Junkers JU-88 A4 1/72 revell

Previous topic - Next topic

BARAKUDA

Evo da se i ja konacno javim sa necim konkretnim, u stvari ovo je vise najava.
Konacno sam 'skoro' priveo kraju maketu iz subjecta, to mi je prva maketa posle skoro 16-17 godina pauze. Otkrio sam dosta u toku rada, pa se nadam da cu u sledecoj maketi (Mig 31) ispraviti.

Htedoh da slikam, ali vidim da su mi baterije prazne, pa cu to ostaviti za malo kasnije, dok se napune.

Radio sam sa cetkicom sve, uljanim bojama, prema revelovom uputstvu, otkrio brdo gresaka u sastavnici, nije mi jasno kako neka tako ozbiljna kompanija moze da pravi takve ocigledne propuste (npr. kamuflaza se ne gadja gledano odozgo i sa strane, itd), kao da je dete sastavljalo.

Posle sam prontom izlakirao vise puta, mozda sam cak i preterao jedno 5-6 puta, sto pre sto posle dekala. Oni su se manje vise lepo uklopili, i konacno sam uradio weathering onako po sopstvenom nahodjenju, razredio crnu sa thinnerom, i mazao uzduz i popreko :) i onda skidao sa krpom, stapicem za usi, itd. Fali mi jos mnoooogo iskustva, kao i materijala da bih sproveo sve u delo

Sad cu da ostavim da se susi do sutra, pa ako sutra budem imao vremena, prelakiracu sa matt lakom

E sad imam dva pitanja i jedno zapazanje,
1. Da li da prelakiram prontom prvo, pa kad se osusi onda matt lakom ?
2. Da li moze Model Master matt akrilni lak (FLAT CLEAR ACRYL) da se razblazi sa vodom jer je previse gust, pa se vidi trag cetkice ?

Konacno, imam utisak da bi bilo dobro ofarbati ceo avion u srebrnu podlogu, recimo sa autolakom srebrnim, jer bi se onda prirodno
napravio chipping, jer sam tokom pipkanja makete dosta puta zagrebao i ogulio farbu, a i male sajbnice po maketi su se mestimicno ogulile.
Da li je to izvodljivo i korisno

Uskoro cu poslati slike.

Pozdrav

Kerber

Prelakiraj preko decala prontom, pa kad se osusi, udri matt lak.
Samo, pazi da doteras decale, da nemaju silvering prvo, pa onda udi pronto. I prljanje takodje sredi, ne preteruj, jer posle lakiranja, nema nazad.
Akril lak , razredi slobodno, pa iudri isto ako treba u vise tanusnih slojeva, kao i bojenje. Da lepo legne i pokrije boju i pronto.
A kad god zelis da istanes to guljenje boje, ne bi bilo lose da se prvo odradi baza u srebrnkastu, pa posle em mozes da ljustis boju iglicom, smirglicom, ili bilo cime vec, pa to izgleda realnije nego naknadno nanesen "chipping".
I daj slike !  8)

BARAKUDA

Bice slike u toku veceri, doduse to je sa prontom i washom preko, pa ne znam koji je kvalitet, jos punim baterije, da bi potrajale i sutra za docek :)
Sto se tice chippinga, tako sam i trebao da uradim, dosta se boje ogulilo, od pipkanja prstima, sto po ivicama, sto po onim kao srafovima po maketi,
bilo bi lepo da je srebrno.

Inace, mislim da sam uspeo da unistim silvering, videcete na slikama, ali generalno sto se tice weatheringa, nisam zadovoljan,
ali hajde nek ostane ovako, ipak je ovo prva.

U toku veceri, valjda stizu slike :)

Profa

Quote from: Barakuda on 30-12-2007, 22:56:00
Sto se tice chippinga, tako sam i trebao da uradim, dosta se boje ogulilo, od pipkanja prstima, sto po ivicama, sto po onim kao srafovima po maketi,
bilo bi lepo da je srebrno.

