F/A-18C Hornet, VFA-37 Bulls, Hasegawa 1/72

Previous topic - Next topic

Tomcat

VFA-37 Bulls je poslednji skvadron atlantske flote koji je za tzv "legacy" Horneta presao na novi F/A-18E, a ova maketa predstavlja uprabo avion sa poslednjeg krstarenja stare verzije F/A-18, 2017. godine sa osmim mornarickim vingom na nosacu aviona USS George W Bush. Licno avion AJ404 mi je bio posebno zanimljiv zbog ovog bojenja gde su oznake sa leve strane kao i levi vertikalac spolja a desni iznutra obojeni plavo dok su oznake sa leve strane bile crvene. Maketa stara Hasegawa, svakako ne na nivou Academy makete ali i dalje vrlo korektna. Dekali FurBall, boje AK, Gunze i Tamiya, podves Reskit i viskovi

Pravi



Umanjeni





















Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

flanker

U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

milan78

#2
Druze Slobo veoma mi se svidja.I rad i tematika.Zanimljiv ovako sa razlicitim vertikalcima. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

chikavili

Quote from: Tomcat on 26-03-2024, 18:03:17Licno avion AJ404 mi je bio posebno zanimljiv zbog ovog bojenja gde su oznake sa leve strane kao i levi vertikalac spolja a desni iznutra obojeni plavo dok su oznake sa leve strane bile crvene.
Verovatno CAG

viper

Odlično izgleda.
U kakvom su stanju kalupi, jesu li istrošeni?
Treba li urezivati linije panela?

Tomcat

Quote from: chikavili on 28-03-2024, 12:44:02
Quote from: Tomcat on 26-03-2024, 18:03:17Licno avion AJ404 mi je bio posebno zanimljiv zbog ovog bojenja gde su oznake sa leve strane kao i levi vertikalac spolja a desni iznutra obojeni plavo dok su oznake sa leve strane bile crvene.
Verovatno CAG

Ne, CAG je AJ400, i on je na setu, isto saren ali samo u plavim bojama.

Quote from: viper on 28-03-2024, 12:58:10Odlično izgleda.
U kakvom su stanju kalupi, jesu li istrošeni?
Treba li urezivati linije panela?

Kalupi su solidni, ali ipak je Academy dosta bolji izbor
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Goran A.

#6
Quote from: Tomcat on 28-03-2024, 13:06:38
Quote from: chikavili on 28-03-2024, 12:44:02
Quote from: Tomcat on 26-03-2024, 18:03:17Licno avion AJ404 mi je bio posebno zanimljiv zbog ovog bojenja gde su oznake sa leve strane kao i levi vertikalac spolja a desni iznutra obojeni plavo dok su oznake sa leve strane bile crvene.
Verovatno CAG


Ne, CAG je AJ400, i on je na setu, isto saren ali samo u plavim bojama.



To "CAG" kad vezujete za avion, na šta se konkretno misli? Na titulu komandanta ili na formaciju?

Nije mi baš najjasnija ta organizaciona šema u USN. Malo je mi je komplikovano za ukapirati, ispratiti skraćenice i ko je kome podređen i u kom slučaju.

Ako je 404 bio u osmom vingu (Carrier Air Wing 8 ili tri skraćeno CVW-8) i ukrcan na brod, morao bi biti deo CAG ili CVW kako se to sad zove.   

Koliko sam shvatio ono što ima po netu, neka druga šema je u pitanju kada su skvadroni na kopnu iako su i dalje formacijski vezani za određeni brod.

Tomcat

#7
Quote from: Goran A. on 29-03-2024, 10:51:47
Quote from: Tomcat on 28-03-2024, 13:06:38
Quote from: chikavili on 28-03-2024, 12:44:02
Quote from: Tomcat on 26-03-2024, 18:03:17Licno avion AJ404 mi je bio posebno zanimljiv zbog ovog bojenja gde su oznake sa leve strane kao i levi vertikalac spolja a desni iznutra obojeni plavo dok su oznake sa leve strane bile crvene.
Verovatno CAG


Ne, CAG je AJ400, i on je na setu, isto saren ali samo u plavim bojama.



To "CAG" kad vezujete za avion, na šta se konkretno misli? Na titulu komandanta ili na formaciju?

