2S1 Gvozdika SKIF 1/35

Previous topic - Next topic

drazen

Za pocetak, nesto o samom vozilu.
2S1 Gvozdika ulazi u operativnu upotrebu armije SSSR 1972. To je samohodna haibica od 122mm sa mogucnoscu forsiranja vodenih povrsina. Ujedno je i prva samohodna haubica sa topom montiranim u pokretnoj kupoli u SSSR. Posadu cine cetiri coveka (komandir, vozac-mehanicar, nisandzija i punilac). Haubica ima domet od 15200m i mogucnost od pet ispaljenja u minuti. Borbeni komplet se sastoji od 40 granata.

O maketi:

184 dijela se nalaze na cetiri rama (sprua) i vinilne gusjenice. Dosta dobro su odliveni bez znacajnijeg "razlivanja". Na prvi pogled, detalji su prilicno dobri, sem jedne "sitnice"-naime, nema obruca na tockovima tj. nema onog granicnika (oboda) izmedju gume (gaznog dijela) i same "felne".
U kutiji se nalaze i ecovani dijelovi (resetka iznad kucista motora, poklopac vozacevog vjetrobrana, kao i sam vjetrobran ??? i jos neke sitnice.  Naime, vjetrobran je dat kao ecovani dio i prema sastavnici boji se u srebrnu boju ???. Malo smijesno :D, jer bi vjerovatno svi koji bi radili maketu sa otvorenim poklopcem ,ubacili komad providne plastike.
Oznake i sema farbanja je data za Ukrainsku i Rusku verziju, ali nisu navedeni nazivi jedinica niti iz kog su perioda. Ali za one koji rade Ex-Yu oklope, kao ja, to i nece predstavljati veci problem ;)
Sastavnica je pedantno uradjena i tacno pokazuje gdje koji dio ide.

Evo i fotki:


Gusha

A predpostavljam da bi ovako nekako mogla da izgleda...



oddball

Ja sam bio komandir odeljenja na ovom čudu pre sedam ipo godina. Dve baterije bile su u beogradskoj kasarni 4. juli. Samohodna platforma je pravljena da se uklopi sa već postojećom vučnom haubicom D30. Rusi su "samo" odlučili da haubicu sa dejstvom od 360 stepeni koja se dobro pokazala da stave na neko vozilo. Pored OФ-183 (ako se dobro sećam oznake) trenutno-fugasne ima još komplet kumulativnih granata.
Airsuba ti je dao dobre linkove ako želiš da uradiš što tačniju maketu. Koliko se ja sećam Eduard je naveo svaki detalj koji fali u kutiji koju si kupio. Ja sam se razmišljao dal da je kupim u M-Hobby-ju ali sam odustao. Zašto - ne znam.
Samo napred sa pravljenjem!
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

RILE-NS

Trazim jedan "In scale" u kojem ima dva clanka o tome kako sastaviti i doraditi ovo cudo-za sve ukuse i novcanike.Cim nadjem skeniram i kacim.Ima dosta gresaka i to tragicnih.Ne radi se o bolesnom cepidlacenju vec o neverovatnom fuserskom radu glavnog majstora koji je radio master.Sve se to da lako prepraviti.A da ,uradjena maketa u casopisu je u nasim bojama.Trazim!

RILE-NS

#4
Evo konacno sam pronasao casopis i kacim skenirane clanke.Casopis je "Military In Scale" jun 2001.
Prvi clanak je ekonomicna dorada.

Drugi clanak je dorada sa ecerajem,metalnim gusenicama i rezinskim tockovima.

Nadam se da ce biti od pomoci.

oddball

#5
nisam siguran da li treba da radi ono sečenje sa suspenzijama. veći deo borbenog kompleta se nalazi u dupetu vozila, kao i gorivo. ostatak municije nalazi se u kupoli. motor je vi
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

dragos

#6
   
 
Valjaju li te gusenice iz kutije ista?Mislim da je tesko naci neku zamenu,bar po prihvatljivoj ceni.  :doh

drazen

dragos, gusjenice su sasvim pristojne. Ne znam koliko možeš vidjeti sa slika na početku topika.
pozzz