Odlično! Sad lepo odradi drybrush srebrnom tamo gde si poskidao boju prstima, i eto ti chippinga ;)
A za sledeći put znaš - srebrna boja ili alu-folija kao podloga, pa kamuflaža, pa chipping...
Bogu fala što sam Lala! :)

anki

Budi pazljiv sa tim auto lakovima jer su uglavnom nitro i oce da nagrizu plastiku. Onda dobijes rapavu povrsinu cele makete i to se vise neda ispraviti. Da ovo izbegnes bolji su akrilni lakovi ili udaris prvo neku osnovnu boju pa preko nje auto lak u nekoliko vrlo tankih slojeva.

BARAKUDA

Evo mene, malo sam odocnio, a sve u svrhu navikavanja da sutra za docek ne spavam do zore :)

Elem, uradjen je weathering kao sto sam rekao, nisam jos lakirao, pa slika malo sija, a i nisam imao vremena da se igram sa blicom i osvetljenjem,
jer je haos ovde, kiti se jelka, na sve strane frka, itd ;)

OK, nisam zadovoljan sa weatheringom, ali valjda cu uvezbati, mada mi i sam koncept weatheringa ne lezi bas mnogo, pogotovu kad su avioni u pitanju.

Evo konacno slika, pa bih voleo da cujem neko misljenje, mada sam gresaka i sam svestan :








Kad mi neko kaze da li da idem direktno matt lak ili treba nesto jos pre toga, onda mi ostaje samo da prelakiram i zalepim bombe, stajni trap i propelere

Pozdrav

Kerber

izgleda da sam dezuran, jos neko vreme...dok ne krenem na posao.... 8)

Da sam ja tako uradio prvu maketu..eeee. Sad bi' bio A. Tumbin, a ne Bane. :D
Nije lose ispalo. Malo te sastavnica zeznula, oko velicine polja crno-zelene (malo su veca po povrsini), ali, nie strasno. Sam znas koliko ti je ova "Julka" draga.
Izlakiraj i preko decala, samo ih isto malo zaprljaj tamo gde si zaprljao avion, pa onda, i udri matt lak.
Prethodno dobro zastiti prozirne delove, jer, ako slucajno tu dodje matt-lak, postace beli i neprovidni.

Uzivaj !

Pozz! I srecna NG !

Hartmann

Nista za dodati posle Baneta. Odlicno za prvu maketu  :)!!
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Vizant

U svakom slucaju mnogo bolje nego moja prva maketa, ja bih samo da dodam chini mi se da ramovi kabine malo grubo uradjeni a kabina  daje mnogo maketi, znaci probaj onaj trik sa tankim trakicama od oko 2 mm izvycene od tamiya trake ako nje nema onda iam sigurno neke zamene u Srbiji i polako oblepis
oko ramova i onda moze i cetkica.. uredna kabina daje realizam !
Sve najbolje ti zalim u daljem radu

BARAKUDA

Evo da se javim ponovo, hvala na komentarima, konacno sam je priveo kraju, da kazem, 99%
Ostalo je da uradim chipping na par mesta, gde se inace i izgulila boja sama po sebi, ali to cu sutra-prekosutra kad kupim neku srebrnu boju.

Nisam bas zadovoljan, dosta sopstvenih gresaka, dosta gresaka samog proizvodjaca (ovo mi ne ulazi u glavu, ali ajde), i dosta gresaka zbog toga sto nisam imao dovoljan alat, ili neke jos boje, itd. Nadam se da cu to uspeti da ispravim u sledecoj maketi koju pocinjem za koji dan.
Definitivno sam shvatio da je airbrush potreban, tako da uskoro i to uzimam.

E sad, evo kako to izgleda, jos uvek susim tockove, tako da su slike uglavnom odozdo, mada je to i zanimljivije, jer nesto nema mnogo detalja sa gornje strane aviona.

