se na pvt da ti objasnim kako da napravis mikrobushilicu za male pare...

ma imam ja i malu bushilicu bash ko poruchenu za hobi, ali suvishe je rizichno sa njom ovako filigranske radove raditi...
povrh svega, ova plastika na Tigru je nekako drugachija od skorijih maketa koej sam radio... malo je nekako meksha (kao i Airbus shto je bio)... izgleda da je to do Heller/Airfix proizvodnje?  :-\
Anyway, bice ovo OK :)

Quote
Ajd sad na farbanje lagano, jedva cekam da ga vidim u boji!

za koji dan... da sklopim kupolu, i da pokupujem josh neke stvarchice za oklopnjake :)

pozz

nesha

Za busenje ti je sasvim zgodna i igla za davanje injekcija, jos bolje ona za vadjenje krvi iz vene ( :-X)- ona je taman za rupicu na cevi tigrica u toj razmeri i nema sanse da ti prsne cev. Ako ti treba jos uvek tako sta- javi  :)

Sandman

Quote from: nesha on 15-10-2006, 01:10:23
Za busenje ti je sasvim zgodna i igla za davanje injekcija, jos bolje ona za vadjenje krvi iz vene ( :-X)- ona je taman za rupicu na cevi tigrica u toj razmeri i nema sanse da ti prsne cev. Ako ti treba jos uvek tako sta- javi  :)

imam medicinsku sestru (dodushe sada u penziji) u porodici, tako da sam snabdeven tom "skalamerijom"  ;D
hvala u svakom sluchaju na savetu...  ;)
ne sekiram se mnogo...imajuci u vidu da je ovo prvi oklop koji radim u zivotu...  :D

Sandman

danas konachno sklopih i kupolu...



sa zadnje strane kupoli predstoji jedno ozbiljnije shmirglanje...
ovo je praktichno jedini deo ove makete gde se spoj delova BASH vidi :(



ovo sad vec lichi na tenak?  :D



i iz drugog ugla ;)



dve sajle za na trup (pored kupole sa obe strane) sam napravio od licnaste zive kojoj sam skinuo gumenu izolaciju, pa ih onda uvrteo... dodushe ruchno uz pomoc kleshta jer nemam onaj motor_kao_vec_beshe_se_zove za uvrtanje zice  :D
nisu bash najsjajnije ispale, ali kad se to postavi na mesto, pa prajmeruje, pa drajbrashuje bice ok....
njihovo lepljenje za trup ce malkice sachekati (dan-dva) dok ne nabavim superlepak u gelu (kako dobih savet da njime to zalepim za plastiku)...



posle toga sledi prajmerovanje (gde me svi konachno chekate na delu)  ;D ;D

toliko o oklopu za sada... ;)

nesha

Definitivno lici na tenak  ;D
Navali ti lepo na prajmer...

Sandman

nakon malog gitovanja kupole (malo loshiji spoj), sinoc sam udario crni prajmer na ceo tenak :)
koristio sam MM matt crnu, ali poshto sam prethodno prskao semigloss lak, mozda ga je malo ostalo u dizni pa je ostao sjajniji finish :(
a mozda sam i malo vishe razredio farbu pa omashio pritisak ....

evo kupole posle prskanja...



a ovo je osnova tenkica....









trudio sam se da airbrushom pridjem koliko god sam mogao prostorom iza tochkova ali nije sve uspelo da bude isprskano...
moram priznati da je ovo prvi put da maketu radim po ovom principu - sastavi sve pa onda farbaj!  :-[ :-\ :)

kad se prajmer doooobro osushi, sledi zelena boja za pruge pa onda tack-it-om (ova ruzichasta kuglica na slici pored kupole) maskiranje gde ce biti share kamuflaze, pa preko toga panzergelb.... ;)

uskoro nastavak...

milanco

Kakav je efekat kada se ovako prvo ofarbe u crno?? Da li je isto i sa 35icom to nikada nisam radio, molim objasnjenje?? :o :o ???
Zasto zelene zmijce ne radis na kraju bez sablona nije tesko narocito u 1:72.

