IMT 533/539 i kolica za rakete V-V, 1:48 Triglav Models

Previous topic - Next topic

chikavili

S obzirom da pravim dioramu stajanke sa Yu 21-cama, nabavio sam maketu traktora IMT 533(539) sa kabinom koja je 3D odstampani rezin kit Triglav Modelsa. 3D model nije bas tacan, ali u nedostatku boljeg, za mene dovoljno lici na pravu stvar. Cena nije preterano "popularna" ali sta je, tu je... izbora nema.
Sam kit nije hrdjav. Ima malih gresaka u procesu stampe, polomljenih par detalja, ali sve u svemu nije lose. Posto je verovatno koriscen neki jeftin, obican UV rezin, treba biti jako pazljiv posto vrlo lako puca.
Kod kita me najvise smorilo sto sam za zadnje (velike) tockove dobio dva razlicita modela (gume). Srecom, bar su iste velicine. Zato sam i fotkao samo sa jedne strane ;)
Sto se referenci tice, to je bas tesko naci (da ne kazem nemoguce), pa sam se uglavnom oslanjao na secanje iz vremena kada sam ih gledao svaki dan. Davno bese, dosta se i pozaboravljalo.
U paketu sa traktorom, odradio sam i kolica za rakete V-V. U tom kitu su bila dvoja kolica... druga su pretpostavljam za neke bombe, nisu mi poznata, pa ih nisam ni upotrebio.
Usput sam ofarbao i set zemaljske opreme za MiG-21 koji sam sam modelovao prosle godine i odstampao. Trebalo mi je malo vremena dok nisam konacno podesio stampac da korektno odstampa neke sitne i tanane stvari.

Jedna od primedbi koje bih dao sebi je sto nisam ismirglao vidljive horizontalne linije slojeva na nekim mestima. Doduse, nisu se iskreno ni videle toliko na sivom rezinu dok nisam stavio prajmer, a s obzirom da sam koristio Vallejo prajmer koji nije bas za smirglanje, ostavio sam tako kako je.









A ovo je deo te diorame koja je vec par godina u pripremi


Vladimir

Ф89 НС

flanker

U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

najjaci

Bravo chikaVile :bravo
Sto rece kolega ubedljivo i zanimljivo.

Quote from: chikavili on 10-04-2024, 17:07:43Kod kita me najvise smorilo sto sam za zadnje (velike) tockove dobio dva razlicita modela (gume). Srecom, bar su iste velicine. Zato sam i fotkao samo sa jedne strane ;)

Gledaj na to kao olaksavajucu okolnost sto uvek mozes da ga slikas 3/4 spreda i drugi tocak se nece ni videti


Quote from: chikavili on 10-04-2024, 17:07:43...a s obzirom da sam koristio Vallejo prajmer koji nije bas za smirglanje, ostavio sam tako kako je.

Jest da je taj Vallejo prajmer vise kao osnovna boja a ne kao oni Gunze-konza koji su vise po principu spritz gita ali si slobodno mogao da ga zasmirglas i posle ponovo naneses novi sloj.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

dragan_mig31

Uopste ne izgleda lose.Jedna primedba ako moze.Stakla su ti delom zamagljeni.Sledeci put kad buds lepio superlepkom obaveznzo obirsi povrsine od otiske.A kao plus mozes da sve to prelakiras nekim glos lakom po mogucnost gunze gx gloss ili future/pronto.Tako ce ti stakla budu mnogo vise licilan a staklo a i neces imati ove otiske i maglu od isparavanja superlekpa.

Janjic

Lijepo upakovano, nema šta. Dobar raspored i baš fina scena.

Mislim da si im mogao pisati da ti pošalju tačnu gumu, ali nema veze. Cijena, konturna tačnost i kvalitet, neće "ruku pod ruku" kod kod Triglava. Ali što kažeš, kad nema bolje ponude...
凸(¬‿¬)凸

chikavili

Hvala svima :)

Quote from: dragan_mig31 on 11-04-2024, 11:06:38Uopste ne izgleda lose.Jedna primedba ako moze.Stakla su ti delom zamagljeni.Sledeci put kad buds lepio superlepkom obaveznzo obirsi povrsine od otiske.A kao plus mozes da sve to prelakiras nekim glos lakom po mogucnost gunze gx gloss ili future/pronto.Tako ce ti stakla budu mnogo vise licilan a staklo a i neces imati ove otiske i maglu od isparavanja superlekpa.
Da da... znam, to sam zeznuo i planiram da promenim, ali nemam vise te plastike. Probao sam i folije za laminiranje i za koricenje, previse su tanke i elasticne. Ne znam uopste ni gde ni sta da trazim. Ako neko ima ideju ili zna tacno, bio bih zahvalan na informaciji.

