Bloudek XV "Lojze", Balkan Models 1/72

Previous topic - Next topic

Janjic

Pozdrav svima.

Jedan od ljepših vikenda u ovoj godini, za moju porodicu i mene bio je 24.08.2024. Tog dana, a i narednog imao sam veliku čast i zadovoljstvo da ugostim mog prijatelja Dejana i njegovu kćerku.

Našeg kolegu na forumu znate kao Dejan68. O ovom vikendu u mom domu i gradu Sarajevu neću puno, tj neću nikako, jer bi bilo vema teško prepričati i približiti vam tu radost i sreću, dio atmosfere i druženja. Mogu samo da kažem da mi je žao što nije bilo i duže!

Bilo kako bilo, na poklon od Dejana sam dobio ovu rezinsku maketu. Dejo hvala još jednom  :)

Maketa je klasični rezinac. Biće tu dosta šmirglanja i upasavanja, ali ništa pretjerano.
Ono što me muči su krila. Avion je bio drvene konstrukcije, a na platnu se iscrtavala konstrukcija krila.
Pošto su na maketi ta "rebra" veoma loše izlivena, morao sam to sve popuniti i šmirglati.

Nisam još siguran kako ću uraditi "rebra" na krilima. Imam par ideja a vaše prijedloge i sugestije ću veoma rado prihvatiti.

O avionu

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91%D0%BB%D0%BE%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BA_XV

O konstruktoru

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%BE_%D0%91%D0%BB%D0%BE%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BA

A sad i par slika dosadašnjeg rada na maketi. Fotografija na netu nema puno, možda 5-6 komada








Krila







Popunjena dvokomponentnim kitom sa obje strane




šmirglanje, ima još da se radi






škrge skinute i napravljene nove, lim od ukrasnih svijeća (tri puta ovako)








Nisam siguran, ali mislim da je sa lijeve strane aviona bio otvor za rezervoar.
Kombinacija cijevčica



Ovo sa desne strane ne znam šta je, ali vidi se na slikama



Malo sam radio i na uvodnicima zraka, takođe bakarne cijevi









Sad šmirglanje i upasavanje, jer je konstantno popunjavanje pa se mora i šmirglati.


Kao u uvijek, vaši savjeti, kritike i preporuke dobro su došli u mojim temama!


Toliko za ovaj put.

Lp,
Mladen.



凸(¬‿¬)凸

najjaci

Janjicu divim se tvom entuzijazmu, cuj mene mazohizmu... zato i volim da pratim tvoje postove. Samo napred!
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

chikavili

Quote from: najjaci on 03-09-2024, 16:14:00Janjicu divim se tvom entuzijazmu, cuj mene mazohizmu...
Uze mi rec iz usta :D

Janjic

Hvala ljudi i drago mi je što pratite!

Prajmer legao. Moram da priznam da sam zadovoljan. Naravno, biće još popravljanja.










Napravljan i mali "PE", lim od ukrasne svijeće.

Odrezan dekaa a preko njega obični selotejp. Na selotejp providna mliječna traka Scotch, "uzete" mjere za rupe (odokativno), skinuta Scotch traka. Med iglama započeto a boreirma završeno.














Nije idealno, ali šta da se radi.

Izvinjavam se zbog ugla slikanja. Morao sam bježati od refleksije.



Lp svima.
凸(¬‿¬)凸

Janjic

Malo pojaseva. Stari PE, Tamiya traka i alu folija iz kutije :zvizduc









Možda ih još malo doradim, možda.

Lp svima.
凸(¬‿¬)凸

Goran A.

Lepo je imati u kolekciji poneku od mašina iz dvadesetih i tridesetih. Taj period je u maketarskoj senci osim onih koje je vreme dovuklo do početka IIsr a ima zaista interesantnih aviona.