Nije mi baš najjasnija ta organizaciona šema u USN. Malo je mi je komplikovano za ukapirati, ispratiti skraćenice i ko je kome podređen i u kom slučaju.

Ako je 404 bio u osmom vingu (Carrier Air Wing 8 ili tri skraćeno CVW-8) i ukrcan na brod, morao bi biti deo CAG ili CVW kako se to sad zove. 

Koliko sam shvatio ono što ima po netu, neka druga šema je u pitanju kada su skvadroni na kopnu iako su i dalje formacijski vezani za određeni brod.


CAG je skraceno od Comander of air group, a koliko vidim iako skracenica sadrzi rec "group" zapravo se odnosi na konkretni skvadron a ne na ceo wing sa nosaca i po pravilu jedan avion je nominalno CAG avion komandanta jedinice i on je ofarban sarenije a broj na nosu je najcesce okrugla "stotka", dakle 100,200,300,400 itd mada je pred kraj upotrebe F-14 CAG avion bio i onaj avion ciji je modex na nosu bio isti kao broj oznake jedinice tako da je CAG u VF-103 nosio broj 103, u VF-102 je nosio 102, u VF-213 je bio 213 itd. Naravno taj avion je samo nominalno dodeljen zapovedniku jedinice, svaki pilot leti na njemu zavisno od situacije, odrzavanja itd

CVW je mornaricki wing koji je u konkretnom slucaju ukrcan na odredjeni nosac i to je slicno registarskim tablicama pa je recimo ceo CVW-8 ima slova AJ, CVW-3 je AC, CVW-11 je NH itd pri cemu kad je prvo slovo A onda je atlantska flota a kad je prvo slovo N onda je pacificka
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Goran A.

#8
QuoteCAG je skraceno od Comander of air group, a koliko vidim iako skracenica sadrzi rec "group" zapravo se odnosi na konkretni skvadron a ne na ceo wing sa nosaca i po pravilu jedan avion je nominalno CAG avion komandanta jedinice i on je ofarban sarenije a broj na nosu je najcesce okrugla "stotka", dakle 100,200,300,400 itd mada je pred kraj upotrebe F-14 CAG avion bio i onaj avion ciji je modex na nosu bio isti kao broj oznake jedinice tako da je CAG u VF-103 nosio broj 103, u VF-102 je nosio 102, u VF-213 je bio 213 itd. Naravno taj avion je samo nominalno dodeljen zapovedniku jedinice, svaki pilot leti na njemu zavisno od situacije, odrzavanja itd

CVW je mornaricki wing koji je u konkretnom slucaju ukrcan na odredjeni nosac i to je slicno registarskim tablicama pa je recimo ceo CVW-8 ima slova AJ, CVW-3 je AC, CVW-11 je NH itd pri cemu kad je prvo slovo A onda je atlantska flota a kad je prvo slovo N onda je pacificka

Hvala!

Dok sam, tokom pretrage, pokušavao da rastumačim na šta se tačno odnosi, zbunjivala me jedna stvar a to je što je skraćenica/termin CAG dodeljivana po jednom avionu u svakom skvadronu, a znamo da je "grupa" formacija veća od "skvadrona". Nije mi bilo jasno zašto tako.


Ako sam uspeo da shvatim kako treba, stvari stoje ovako (ispravi ako nije tačno):

1. CAG je skraćenica za dve stvari - Commander Air Group i Carrier Air Group. Odnose na termine koji se formacijski danas ne koriste ali su zadržane zbog tradicije.

2. CAG's Bird i CAG Bird, kako ih najčešće nazivaju, nisu isto (a najčešće se za oba slučaja koristi ova druga varijanta skraćenice, gramatički nekorektna za prvi slučaj)
 
        - CAG's Bird (Commander Air Group Bird) - Odnosi se na avion komandanta vinga (odnosno grupe kako je to nekada bilo). Ne mora da bude posebno obojen ali mora da ima napisano ime i čin ispod kabine.
 
