PBY-5 Catalina Pro Modeller 1/48

Previous topic - Next topic

Profa

Quote from: djnik on 26-02-2008, 04:35:57
Slike se postavljaju punom parom samo mi nesto izostaju komentari clanova ovog foruma :P Pa nije valjda da svi cuvaju komentare za gotovu maketu?

Gledamo, pratimo i učimo  ;)  ;D
Bogu fala što sam Lala! :)


Rabb

Izgleda veoma, veoma dobro!. Predsencenje je fantasticno ispalo, kao i patiniranje.
Napomena: Ne gorovim o konkretnom primeru, ali vidjao sam fotografije amerikanskih Katalina na kojima se vidi da su svojski trosene (vrlo mat povrsine, fleke od ulja i dr.).

Prvo sto mi je palo na pamet kada sam video dekale sa brojevima je da bi bolje prosao da si napravio sablon i isprskao ih, umesto sto si ih lepio. Prepreke primeni ovog resenja su: zalepljeni dekali (nemas uzorak za sablon), vec odradjeno patiniranje i prskanje mat lakom (pitanje je da li ces kada skines dekale imati ujednacen izgled povrsine; s druge strane moja ranija iskustva su vrlo nepovoljna kada posle lakiranja pokusam da primenim boju kamuflaze, tj. da bi dobio identican ton boje potrebno je da imas veliko iskustvo sa njima).

U svakom slucaju, slazem se sa Sandmanom, nemoj da radis ostecenje farbe (chipping), jer ce izgledati bas kao sto jeste-popravka dekala i retko kome ce se svideti.

Probao si Mr. Mark Softenerom da ih omeksas, ali to ocigledno nije dalo zadovoljavajuci rezultat? Da li si probao Mr. Mark Setter? On je upravo namenjen da poveca adheziju dekala na povrsinu i spreci mehurice (silvering)?

Takodje, mislim da bi definitivno trebao da razmislis o izradi jos nekih 1/48 vetrenjaca  ;).

Pitanje za kraj: Ameri ne dele nagrade za Yu/Ex-Yu makete pa si presao na njihovo podrucje interesovanja?  ::)

djnik

Problem je u tome sto su dekali bili ok dok ih nisam stavio na maketu. Krenuli su lepo da se "tope" i cvrc sutradan kad sam se vratio sa posla eto iznenadjenja. Nema veze, prefarbao sam silvering istom bojom kao i trup i posle sve to zamaskirao sto sam bolje mogao sa pastelima. Izgleda u svakom slucaju bolje nego sto je bilo ranije.

Nisam konkretno presao na njihovo podrucije interesovanja nego sam nasao ovu maketu za $10 (valjda i nemam razlog onda da se bunim za dekale?). Svideo mi se avion a i sema pa sam odlucio da ga napravim. Inace pored nasih aviona sam krenuo da se interesujem i za USN avione iz Drugog Svetskog rata ali nasi avioni su naravno prioritet kao sto moze i da se vidi iz mojih projekata u radu ;) A i morao sam da im pokazem kako se rade njihovi avioni npr. onak Tamijin Korser ;) Sledeca najnovija maketa koju cu poceti je mislim SM-79 u 1/48, nash naravno.

Rabb

Quote from: djnik on 05-03-2008, 01:44:07
Sledeca najnovija maketa koju cu poceti je mislim SM-79 u 1/48, nash naravno.

Can't wait to see.
I ja sam to hteo, cim nabavim maketu  ;).

djnik

Samo da se javim onako na kratko sa posla. Radio sam juce na katalini, danas ocekujem da cu spojiti trup i krila. Motri su vec postavljeni na krila, elise su obojene. Sva stakla su zalepljena. Imam zamerke na lose staklo kabine koje je doslo sa ogrebotinama koje i pored poliranja i future-a nisam uspeo kompletno da uklonim. Ali imali su i pravi avioni ogrebotine i prljavstinu zar ne;) Takodje odlucio sam se da mu ugradim takozvani "beaching gear" ili ti tockove kako ne bi morao da pravim posebnu podlogu. Toliko za sada, ponecu ga sutra na sastanak IPMS Sijetla verovatno i tamo cu ga slikati. E da, dodao sam i 50. cal redenike sa municijom koji idu do mitraljeza u trupu jer ovaj detalj nije postojao.

djnik

Veceras sam jos malo raduckao na Katalini. Spojio sam i trup i krila ali cete te slike videti sutra. Za sada tri slike..

Nos. Jos jednim slojem Future-a cu preci preko stakala


Mitraljez 0.50 cal u trupu. Dodao sam municiju koja ide od redenika do samog mitraljeza jer je izgledalo glupo onako sa prekidom


Izduvnici, radjeno pastelom



Sandman

uuu... redenici su bash super ispali - jel taj dodatni niz redenika eceraj ili rezin ili si neshto u samogradnji tu radio?

ajd sad josh samo one silne antene o kojima si mi prichao....

pa da ti posle drzimo fige za sledeci vikend ;)

djnik

Redenici su od rezina. Imam ceo set u razmeri 1/48 i setio sam se da bi ovo bilo dobro mesto na kojem bi mogao da ga iskorisitim. Odoh san da sastanak IPMS-a, slikacu Katalinu tamo kad dodjem, nije jos gotova naravno.

Dada

Bravo! Superiska izgleda... Svaka chast na takvoj grdosiji od makete!

djnik

Katalina je oko 95% zavrsena. Spojio sam trup i krila. Kad sam se vratio kuci dodatno sam odradio weathering jos na nekim mestima.


Lanmi

Opako dobro! Ogromne prednosti nudi 48ca za dobijanje vrlo lepih efekata vederinga. Bojenje savrseno, prozirni delovi isto super, moze dosta unutrasnjosti da se vidi. Hajde zavrsavaj!
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"