Bell H-13D M*A*S*H, Italeri 1:48

Previous topic - Next topic

chikavili

Cao svima
S obzirom da sma obozavalac filma i serije M*A*S*H, bilo je logicno da uradim i maketu medicinskog helikoptera iz ove serije (filma).



Dosta sam kopao i istrazivao i nailazio na raznorazne informacije, pa sam na kraju na osnovu skrinshotova iz serije i uporedjivanja sa informacijama o varijantama ovog helikoptera, dosao do zakljucka da je u seriji/filmu koriscena D varijanta (1 centralni rezervoar za gorivo, 1 komande, neodstatak horizontalnog kormila nagiba, drugacije repno peraje i jos neke sitnice).
Italerijev kit predstavlja OH-13G i to u 2 (pod)varijante (nisam ulazio u dalja istrazivanja kasnijih modela) tako da je trebalo uraditi konverziju.
Kako mi je prvi put da radim neku konverziju a i ogranicenog izvora referenci, uradio sam sta sam mogao i umeo i kako sam umeo. Zbog velikog broja razlicitih informacija po internetu, uglavnom sam se drzao skrinshotova i klipova iz serije kao referenci.

Sta sam konkretno promenio:
- uklonjene komande sa desne strane
- uklonjeno horizontalno kormilo na repu
- uklonjene jos neke sitnice koje se nisu nalazile na ovoj varijanti
- doradjeno donje repno peraje (scratch)
- napravljen novi centralni rezervoar umesto 2 (izmodelovao i odstampao 3d)
- napravljeni nosaci nosila i nosila (scratch)
- napravljena zastitna obloga motora (scratch)
- pilot pronadjen 3d model na netu i odstampan (jes da su u seriji piloti nosili kackete a ne kacige)





3d model rezervoara koji sam napravio, moze se skinuti besplatno ovde https://www.thingiverse.com/thing:6593209 ili ovde https://www.tinkercad.com/things/ckljrVEJs77-bell-47-fuel-tank

Prilikom stampanja rezervoara, slucajno sam u podesavanjima nesto zeznuo pa je odstampan obrnuto (u ogledalu) i poklopac rezervoara se nalazi sa desne umesto leve strane. Ovo sam na, zalost, primetio tek kada sam zalepio ofarban i izlakiran rezervoar na maketu.
Ima jos par stvari koje sam propustio, ali sam ih primetio tek kada je bilo vec kasno. Najkrupnija od njih je sto nisam korigovao otvor kabine, koji je drugaciji na ovoj varijanti (obelezeno sta sam trebao da orfikarim):


Dekale nemam... ne postoje, ali pokusavam nesto da smislim. Zasad ce biti ovako

Sto se tice samog Italeri kit-a, nije sjajan, mada nije ni hrdjav... moze da se sredi. Najveca primedba ide na strasno meku plastiku... ja jos nisam naleteo na meksu, savija se jako lako a skalper prolazi ko kroz puter, pa se mora bas voditi racuna.












Goran A.

To što si propustio prilikom konverzije možeš lako da središ.

Ako te mrzi da štampaš novi rezervoar, otfikari čep pa ga premesti, a onaj poklopac od plovka/pumpe, šta li je već, neka ostane gde jeste. Stranice je lako odseći.

najjaci

Bravo! Legendarni zrakomlat iz jos legendarnije serije.
Jest da je vec kasno ali za ubuduce cisto da ljudi ne lome glave kad rade ovakve omaze, naime cesto na samom setu reziseri iz samo njima poznatih razloga zele da menjaju stvari. Dodaju, oduzimaju prave raznorazne "frankestajne" od postojecih stvari kako bi dobili ono sto zadovoljava njihov estetski senzibilitet. Igrom slucaja sam bio u prilici da saradjujem sa nasim covekom koji je radio na vizuelnim efektima u holivudskim filmovima kao sto su K19 The Widow Maker i Pearl Harbor i od njega sam cuo svakakve price sta su morali da rade kako bi zadovoljili rezisera i ako je to izgledalo manje realno od onoga sto su oni njemu prezentovali. Iz tog razloga me ne bi cudilo da u seriji nisu koristili neku postojecu verziju vec da su kalemili nesta od civilnih masina. Kako kod lepo si ovo predstavio i meni bi bilo dovoljno samo da pise ono MASH. Jasno je da si pokusao da predstavis sve detalje sto vernije ali u ovakvim slucajevima mislim da je bitnije predstaviti neke karakteristicne stvari kao sto je taj natpis nego li da li je poklopac rezervoara na levoj ili desnoj strani. U svakom slucaju verujem da ces i to odraditi na ovaj ili onaj nacin jer si vec toliko puta pokazao da si vest u rukama.
U svakom slucaju jos jedan lep rad od tebe, samo nastavi.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

chikavili

#3
Hvala hvala :)

@najjaci bice dekala :super  Jedan lik na britmodeller mi nasao na ebay-u nekog nemca koji ih pravi za sve razmere kao i za RC modele.

@Goran A. za rezervoar ok, ali se stvarno plasim da cu napraviti vise stete nego koristi ako krenem sada da secem otvor kabine ;D