Viribus Unitis -- Prasky plan

Previous topic - Next topic

zera

Ovime   se bavim već tri godine
Sada su ostali detalji  nadam se završiti ove godine
Ako bude interesenata  možemo od početka

Sandman

zanimljiv rad - slobodno napishi koju rech o samom projektu - jel ovo samogradnja i shta si sve koristio za izradu....

ako imash slike sa pochetka rada, mislim da bi bilo zanimljivo da ih vidimo jer su makete brodova kao projekti u radu slabije zastupljeni na forumu pa da malo pojachamo ovaj segment ;)

sam topik sam [rebacio u galerije/projekte u radu jer ovde postavljamo makete na kojima radimo - oni gornji boardovi su namenjeni maketarskim temama u vezi kategorija (brodovi, avioni, tenkovi,....) a ovde u galerijama kachimo ono na chemu trenutno radimo ili smo zavrshili (zavrshene makete)

takodje, u "Ko je ko" napishi koju rech i o sebi, jer se tamo svi chlanovi predstavljaju - jedno od pravila foruma ;)  D:)

pozz i dobrodoshao na MK
Srdjan

Gusha

Odlican rad, vrlo detaljno.Dali je u pitanju samogradnja?Inace koliko se secam, brod je bio jedan od tri klase Drednot u sastafu RM Austrougarske.Potopljen je 1918 godine u Pulskoj luci od strane nasih mornara, postavljanjem mine, kako nebi presao u Talijanske ruke...

cherny

Brod je potopljen ne od strane nasih mornara, vec od strane mine koja je nalepljena na korito broda od strane posade italijanskog Mignatta torpeda sa ljudskom posadom, 1. novembra 1918. Inace, sva cetiri broda ove klase, Szent Istvan, Tegetthoff, Prinz Eugen i Viribus Unitis su imali tuznu sudbinu, najduze je opstao Tegetthoff koji je isecen u Italiji 1924. Szent Istvan je potopljen 1918. a Prinz Eugen je potopljen posto je sluzio kao artiljerijska meta na vezbama francuskih bojnih brodova Paris, Jean Bart, i France, kod Tulona 1922.

Gusha

#4
Tako je majstore.Secam se da sam citao knjigu pre par godina, ali ti si ga sad sa ovim doktorirao!Szent Istvan je potopljen opet od strane dva talijanska torpedna camca kod Visa!

milanco

U ovo je bas super kazi kako si radio i kazi dimenzije deluje bas ohoooooohhhhhhoo veliko ili samo na slici tako izgleda :o :o :o :o :o
Okaci jos neki rad ako imas :)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Boki

Svaka čast. Odlično izgleda.
Pretpostavljam da je samogradnja (u pozadini se vidi još brodova).

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

zera

#7
Dakle da  dopunim   Brod je iz klase Teggethoff--Drednaut
Rađen je prema originalnom nacrtu ing. Fridricha Praskog
Knjiga više nije dostupna  za kupiti ali brojne kopije kruže u maketarskom  svjetu tako i moja
Istina je da sam model umanjio jer u stanu maketu od dva metra nije baš moguće raditi
Dakle moj omjer je 1/100  i veličina mu je oko 1200 mm.
Trup je rađen klasično   kobilica -rebra --- šper  potom klasičnim načinom  letvice od 2mm širine 8 mm oplata
Kitanje špric kitom te bojanje  Zračnim kistom---Tu priznajem ima propusta  jer sam u tome novajlija
Ostatak je ponovno drvo  lim bakreni 0,2mm lim cinčani 0,4mm, žica   bakar i mesing
U izradi su čamci za spasavanje ukupno 16 komada  epoksi smola  + 25 gramsko platno u kalupima od  silikonskog kaučuka
za sada samo slike nacrta a sutra kako je to izgledalo od početka





EDIT by Sandman:  Nevene, prepravio sam linkove do slika da se vide kao thumbnailovi ;) pogledaj sledeci topik gde smo napisali postupak dobijanja thumbnailova za slike sa Photobucketa

http://maketarskikutak.com/index.php?topic=198

Srdjan

Sta reci... brod je predivan  :o :o

Pravo osvezenje za forum... voleo bih da vidim i ostale radove...  ;) ;)

airbamby

Svaka cast zaista pravo osvezenje.
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

r.i.s.t.a.

Auu, nije ni čudo što gradnja tako dugo traje! Ali mora da je uživanje :)

zera

Ovako je to počelo nakon nabavke  nacrta





zera




U plankiranju trupa upotrebljene su javorove i orahove  letvice 
konačni rezultat je bio dobar   materijal pogodan za završnu obradu

mutayu

Ovo je sjajno! Samo nastavi sa slikama! Koliko je vremena odnela gradnja?

zera

Početak izrade topovske baterije 305mm
Montaža vodilice



Istu je nakon lemljenja potrebno dobro obrusiti



Montaža zaštitne ograde