Revell 1/144 F-117A Stealth

Previous topic - Next topic

Sandman

za neshto jache od dve nedelje evo zavrshih i ovaj prcvoljak od makete...
toliko je mali da josh malo pa nevidljiv ... da ne kazem STEALTH!  ;D

elem... slike...

ofarbana su medju finalnim radovima i poziciona svetla koja se nalaze na donjem delu vrhova krila...





na prednjem tochku sam ofarbao i far...



kao i na zadnjim tochkovima...



reshetka usisnika je blago drajbrashovana gunmetalom...



izduvne reshetke sam takodje reshio da uradim blagim drajbrashingom gunmetalom umesto klasichnog farbanja u tu boju... ovaj avion ipak nema mnogo shljashtecih efekata, pa chak i ako je ovo neka fiktivna verzija F-117!





evo avioncheta na svojim tochkovima...



i pogled koji lepo ilustruje izgled reshetaka izduvnika tj. drajbrashing istih!



visinski pogled od napred ...



i frontalni...



od pozadi sa visine....



i sa "zemlje"  :D



pogled sa strane...



a ovde se lepo vidi da je ceo avion ipak presvuchen matt sloijem farbe, u odnosu na staklo kabine koje je i na pravom avionu jedini deo koji se zaista sija ;)



a ovo je detalj repnih povrshina tj. vertikalaca, gde se lepo na dekalu vidi efekat kombinovanja tehnike Aleksandra Ilica sa technim lepkom za papir i Gushine tehnike "vruce i vrele vode" - dekal j esavrsheno ulegao u panele! HVALA MOMCI!! ;)



i eto to bi bilo to...
maketa koja se lako radi... jedino shto zahteva veliku preciznost jer ima sitnih detalja a i dekala ;)

Sandman

Quote from: zixo on 03-11-2006, 18:37:34
Quotedrajbrashovana gunmetalom

Sandmane moze malo pojasnjenje

naraFski ;)

drajbrashing je tehnika farbanja maketa sa skoro suvom chetkicom u cilju postizanja disretnih efekata "starenja" makete tj. isticanja detalja i senki kao i efekata izlozenosti vozila/vazduhoplova/broda vremenskim uticajima...
postupak je sledeci:

- izabere se boja kojom se vrshi drajbrashing (drybrushing u originalu) shodno boji podloge - ako je tamna podloga, obichno se izabere neka svetla nijansa ili posvetljena nijansa podloge... cilj je isticanje tj. blago naglashavanje detalja...
- nakon meshanja zeljene nijanse boje za farbanje, uzmi ravnu - pljosnatu chetkicu i zamochi je u tu farbu... chetkicu zatim obrishi o krpicu ili toalet papir/maramicu... treba da na chetkici ostane shto je mogu cemanje boje, da chetkica zapravo bude gotovo suva!
- sa skoro suvom chetkicom od boje lagano predji preko delova koje zelish da istaknesh - poenta je da ono malo farbe shto se zadrzalo na chetkici samo lagano osenchi detalj na maketi! Ako pogledash izduvne delove na ovom F-117 videcesh da su ona "rebra" zapravo crna ali samo po ivicama ofarbana u gunmetal boju - to ti je efekat drybrushinga!
- vodi rachuna da ne preterash - samo polako i bez zurbe, jer se pri svakom ostarevanju tj. korishcenju tehnika kao shto je ova moze lako preterati i postici kao krajnji efekat prenaglashenost nekih boja!!

Quoteefekat kombinovanja tehnike Aleksandra Ilica sa technim lepkom za papir i Gushine tehnike "vruce i vrele vode"
Takodje i za ovo.
Quote

Ovu tehniku lepljenja dekala treba koristiti ako imash problema sa dobrim naleganjem dekala na podlogu tj. ako oni odbijaju da se zalepe za podlogu ili ako ih treba zalepiti na podlogu koja je neravna (preko zakivaka, oko udubljenje i ispupchenja na krilima aviona, panelima,....)... mada je nije loshe koristiti i na ravnim povrshinama - daje bolje lepljenje dekala za podlogu u svakom sluchaju ;)

- Kupi u bilo kojoj knjizari techni lepak u plastichnoj bochici u obliku "palice" tj. vrlo uske boce .... ima crveni ili plavi zatvarach... lepak je bezbojan i gustine neshto redje od meda! Malo ovog lepka odspi u npr. polutku onog zutog plastichnog kinder jajeta i malo ga razredi sa vodom - ne mnogo samo maltene par kapi vode... chisto da ne bude tako gusto!
- nanesi malo ovog sada razredjenog lepka na mesto na maketi gde zelish da ti legne dekal (povrshine makete bi trebalo da bude prethodno izlakirana gloss (sjajnim) lakom)!
- vodu za potapanje dekala zagrej do pred kljuchanje
- potopi dekal u tu vrucu vodu i nakon par sekundi se on vec skida sa papira nosacha
- dekal prenesi na maketu i pozicioniraj ga gde treba da stoji - odstrani Q-tipom (shtapic za chishcenje ushiju) vishak lepka ispod i oko dekala laganim potezima trljanja od centra dekala ka ivicama - poenta ovog trljanja je da istisnesh sav vazduh koji je eventualno ostao ispod dekala da se ne bi pojavio silvering (efekat srebrnog sjaja ispod filma dekala)...
- za to vreme vodu zagrej do kljuchanja
- uzmi neku mekanu krpicu i potopi je u tu kljuchalu vodu i zatim brzo tako nakvasheniom vrelom krpicom pritisni preko dekala koji je pozicioniran na svom mestu (NAPOMENA: PAZLJIVO pritiskaj vrelom krpicom preko dekala jer ako pomerish dekal prilikom pritiskanja teshko da cesh ga posle odlepiti sa tog mesta jer je ispod i lepak a toplota ga zapechati na tom mestu!)

to je to.... ;)
kad se svi dekali odradjeni ovako osushe od vishka vode treba obavezno preprskati gloss (sjajnim) lakom kako bi definitivno zapechatio dekale i sprechio njihovo eventualno odlepljivanje kasnije!

nadam se da sam ti malo pomogao ovim textom... nemam na zalost slike postupaka rada ovim tehnikama, pa ako neko ima slikovito to objashnjeno, slobodno neka okachi ;)

pozz,
S.