Ovo je slika odozgo, znaci nista posebno, mat lak, neki pokusaj weatheringa, ali post-shade, jer kad sam poceo nisam znao za pre-shade :D



Slika sa donje strane, vidi se u krupnom planu vratanca stajnog trapa, dosta muke i neiskustva da bi to stajalo kako treba.
Neko iz revella je mogao ovo inteligentnije da resi, da je samo 2 minuta duze razmisljao o tome
Takodje i moj pokusaj da napravim neku vrstu traga od dima iz auspuha



Jos jedna slika odozdo, na desnom krilu se vidi izguljena farba kod zakrilca, tu cu staviti chipping, ali bi bilo lepse da sam ga stavio kao podlogu



Malo krupnija slika jednog tocka, hteo sam da vam pokazem kako sam 'pokusao' da uradim weathering na stajnom trapu ;)



Krupan plan 'grupe detalja' na avionu


To bi bilo to od mene za prvi put. Kad jos ove sitnice uradim, onda cu je slikati u nekom ambijentu i staviti u gotove projekte.

Pozdrav


Otto Skorzeny

Svaka cast za prvu maketu! Odlican Junkers!
Posle nekoliko maketa i ja sam shvatio da nista bez AB!

Lanmi

Quote from: Barakuda on 02-01-2008, 21:06:39
dosta gresaka samog proizvodjaca (ovo mi ne ulazi u glavu, ali ajde),

Nije cudo, ovo je prastara maketa, bolji poznavaoci ce reci mozda iz koje decenije proslog veka je ova maketa.
Sto kaze Bane, da sam ja ovako uradio svoju prvu maketu...
Naravno AB nema premca, ali ne moras da cekas na njegovu nabavku da bi krenuo sa nekom sledecom maketom.  Ja sam sigurno 10tak godina samo stancovao makete, bez ikakvog udubljivanja i potrebe da primenim neku od naprednijih tehnika. Iz sredine tog perioda, znaci negde 8 razred - I godina srednje je i moj Ju 88, znaci radjen negde 89-92. Pre nje sam sigurno jedno 30tak maketa uradio:


Kao sto mozes da vidis u to vreme sam isto cetkicom malao, ali nisam znao da postoji ili nisam video primenu za ikakav weathering, wash, git, pronto (mislim na bilo kakav lak), boju nisam razredjivao nego direkno cetku u kanticu...
Ovo je odlicno za pocetak. Cuvaj ovu maketu jer ces vec kod sledece moci da vidis koliko si uznapredovao. Preshading kod cetkarenja nisam siguran da je uspesno izvodljiv. Gledaj da malo vise razredjujes boju kod cetkarenja. Visak koji ti nastane washom skini nekom krpicom. Za tragove izduva koristi suve pastele. To sto ti se skidala boja u toku rada je normalno, zato gledaj da ili sto manje diras a da je postavis na neko postolje koje ces okretati umesto nje, ili da je drvofiksom ili blu takom zalepis na neku povrsinu. Cesto se koristi stapic za raznjice koji se zalepi u otvor za elisu na jednomotornim avionima ili za izduvnike kod dzetova. Kod dvomotornih je malo teza stvar ali mogu da preporucim platnene rukavice koje ima da se kupe u Merkuru.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Profa

Aloe bre, pa ovo je za prvu maketu ODLIČNO!!
Dosta si naučio u teoriji, još samo da to nastaviš (a nešto i počneš) da primenjuješ u praksi ;) Ono što ti treba je strpljenje - ne smeš da dozvoliš da te izlude jedna vratanca stajnog trapa - jači si ti od njih ;) Bojenje ti je generalno uspelo, sem što mi deluje da ti je ponegde sloj boje predebeo, ali to je moj lični otisak - možda efekat odsjaja prilikom slikanja... I gornje nitne si trebao da pređeš oh-so-loved "postšejdingom" zbog zaradi istog efekta odgore i odole. BTW, ne primenjuj "prišejding" ako radiš četkicom, izgubiće ti se...
Granica između gornje i donje kamuflaže je trebala da ti bude ravna - malo ti je boja pobegla ispod maske (to sigurno i sam vidiš, ne treba ti ni reći  :()
Ukupan otisak: absolutno OK za prvu maketu - sad ti preostaje samo da ruku navikneš na ono što si naučio, tj. vežba, vežba i vežba...

Ne traumiraj se što se AB tiče - imam iza sebe MNOGO maketa, i od toga je 10 cm kvadratnih odrađeno AB-om...
Bogu fala što sam Lala! :)