F-16B NATO FALCON

Previous topic - Next topic

Ziggy

Evo narode moja prva maketa aviona,pa slobodno iznesite svoje komentare,utiske,kritike,predloge,i sl,maketa je italeri u 1:72.Ima tu jos nekih sitnih popravki al u principu je gotova.







a ovo je fotka pravog aviona koju sam nasao tek kad sam zavrsio maketu
Mercenaries never die, they just go to hell to regroup!

Alex

#1
Bravo Igore!! :)
Svaka cast,posebno ako ti je ovo prva uradjena maketa!
Samo nastavi tako!Cak mi izgleda predobro za prvu maketu.
Napisi kako si je radio,odnosno koje si boje koristio i kakav airbrush?
Boje koje si koristio izgledaju mi kao Modelmaster?Jesam li u pravu?

Ziggy

Quote from: Alex on 18-10-2006, 18:05:19
Bravo Igore!! :)
Svaka cast,posebno ako ti je ovo prva uradjena maketa!
Samo nastavi tako!Cak mi izgleda predobro za prvu maketu.
Napisi kako si je radio,odnosno koje si boje koristio i kakav airbrush?

Ovo mi je tek peta uradjena maketa ali prva maketa aviona,u maketarstvu sam tek nesto vise od godinu dana,boje su:odozdo light ghost gray,odozgo dark ghost gray a ona tamnija gunship gray,nos je dark gull gray(sve su enamel od model master-a),postupak sklapanja i farbanja nema potrebe objasnjavati jer to se zna kako se radi,poslije farbanja nanjeo sam testorsov sjajni lak,pa dekale pa ponovo sjajni lak,e onda su nastali problemi sa washom,prvo sam pokusao uljani wash sa slikarskim pigmentima,medjutim posto su testors lakovi"vjerovatno"na uljanoj bazi,sjajni lak je poceo da spada nakon uljanog washa,onda sam odustao i isto to pokusao ali sa vodom u koju sam nasuo malo deterdzenta za sudje,ali nisam bio zadovoljan,jer nisam postigao kapilarno usisavanje duz panela,pa sam pokusao kombinaciju sa alkoholom,sve u svemu wash mi nije isao od ruke,ali eto na kraju sam uspio malo da ga zaprljam,sve u svemu zakljucio sam da je najbolje preci na kombinaciju akrilni lakovi i uljani wash.Zatim sam sve matirao sa mat bezbojnim testorsovim lakom,koji je u stvari polu mat ali sam ja kolicinu laka(ono sto ostane na vrhu kad se mat aditiv slegne)odvojio,potom sam samo kljun lakirao polu sjajnim akrilnim lakom,nakon cega je sva boja na njemu ispucala(tad sam skontao da su testors lakovi na uljanoj bazi,valjda),e onda sam kompletan kljun ocistio,ponovo prefarbao i onda na boju (enamel)nanjeo (akrilni)polusjajni mat lak u spreju,i to je bilo to,mada mi nije jasno zasto akrilni lak nije podigao uljanu boju a jest uljani lak(valjda je testors uljani?).Za farbanje koristim Airbrush Badger Vega 2000 i kompresor Einhell 24 litra.To je kratki opis.
Mercenaries never die, they just go to hell to regroup!

Sivcev

#3
Odlican je ! svaka cast! trazio si i kritike pa evo.
Mislim da si prelaz izmedju boja trebao napraviti da izgleda "ostrije" a na izduvniku malo vise da si voshovao da naglasis reljef.

Sandman

pre svega pohvale za finalni izgled s obzirom da si napisao da ti je ovo prva maketa AVIONA! ;)
pedantno uradjeno moram priznati...
kao shto reche Zoki, malo washa po panelima i iduvniku ne bi shkodilo.. ali samo malkice... diskretan weathering!
a moram primetiti da u usisniku vazduha imash pregradu - da li je to sastavni deo makete ili si to radio kao neku doradu?
s obzirom da je ovo Italeri, a koliko se secam moj stari F-16A/B italeri nije imao ovaj deo...!?
lepo, lepo... ;)
samo nastavi! ;)
pozz

Alex

Slazem se sa Sivim!
Kad smo kod farbi,ja bas nisam ljubitelj Testors Modelmastera,nekako su "predebele" iz mog
iskustva ai finish mi bas nekako nije "po mom cefu"
Od farbi najvise preferiram Tamiya akrilike,
od sprejeva (koje obozavam) najvise volim Testors.
Isprejam ih u malu posudu a zatim ih protjeram kroz airbrush.Dobar rezultat zagarantiran!

Od aluminijsko-srebrnih finisa najvise volim Alclad,
a od sjajnih boja najbolji je automobilski auto-lak.