Mada, kada se setim koliko su u stvarnosti bila muljava i strokava, nije ovo cak ni lose ;)

voja

Proziirni poklopac za CD-e.
Iseče se na meru i oblik i ubaci u te otvore.
Zalepi se običnim sjajnim lakom sasakojim kojim se i makete lakiraju.

.

.


chikavili

Hvala na predlogu. Pao mi je na pamet poklopac od CD-a, ali mi je predebeo. Trazim nesto tanje i lakse za obradu, pa ako ne nadjem, morace to.

milan78

@chikavili probaj onu ambalazu sto se u nekim prodavnicama zapakuje suhomesnato ili sir kada kupis na meru.Dovoljno su debele za to sto ti treba.Prozirnost odlicna,a ima cvrstinu.
Instagram-Peacockscaleworx

najjaci

chikaVile mozes takodje da pogledas ramove za slike kod kineza. Danas vecina tih ramova nema staklo napred vec providnu plastiku koja moze biti nekih 0.5mm debljine, savitljiva je i mekana jedino sto ne znam kakva je za obradu. Mada ova Lanetova ideja uopste ne zvuci lose, za male pare spojis lepo i korisno.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Goran A.

Vratimo se osnovama - plastika iz pakovanja novih košulja, od kragni. Dobra u svakoj varijanti. Bilo na ladno, bilo za termoformiranje.

Scaling Slav

Ozbiljna mašina taj traktor! :D generalno kao cela diorama jako lepo i realistično izgleda, asfalt, merdevine, i ove dodatne stvari. Boce i to, jel si štampao? Svidja mi se sto nisi upao u zamku da celog zalijes i isti lak, nego se drukčije presijavaju različiti materijali, bar tako deluje na slikama

Goran A.

Ne znam kako je izgledala stajanka na Slatini ali ja bih tu dodao malo trave i obavezno onaj spaljeni deo iza izduvnika. Što reče Zemunac - da dobije na živini.

chikavili

Quote from: milan78 on 11-04-2024, 19:19:14@chikavili probaj onu ambalazu sto se u nekim prodavnicama zapakuje suhomesnato ili sir kada kupis na meru.Dovoljno su debele za to sto ti treba.Prozirnost odlicna,a ima cvrstinu.
E, bravo  :super  To mi uopste nije palo na pamet, a to je otprilike to. Hvala na ideji

Quote from: najjaci on 11-04-2024, 21:11:50chikaVile mozes takodje da pogledas ramove za slike kod kineza. Danas vecina tih ramova nema staklo napred vec providnu plastiku koja moze biti nekih 0.5mm debljine, savitljiva je i mekana jedino sto ne znam kakva je za obradu. Mada ova Lanetova ideja uopste ne zvuci lose, za male pare spojis lepo i korisno.
Bas mi je sinoc to palo na pamet :D Hvala

Quote from: Goran A. on 11-04-2024, 21:20:17Vratimo se osnovama - plastika iz pakovanja novih košulja, od kragni. Dobra u svakoj varijanti. Bilo na ladno, bilo za termoformiranje.
Eeeeee... ko klinac sam ih imao gomilu, pravio svasta od toga, ali ja to video nisam decenijama :D

Quote from: Scaling Slav on 11-04-2024, 22:05:16Ozbiljna mašina taj traktor! :D generalno kao cela diorama jako lepo i realistično izgleda, asfalt, merdevine, i ove dodatne stvari. Boce i to, jel si štampao? Svidja mi se sto nisi upao u zamku da celog zalijes i isti lak, nego se drukčije presijavaju različiti materijali, bar tako deluje na slikama
Sve sto se moze videti oko aviona, pa i PP aparati, sve sam modelovao i odstampao. Ima tema na forumu u 3d stamparskoj sekciji.
I hvala :)

Quote from: Goran A. on 11-04-2024, 22:30:25Ne znam kako je izgledala stajanka na Slatini ali ja bih tu dodao malo trave i obavezno onaj spaljeni deo iza izduvnika. Što reče Zemunac - da dobije na živini.
:hahaha

Ovo je samo privremena podloga za fotkanje. Cela diorama ce biti znatno veca, sa bar 3 aviona i bice druga podloga.