I-16 type 18, ICM 1/72

Previous topic - Next topic

Janjic

Zdravo svima.

Da budem iskren, malo mi je dosadio FAP, pa sam uzeo ovu da radim.

Radi se o ovoj kutiji

https://www.super-hobby.com/zdjecia/8/3/1/190_rd.jpg

Piše da je iz 2005 godine


Onako, na prvu nije loša maketa. Solidni detalji za 1/72 ali rasklop veoma čudan. Za 72ku previše dielova na ovako malom avionu. Obzirom da se radi o starijem ICMu (možda su i novi takvi), biće ovde i šmirglanja i popunjavanja.
Znamo svi kakve dekale imaju, ali o tome ću kasnije.

Malo sam se igrao sa detalima, da je još malo obogatim.

Par komada stirena za zidove, a paneli koji na ovom tipu nisu bili tu, popunjeni










pojasevi u samogradnji. Tamiya traka, alu folija, stari PE set








lijeva vrata skinuo i malo doradio. Nije sjajno, ali jeste sitno da bi bilo bolje




na predviđeno mjesto




inst tabla samo obojena i odrađena suva četka. Ionako se noće vidjeti kad se poliutke sastave




polutke spojene, ljepota






Za ovaj put toliko. Nadam se skorom javljanju sa novim slikama. A što se tiče slika, ne znam bolje, ali mislim da se solidno vidi.


Kao i uvijek, vaše kritike i savjeti, mišljenja su više nego dobro došli u ovoj temi!



Lp svima,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Goran A.

Slika i duh nekog drugog vremena, kada ga pogledaš, čist anahronizam u odnosu na ono što je uveliko letelo početkom rata  a ipak dobar i upotrebljiv. Ovaj i-16 kao maketa uvek ispadne dobro, nebitno čija je, ko je radi ili u kojoj je razmeri.

Warhawk

#2
Odličan početak.

Da ti uštedim vreme i živce - ako nećeš otvarati motor, preskoči sve što ide u cowling.
ICM I-16 je dizajniran da se motor prikaže otvorenim, pa se cowling paneli oko njega ne mogu zatvoriti bez pokušaja ubistva hladnim oružjem.

Motor sa njegovim nosačima možeš sastaviti nezavisno i prikazati ga pored aviona na nekakvom stalku (kao za generalku)



'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Janjic

Quote from: Goran A. on 08-04-2024, 15:19:16Slika i duh nekog drugog vremena, kada ga pogledaš, čist anahronizam u odnosu na ono što je uveliko letelo početkom rata  a ipak dobar i upotrebljiv. Ovaj i-16 kao maketa uvek ispadne dobro, nebitno čija je, ko je radi ili u kojoj je razmeri.

Apsolutno! Mada ga i taj duh drugog vremena, na neki način čini i posebnim u vremenima kada je davao svoj maksimum.
Hvala i drago mi je da pratiš!


Quote from: Warhawk on 08-04-2024, 15:44:31Odličan početak.

Da ti uštedim vreme i živce - ako nećeš otvarati motor, preskoči sve što ide u cowling.
ICM I-16 je dizajniran da se motor prikaže otvorenim, pa se cowling paneli oko njega ne mogu zatvoriti bez pokušaja ubistva hladnim oružjem.

Motor sa njegovim nosačima možeš sastaviti nezavisno i prikazati ga pored aviona na nekakvom stalku (kao za generalku)


Hvala ti na ovom blagovremenom upozorenju! Negdje sam već pročitao (poodavno, ali čini mi se da si baš ti napisao) da je pokušaj zatvaranja "haube" sa svim datim, ravan nuli! Tako da će sve biti zatvoreno, a višak ostaje, može nekad zatrebati.

Nisam puno uradio, par stvari, pa da pokažem.

U krila ubačene cjevke (AliExp) a i sama krila sastavljena sa polutkama. Ne znam da li je do mene, ali kanjoni su se pojavili na par mjesta. Ubačen stiren a među polutke sa gornje strane, razvučeni stiren od okvira neke makete (čini mi se Italeri Ju52)














Toliko za ovaj put.

Lp,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

ypow

Sjajno ti ide. Ako ti znaci inspiracija,
ovaj lik se odlicno izborio sa tom maketom:

http://www.ratomodeling.com.br/finished/i16/

Janjic

Quote from: ypow on 11-04-2024, 11:39:21Sjajno ti ide. Ako ti znaci inspiracija,
ovaj lik se odlicno izborio sa tom maketom:

http://www.ratomodeling.com.br/finished/i16/

Hvala i drago mi je da pratiš.

Ih, Rato  :)
Taj "jede" makete i zaista pravi čuda od plastike.

Hvala ti, biće od pomoći.
凸(¬‿¬)凸

anki

Da, to je na kraju dobra maketa ali zatvaranje kapotaza motora i spoj krila su igranka. Jedina sreca je da su bar spojevi duz linija panela pa se mogu obraditi lakse. Kakav si vetrobran dobio? Na prvim izdanjima bio je debeo, jako pogresnog oblika i neupotrebljiv. Kasnije su to ispravili.

Janjic

Quote from: anki on 13-04-2024, 08:28:46Da, to je na kraju dobra maketa ali zatvaranje kapotaza motora i spoj krila su igranka. Jedina sreca je da su bar spojevi duz linija panela pa se mogu obraditi lakse. Kakav si vetrobran dobio? Na prvim izdanjima bio je debeo, jako pogresnog oblika i neupotrebljiv. Kasnije su to ispravili.

Spojevi i mene zezaju, ali srediće se to. Za vjetrobran nisam znao da je pogrešnog oblika, a debljinu mogu srediti. Trenutno nisam kući, pa ne mogu da kažem kakav je.
Ono što je sigurno, kakav god da je u mojoj kutiji, završiće na maketi, jer drugi nemam.
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Zdravo svima.

Mali nastavak. Nakon nanošenja sive da bih provjerio spojeve, mogao sam samo plakati  ;D
Gledao sam neke WIP teme sa ovom maketom i prilično sam siguran da je i moja aljkavost dovela do većih zazora nego bi trebali biti.
Nije mi bilo druge nego da uzmem skrajber i da spojeve fino raširim i udubim, pa da popunjavam Miliputom.

rezbarija





miliput





vrlo malo sam uradio oko poklopaca stajnog trapa, ima još da se bakćem, nije gotovo





Ovom prilikom moram i želim da se zahvalim našem kolegi @Warhawk. On mi je ponudio svoje vakum kabine, ukoliko je ova iz moje kutije pogrešna. Takođe, poslao je i slike kabine sa pogrešnim oblikom da vidim o čemu se radi.
Pošto je moja kabina tj kabina iz kutije tačnog oblika, nema potrebe za slanjem.

Meni čist primjer "dobrog duha" foruma, empatije i susretljivosti! fb, inst....i ostale mreže nikad neće biti kao forum, bar što se mene tiče!

Aco hvala još jednom i živio mi  :)


Toliko za ovaj put, vidimo se kad ovo ošmirglam  ;D

Lp svima,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Ajmo dalje.

Odmah da se opravdam da me fotografija danas neće pa neće, tako da se izvinjavam.

Prajmer nabačen. Konačno sam "zadovoljan".
Nikako me neće to urezivanje panela! Ako nešto mrzim u ovom hobiju, onda je to urezivanje panela. Nakon Miliputa, tri puta sam urezivao i tri puta nanoio CA ljepilo da popravim. Ima još za popraviti, ali sitno.

Evo par standardno loših slika:









Do idućeg javljanja, lijep ppozdrav.

Mladen.
凸(¬‿¬)凸