Do-17E-2 Hobbycraft 1/48

Previous topic - Next topic

djnik

O avionu Dornier Do-17 vecina vas zna tako da necu ulaziti u istoriju samog aviona. Nama je zanimljivija njegova istorija u nasem vazduhoplovstvu. Kao sto svi znaju u Kraljevskom vazduhoplovstvu su koriscene verzije Do-17K. Kako je Kraljevska vojska porazena 1941. efektivno je prestalo njeno postojanje a samim tim i vazduhoplovstvo. Proslo je cak dve godine pre nego sto su Partizani, kao jedna od strana koja se borila za oslobodjenje Jugoslavije, krenla da razmislja o svom vazduhoplovstvu 1943 godine. Te godine u 15:00 Do-17E-2 0313 iz 3. Z.S je poleteo sa aerodroma Jasenica i uputio se u pravcu Zaluzana ali je usput promenio kurs i sleteo u Livno. Posadu aviona sa namerom da prebegnu su cinili a Dzemil Bukovac, Kranoslav Kulusic, Viktor Tabakovic i Petar Hercigodnja dok ostali clanovi posade koji nisu znali sta se desava ( Dzemil Kazinic, Jure Grgic i Vinko Putarek. Po sletanju avion je zamaskiran i stavljen u pripravnost. 26. Novembra dobijeno je naredjenje da se preleti za Brindisi u Italiji kako bi se Jugoslovenska delegacija sastala sa saveznicima. Malo pre poletanja ovog aviona za Brindisi napadnut je od strane neprijateljskih lovaca i unisten. U ovom napadu je poginuo tadasnji sekretat centralnog komiteta, Ivo Lola Ribar. Ko ima ovu izvanrednu knjigu moze da nadje slike ovog aviona na stranama 127,128,129 i 130 a shemu na strani 164. Sve oznake prethodnog vlasnika su na avionu prebojene i nacrtane su velike crvene zvezde sa donje strane krila i nesto manje sa gornje.

Bas sam se obradoao kad je gasha objavio temu za prvu kampanju u izradi aviona na MK. Veoma je zanimljiva iz tog razloga sto mnogo ljudi se ne usudjuje da pravi velike avione (Lanmi je odlicno odradio He-177) vec biraju manje jednomotorne avione. Takodje jos jedan razlog zbog kog sam pristao da ucestvujem u ovoj kampanji je i to sto ce sledeca postavka u muzeju u Siijetlu u organizaciji istoimenog IPMS-a biti bas bombarderi 2. Svetskog Rata i pocinje u Junu. Slucajnost ili sudbina ;) Sigurno cu biti uspesniji nego sto sam bio u 24h build-u sa onom rezinskom maketom. Iako je ovo veci avion nema mnogo delova kao sto mozete da vidite dole i shema nije narocito teska za farbanje. Delovi su solidno izliveni i proverio sam sve pase ok. Jedini problem su prozirni delovi koji su mutniji nego sto bi trebalo ali cu pokusati da ih ispoliram i ako to ne bude uspesno na kraju cu da pravim vakumske ili da ih nabavim kod Squadrona.

Kutija


Delovi


Shema. Nadam se da ovo nije povreda autorskih prava jer sam skenirao stranicu iz Borisove knjige. Zeleo sam samo da pokazem clanovima MK-a kako ce biti ofarbana maketa.


Danas sam kupio RLM-02 i krecem u farbanje unutrasnjosti u sledecih par dana.


gasha

Hvala na uzimanju ucesca u kampanji,

Dopada mi se avion koji si izabrao sto zbog izgleda sto zbog zanimljive istorije. Pozeljno je da svako napise nesto o avionu koji radi, mislim da to doprinosi zanimljivosti ove kampanje a i nije naodmet nesto novo nauciti. 

Profa

Samo napred Đole, zanimljivu temu si izabrao :)
Nekako ne sumnjam da će doći do stanovitih dorada sa tvoje strane  >:D

Quote from: gasha on 11-03-2008, 09:57:29
Pozeljno je da svako napise nesto o avionu koji radi, mislim da to doprinosi zanimljivosti ove kampanje a i nije naodmet nesto novo nauciti. 
Slažem se sa Gashom, ovo bi bilo baš zanimljivo i autentično.
Bogu fala što sam Lala! :)

djnik

Druze Profo nazalost ovaj put nece biti dorada iz tog razloga sto necu da preteram i da na svakom avionu trosim vise vremena nego sto je potrebno. Dodacu neke sitne detalje kao sto su antene i slicno ali vece dorade cu ovaj put izostaviti.

ugovorac

Avion nanje vise poznat svima a ideja da radis maketu bas tog aviona koji si prkazao je odlicna.Napred Djole.

djnik

Danas sam dopunio podatke o ovom avionu u prvoj poruci. Takodje ofarbao sam kabinu u crnu boju a na redu je RLM 02. Crnu sam naneo prvo radi sencenja kasnije sa RLM02. Ne verujem da cu raditi ikakve dorade na kabini, nece se ni mnogo videti.

   

djnik

Radove nastavljam u nedelju ili ponedeljak u zavisnosti od toga kada se vratim sa puta.

djnik

Gotova je i kabina. Nema mnogo detalja tako da sam odlucio da dodam pojaseve.



Sandman

uuu bash mi se svidjaju sedishta sa kaishevima kako si uradio!  :o

a i oni crveni dugmici na palici upralvjacha su zanimljiv detalj! ;)

gasha

Kabina, odlican 5, i ja radim moju maketu out of box, bez dodataka. Stim sto je na Stirlingu jos siromasnija kabina.

Profa

Kabinica fenomenalna, što reče Srki palica ubija, a ja dodajem i hvalospev za cajgere!
Samo jedno pitanje: čudan mi je nešto RLM 02, prilično svetao ???
Samo napred Đole!
Bogu fala što sam Lala! :)

airbamby

Djole sto nisi preklopio kopce na pojasevima?
Inace rad za sad sjajan,ima tragova sink marka ali to se nece ni videti zar ne...
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

djnik

Slikao sam na jakom svetlu od sijalice na samo 10cm od kabine, mozda zato na slikama izgleda svetla. Radio sam kao sto ste videli prajemer crnom pa sam preko toga preprskao RLM02 kako ne bi bilo ravnomerno svuda zbog senke.

Sto se tice pojaseva i detalja koje sam mogao da uradim, sink markova itd nista od toga se nece videti kad budem zatvorio kabinu. Iz tog razloga sam dodao pojaseve jer je to jedan od vecih detalja koji se lako primeti. Juce sam spojio trup i sledi gitovanja, smirglanje i spajanje krila.

djnik

Kako ne bi mislili da zabusavam jer je gasha krenuo punom parom napred postavljam slike Do-17. Zalepljen je trup koji se interesanto sastoji iz gornjeg i donjeg dela a ne levog i desnog. Sve spojeve sam zagitovao super lepkom i sledi smirglanje. Takodje zalepio sam rep, ali sa leve strane treba dosta da se ismirgla jer nije bas u ravni sa trupom, greska u maketi. Takodje zelepio sam krila kao i gondole motora.



gasha

Lepo kolega, da li bi bio ljubazan da proces smirglanja malo fotografises i opises postupak rada. Naime meni na nekim modelima prodje extra i ne vidi se nista dok na nekim, kao na ovom Stirlingu, se ubijem od gitovanja i smirglanja i opet se vidi grba.