Ziggy

Quote from: Sandman on 18-10-2006, 21:49:10
pre svega pohvale za finalni izgled s obzirom da si napisao da ti je ovo prva maketa AVIONA! ;)
pedantno uradjeno moram priznati...
kao shto reche Zoki, malo washa po panelima i iduvniku ne bi shkodilo.. ali samo malkice... diskretan weathering!
a moram primetiti da u usisniku vazduha imash pregradu - da li je to sastavni deo makete ili si to radio kao neku doradu?
s obzirom da je ovo Italeri, a koliko se secam moj stari F-16A/B italeri nije imao ovaj deo...!?
lepo, lepo... ;)
samo nastavi! ;)
pozz
pregrada u usisniku je sastavni dio makete,slazem se da treba jos washovati izduvnik,cak razmisljam da ga ocistim i ponovo prefarbam,al da malo pomjesam sa bronzanom bojom.Sto se tice panela,vec sam opisao da sam imao problem sa washom pa ako neko ima dobar predlog neka kaze,cuo sam da je dobra fora na mat povrsinu nanositi smrvljene suhe pastele sa tvrdim spicastim kistom,pa razmisljkam o toj opciji.
Mercenaries never die, they just go to hell to regroup!

Sivcev

Moj savet je da ne radis nista (kako kazu : "narani svinje i ne diraj nista") na panelima.
F16 sudeci po onome sto sam uzivo video izgladaju jako, jako novi. Jedino imaju iscepane gume :D
Eventualno da nastruzes sa smirglom malo onih ugljanih boja (sivo) ili kako se to zove i naneses cetkicom "na suvo" a visak oduvas i to je to.
Izduvnik voshuj da se naglasi ona senka kad se limovi preklapaju a sam lim ostavi cist i sjajan metalan,

slobodan

Lepo uradjeno.
Moj savet za panelazu, patent olovka 0,5 malo naostris, ulozak po moguctsvu mekan B.
Mozda malo duze traje izvlacenje panela, ali daje lepe rezultate.

Ziggy

Quote from: Gusha on 19-10-2006, 02:51:55
Ako ti je ovo prva maketa, i ako se stvarno bavis ovim samo godinu dana, onda si talentovan covek za ove stvari.Svaka ti cast.Meni je, da bi postigao taj kvalitet maketa, trebalo 10 god.Sve sto si naveo, je po PS-u.Sto se tice nedostataka, oni su minorni, i ono sto ti kaze Sivi je ustvari i sve sto treba da doradis.Ali to na drugoj maketi.Ovu vise ne pipaj!

HvalaGusha na komplimentima,zao mi je sto nisam imao mogucnosti da se ranije pocnem baviti ovim fascinantnim hobijem iako sam imao zelju od svoje 16 god,kad sam prvi put dosao u dodir sa maketama,imao sam nastavnika u osnovnoj skoli koji me je jednom prilikom odveo u svoj stan i pokazao mi oko 100 zavrsenih maketa aviona,helikoptera,oklopa ,vozila,diorama,a jedna soba je bukvalno bila diorama malog grada,covjek je bio profesionalac,e kad klinac od 16 god kao sto sam tad bio ja,vidi takvo nesto,nemoze ostati ravnodusan,jednostavno pozelis da se pocnes baviti maketarstvo,a ta zelja kod mene je bila toliko jaka,da sam poslije 14 god konacno poceo da se bavim necim sto sam toliko zelio,kamo srece da sam mogao ranije kad je bilo vise slobodnog vremena,al kome je u ratu bilo do tog,nisi mogao ni hljeb kupiti a kamo li neku maketu,al evo nikad nije kasno,tu sam medju vama i druzit cemo se narednih godina ako bog da. :D
Mercenaries never die, they just go to hell to regroup!

zixo

Mene zanima kojim bojama si farbao AIM-9? U Italerijevim maketama stoji da se boje belo, sto mi malo bez veze izgleda.

Ziggy

Quote from: zixo on 20-10-2006, 19:49:43
Mene zanima kojim bojama si farbao AIM-9? U Italerijevim maketama stoji da se boje belo, sto mi malo bez veze izgleda.

LIGHT GHOST GRAY(Modelmaster)
Mercenaries never die, they just go to hell to regroup!

zixo


Ziggy

Quote from: zixo on 23-10-2006, 13:38:49
A vrhove?
olive drab je onaj dio sa krilcima,a evo upravo gledam, na fotki prave rakete je sam vrh u nekoj silver/aluminijum boji,nisam to ni primjetio do sada,taman da doradim.To je AIM9L/M/S/SIDEWINDER
Mercenaries never die, they just go to hell to regroup!