        - CAG Bird (Carrier Air Group Bird, poznat i kao Color Bird) je po jedna reprezentativna letelica iz svakog skvadrona, onako kako si opisao, pa da kažem - stvar ceremonijalne prirode.
Sve zajedno predstavljaju kompletan ving i manje lete u odnosu na ostale avione. Ako je potrebno da se avion priključi borbenim misijama, "šarenilo" se uklanja, pa se posle vraća. Negde se kaže da CAG avion nije avion komandanta skvadrona već je to sledeći po redu, obično onaj x01.


***
Čitajući o tome po raznim američkim forumima i platformama, vidim da to i tamo mnogima nije baš najjasnije, pretpostavljam zbog kolokvijalne upotrebe skraćenice kada se govori o ovim avionima. Izgleda da je i mene dodatno zbunjivalo baš to što se često gramatički neprecizno referiše na avion komandanta vinga.     

chikavili

Quote from: Goran A. on 30-03-2024, 13:40:50Čitajući o tome po raznim američkim forumima i platformama, vidim da to i tamo mnogima nije baš najjasnije, pretpostavljam zbog kolokvijalne upotrebe skraćenice kada se govori o ovim avionima.     
Mislim da si za ovo u pravu

A sto se ovoga tice:
Quote- CAG Bird (Carrier Air Group Bird, poznat i kao Color Bird) je po jedna reprezentativna letelica iz svakog skvadrona, onako kako si opisao, pa da kažem - stvar ceremonijalne prirode.
Sve zajedno predstavljaju kompletan ving i manje lete u odnosu na ostale avione. Ako je potrebno da se avion priključi borbenim misijama, "šarenilo" se uklanja, pa se posle vraća. Negde se kaže da CAG avion nije avion komandanta skvadrona već je to sledeći po redu, obično onaj x01.

Navescu svoje iskustvo - pre par godina sam uradio F-4 CAG Bird (VF-111, 80-te) i na jednom stranom forumu su mi rekli da sam ga previse isprljao, posto je CAG Bird redje leteo i uvek su ga odrzavali cistim... Medjutim, na istom forumu se javio penzionisani USN pilot koji je bio u toj jedinici u to vreme i leteo na tom avionu i napisao je da uopste nisam preterao sa weatheringom, da su cesto leteli u normalnim svakodnevnim zadacima, pa su tako i bili podjednako zaprljani kao i ostali.

Tomcat

Quote from: chikavili on 31-03-2024, 10:24:52
Quote from: Goran A. on 30-03-2024, 13:40:50Čitajući o tome po raznim američkim forumima i platformama, vidim da to i tamo mnogima nije baš najjasnije, pretpostavljam zbog kolokvijalne upotrebe skraćenice kada se govori o ovim avionima.     
Mislim da si za ovo u pravu

A sto se ovoga tice:
Quote- CAG Bird (Carrier Air Group Bird, poznat i kao Color Bird) je po jedna reprezentativna letelica iz svakog skvadrona, onako kako si opisao, pa da kažem - stvar ceremonijalne prirode.
Sve zajedno predstavljaju kompletan ving i manje lete u odnosu na ostale avione. Ako je potrebno da se avion priključi borbenim misijama, "šarenilo" se uklanja, pa se posle vraća. Negde se kaže da CAG avion nije avion komandanta skvadrona već je to sledeći po redu, obično onaj x01.

Navescu svoje iskustvo - pre par godina sam uradio F-4 CAG Bird (VF-111, 80-te) i na jednom stranom forumu su mi rekli da sam ga previse isprljao, posto je CAG Bird redje leteo i uvek su ga odrzavali cistim... Medjutim, na istom forumu se javio penzionisani USN pilot koji je bio u toj jedinici u to vreme i leteo na tom avionu i napisao je da uopste nisam preterao sa weatheringom, da su cesto leteli u normalnim svakodnevnim zadacima, pa su tako i bili podjednako zaprljani kao i ostali.

Tako sam i ja shvatao, taj avion se farbao drugacije ali je leteo kao i svi. Stavise, do pocetka ili sredine 80ih svi avioni u skvadronu su farbani manje vise isto sareno dok je CAG imao za nijansu vise boja. 80ih se prelazi na TPS semu i neko vreme su svi bili neupadljivo sivi da bi nakon nekog vremena bilo dozvoljeno da se po 2 aviona u skvadronu farbaju sarenije radi "podizanja morala i osecaja pripadnosti i sl
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

Tomcat

Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...