Sve do sada je super i samo napred na oklop!! ;D ;D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sandman

Quote from: milanco on 18-10-2006, 10:11:18
Kakav je efekat kada se ovako prvo ofarbe u crno?? Da li je isto i sa 35icom to nikada nisam radio, molim objasnjenje?? :o :o ???

ovako sam dobio savete od iskusnih oklopnichara :)
pretpostavljam da se sa ovakvim prajmerom zamaskira onaj deo iza tochkova gde crna boja "simulira" senku  :-\

Quote
Zasto zelene zmijce ne radis na kraju bez sablona nije tesko narocito u 1:72.

da mi sluchajno se ne desi isto ovo "razlivanje" boje ako je greshkom suvishe razredim...
a i zelim da isprobam tehniku maskiranja tack-it-om ;) tj. inverznog rada sa kamuflazom

Quote
Sve do sada je super i samo napred na oklop!! ;D ;D

hvala ;)

milanco

da mi sluchajno se ne desi isto ovo "razlivanje" boje ako je greshkom suvishe razredim...
a i zelim da isprobam tehniku maskiranja tack-it-om  tj. inverznog rada sa kamuflazom


postavi slikui pre i posle farbanje bas me interesuje kako izgleda kada se tako radi, moje sare su ispale malo bledje vidrcu da okacim sliku kada provalim kako ide :)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sijamski_Mrmot

Quote from: milanco on 18-10-2006, 10:11:18
Kakav je efekat kada se ovako prvo ofarbe u crno?? Da li je isto i sa 35icom to nikada nisam radio, molim objasnjenje?? :o :o ???

Crnim prajmerom dobijes bolji efekat "senki" po udubljenjima i iza tockova i opreme, kad kasnije farbas "pravu" boju samo ne "gadjas" airbrushom direktno u te uglove i ostane malo tamnija boja... tesko za pismeno objasniti...ni meni to nije bilo jasno dok nisam probao uzivo :)

Sijamski_Mrmot

druze Sandmane... ala ga glosova... ko da je od porcelana  ;D

Mislim da ces uspeti to da ispravis sa dobra dva sloja matt zute kad budes radio dalje. jedino mi se ne svidja to sto sam (bar po slikama) stekao utisak da si mnogo debeo sloj prajmera naneo, ponegde (kao kod poklopaca na gornjem delu trupa napred, za vozaca...) imam utisak da si "nalio" boju...  Rekoh ti jedan tanak, veoma tanak sloj, tek da pokrije...

evo na ovako nesto sam mislio...

Crni prajmer


Osnovna farba + gloss


Preko svega malo washa i matt lak


"Finalni proizvod"



zalim sto nemam jos neku precizniju fotku...kad uskoro pocnem da radim Italeri tigra u 35tici uradicu "photo article" korak po korak pa cu i taj deo tehnika uslikati.
Svakako probajte bar na nekoj staroj "test" maketi.

M.

milanco

super hvala na informacijama a slicice tog tigra jedva cekam :o
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sandman

prajmer se konachno prosushio dovoljno da mogu da krenem sa kamuflazom  :D
danas sam isprskao zelenu boju - boju shara na kamuflazi - u pitanju je Hu86 (Light Olive ili tako nekako)
evo kupole nakon farbanja...



i zadnji deo kupole...



evo i shasije tenka nakon farbanja...
ovaj odsjaj shto se vidi na bochnim shtitnicima nije toliko jak - slikano je ubrzo nakon farbanja pa je josh bila malo sveza farba...
s obzirom da je u pitanju matt boja, uminuce sjaj kad se sve osushi...
a ovaj put sam prskao iz vishe tankih slojeva - iz svakog pravca po jedno prskanje nakon malih medjupauza...



bochni pogled...
prostor iza tochkova nisam detaljno prskao zelenom, vec samo jedan blaaagi mlaz da malo prsne boja... skoro kao izmaglica!
tochkove sam takodje samo blago prskao zelenom tako da se ipak malo vidi i crni prajmer... to ce kasniej pokriti panzergelb (Hu83)...



pogled odpozadi...



i tenk odozdo....



ono shto bih sad trebao da radim je pravljenje shara od onog Faber Castell Tack-it-a.... i prskanje panzergelb preko toga...
u medjuvremenu (dok se josh sushi ova zelena) bacio bih se i na gusenice...ali... to su one gumene koje su malo zivahen tj. imaju tendenciju da se vrate u prvobitni polozaj :( ... kako ih malo omekshati???
po vashim iskustvima, na koju stranu staviti onaj spoj gusenica (spajaju se tako shto ona dva "chepica" treba zagrejanim shrafcigerom zatopiti kroz rupice na drugom kraju guseinice) - da li da taj spoj bude sa donje strane (ka podlozi) ili gore (ispod bochnih shtitnika)

josh jedno pitanje vezano za gusenice je: kako ih farbati - shta staviti kao osnovu, pa onda wash ili pigmenti ili....??! koje boje korsititi i kojim redosledom?

hvala unapred na odgovorima! ;)

rodeo

  Gusenice zalepis sa malo lepka, spojis ih kao mashnu i zalepis lepljivom trakom. Tako stoje par dana i uzmu taj oblik a moze i malo pod toplu vodu pa ih ostavis da se ohlade u tom polozaju. Farbas obicnom bojom i posle lakiras ne bi trebalo da spada farba.

  Inace tenk ti super napreduje i odlicno si se snasao. :)
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.