Italerijeva Puma 1:35 gotova

Previous topic - Next topic

Marko M

Nije loša maketa. Dati delovi se lepo uklapaju bez ikakvog šmirglanja i gitovanja, ali sama maketa ima dosta nedostataka u odnosu na original. Pošto je zahtevala dosta truda, nemam vremena da popravljam neke propuste koje sam uočio (npr. na rezervnom točku se vidi spoj izmedju polovina) pa će to morati malo da sačeka. Otvoren sam za primedbe koje ne zahtevaju neke veće prepravke.

Evo kako izgleda Puma.


Originalna cev topa koja je bila pretanka je zamenjena sa istanjenom cevi Pantera na koji je nalepljena originalna gasna kočnica sa koje je izbrušen sam otvor cevi koji je preterano štrčao. Sad vidim da rešenje nije idealno, ali je daleko bolje od originala. Dodata je tekstura na "svinjskoj glavi" zajedno sa tragovima kalupa (koliko sam video na Dragonovoj maketi je ovaj detalj fabrički odradjen). Takodje, našao sam na netu kraće uputstvo nekog tipa koji je radio Italerijevu Pumu i koji je skrenuo pažnju na jedan sitan detalj koji predstavlja veliki propust, ali se može lako otkloniti, a to je otvor za nišandžiju na prednjoj oklopnoj ploči. Otvor sam lako načinio, samo nisam siguran da sam baš potrebio pravu poziciju.





Na desnom blatobranu sam zamenio jedan poklopac na drugoj kutiji, a na levom blatobranu dva, prvi i treći. Dosta zezanja oko bušenja i sečenja lima, ali ovi detalji dodaju reljefnost inače previše plastičnim blatobranima. Takodje, skinuo sam predebele kaiševe sa kanti sa gorivom i zamenio ih limom. Mrzelo me da se bakćem sa kopčama.



Zadnja rešetka je isečena i zamenjena rešetkom koju sam napravio od pivskog lima. Kako to nikad ranije nisam radio, rešetka ima dva šarnira manje, ali je efekat, barem po meni, zadovoljavajući. Poklopac na kutiji je zamenjen parčetom lima, a od lima je napravljen i držač za drugu antenu koji je potpuno izostavljen iz Italerijevog seta.


Veoma sam zadovoljan kako je ispao lonac od auspuha. Prvo sam skalpelom napravio udubljena u inače savršeno oblikovanom loncu, a onda sam ga ofarbao u Testorsovu Rust boju. Na svež lak sam naneo rdju sastruganu sa testere, a tamnije fleke su od sastuganog grafita. Nakon toga sam suvu površinu drajbrašovao svetlijom nijansom Rust-a i zagaravio otvor auspuha.

Cela maketa je blago naprskana sa Dark Earth, a nekakvo konačno prljanje i možda nanošenje manje količine blata će dobiti ako ikada dobije podlogu ili neku dioramu.

Sve u svemu zanimljiva maketa. Da sam se malo više potrudio možda bih bio i 100% zadovoljan, ali pošto se ne takmičim i ovo je sasvim zadovoljavajuće.

Udavih.

Momcha

Lepo odradjeno,dosta truda ulozeno na prepravkama.Mozes da malo vise
drybrushujes maketu kako bi zelena malo manje odskakala kao bioja i mozes
slobodno da zaprljas tockove i donji deo sasije.Sve pohvale na ostali ulozeni trud :)

Aki

super izgleda puma,svidja mi se efekat rdje na auspuhu.
ali,previse je cista za moj ukus,pogotovo tockovi.Ako nista,bar jos malo zaprasi tockove.

milanco

lepo odradjeno svaka cast, jeste malo cistija ali ko kako voli :D Kako si naglasavao ivice i kojombojom
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Profa

Odlična je, kao što svi rekoše, sem jedne zamerke (opet kao što svi rekoše...  :-\ ) - auspuh se uopšte ne uklapa, kao da je skinut sa neke raspadnute Pume i stavljen na novu...  ??? Prema tome, ili prljaj Pumu ili krpi auspuh ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Marko M

Biće prljavija. Mada izgleda da je ova Puma relativno rano zarobljena od strane Saveznika jer na jedinoj njenoj slici koju imam deluje relativno novo i prilično čisto. Takodje, kontrast izmedju zelene i žute na ovoj Pumi je veoma intenzivan pa me ponekad začude uradjene makete na kojima se zelena boja nanosi u tankim, skoro providnim slojevima (osim ukoliko se ne radi o vozilu koje je dugo u upotrebi).

http://www.panzertruppen.org/heer/blindados/puma.jpg

Da li su Saveznici prali zarobljene primerke nemačkog oklopa?


Marko M

Quote from: milanco on 21-04-2008, 23:15:13
lepo odradjeno svaka cast, jeste malo cistija ali ko kako voli :D Kako si naglasavao ivice i kojombojom

Ivice su drajbrasovane obicnom Silver od Testorsa. Moram da priznam da sam morao da se ozbiljno uzdržavam kako ne bih preterao.

Marko M

Quote from: Profa on 22-04-2008, 01:31:52
Odlična je, kao što svi rekoše, sem jedne zamerke (opet kao što svi rekoše...  :-\ ) - auspuh se uopšte ne uklapa, kao da je skinut sa neke raspadnute Pume i stavljen na novu...  ??? Prema tome, ili prljaj Pumu ili krpi auspuh ;)

Jeste. Auspuh definitivno odskače od ostatka makete. Biće tu dodatnog brljanja čim maketa dobije postolje ili neku dioramu.