Zvezda SU24 1:72

Previous topic - Next topic

dusko

Pre svega pozdrav kolegama ;) da ne bude da nista ne radim a samo komentarisem tudje radove evo zapoceo sam i ja nesto (do sada ne vidjeno na ovim prostorima :D :D)salim se malo,u pitanju je Zvezdin SU24 u  razmeri1:72 ,maketa je u stavri prepak Dragona mada ovaj prepak koriste i jos neke firme osim Zvezde.Prvo sto uocite nakon otvaranja kutije je sadrzaj naoruzanja koje je zaista pozamasno i prilicno precizno izliveno ali problem predstavlja njegovo postavljanje posto je sastavnica jako konfuzna po tom pitanju a i deluje mi da nisu dati svi nosaci naoruzanja gledajuci slike pravog aviona  tako da molim za pomoc ako neko zna resenje za ovaj problem .Sama maketa se lepo uklapa plastika je malo meksa ali zadjudjuje koliko su neki detalji lepo izvedeni a na nekim delovima jednostavno nema nicega tako da je nepohodno urezati detalje jer za ovu velicinu aviona koja iznosi oko 33cm zaista je tako nesto potrebno a pritom sam zapoceo i da kuckam rivete.jos jedan nedostatk koji sam uocio su kutije stajnih trapova koje su nekako male i plitke .staklici su vrhuskog kvaliteta i prizirnost im na visokom nivou sto nisam odavno video na poslednjim maketana koje sam radio.Kokpit je deo koji najvise kvari opsti utisak jer je toliko siromasan da se mora zamenti rezinskim tako da cu imati priliku da prvi put radim sa rezinom.Eto za sada toliko nazalost nisam slikao delove na ramu pa cu okaciti link gde se sve moze videti a uskoro cu okaciti i slike sa gde cete videti kako san napredovao u radu.jos bih dodao da su dekali klasicni Zvezdini i mogu se "provuci"jedino treba naci neke zamneske servisne oznake posto su ove jako krupne i necitljive. Jos jedna stvar koja me muci je odbir boje za gornju povrsinu aviona a izbor je pao na MM2130 USSR flanker pale blue ili Humbrol 65 plus 147 siva???Sve u svemu prilicno dobra maketa i nadam se da cu uspeti nesto da napravim s obzirom na moje dosadasnje iskustvo( :-[citaj neiskustvo).
http://www.model-making.eu/zvezda-7265-suchoj-su-24-soviet-front-bomber-p-1-1459118.html

dusko

Evo kao sto sam i obecao nastavka radova i par slika koje nisu bas extra ali posluzice da se vidi sta sam sve zapoceo(i zabrljao ;D)prvo je usledilo rivetiranje koje jos nije gotovo koristio sa Trumpeterov rivet a negde sam morao rucno da kuckam uz pomos home made alatke ali mi je problem razmak izmedju riveta posto nemam onaj cesalj koji sluzi za pravilan razmak.Prednji deo sam presekao poreko posto zelim da uradim verziju gde se vidi otvoren radarski prostor rezervoare sam ofarbao u aluminijum boju posto zelim da uradim chiping pomocu soli.takodje sklapam bombe (mislim da je to FAB100)kojih ima 12komada tako da ce potrajati dok ih doteram jedino ne znam da li je tacna sema uz maketu gde pise da se m ogu kombinobati levi i desni rezervoar i ove bombe koje su na samom trbuhu aviona tj.levo i desno.Eto za sada toliko od mene i primam sve kritike i savete za dalji rad.Naravno jos puno toga terba prajmerovati kako bih video uocljive greske a nakon toga pokusacu da uglavim rezinsku kabinu koju iscekujem.













Sneni

Super izgledaju ovi riveti :bravo

Koji je fazon s pokretnim nosačima naoružanja ispod krila, ne da mi se sad kopati po kutiji, ali mi se čini kad sam razgledao sastavnicu da se ti nosači samo "utaknu" u krilo i da nema ništa što ih jače drži, već su samo uglavljeni... iskreno, malo mi je to čudno riješeno, zanima me ima li kakvih problema s tim???
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

dusko

uh vidis zaboravio sam da nosaci trebaju biti pokkretni ,nisam jos probao da ih uglavim mada su mi svi delovi naoruzanja malo haoticni i konfuzni...reci mi da li si radio ovu maketu ili je imas na lageru?

Sneni

Nisam još radio maketu, zapravo imam Su-24M koji se razlikuje u nekim detaljima ali mislim da je u osnovi jako slična maketa. Planirao sam da te nosače uklopim već pri sastavljanju krila, da napravim nešto što će ih držati da ne ispadaju, ali o tom po tom...
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Vladimir

Cao. Ja sam radio Dragonov SU-24 1/72 i dosta solidna maketa a da te nesto posavetujem ne bih mogao jer davno sam radio. Sve u svemu nisi se prevario sto si kupio SU-24
Ф89 НС

dusko

Evo mene ponovo sa novim slikama i mojim uspesima i neuspesima na ovoj maketi uradjen je radrski prostor jos nedostaju tanjiri i neke sitnice uradio sam i vertikalc i izrezao delove koji simuliraju spremnik za padobran .Na rezervoarima se moze videti simulacija ljustenja boje pomocu soli (nadam se daje bar malo uspela) bobme FAB 100 su spremne takodje od komadica lima sam pokusao da obogatim izduvnike ali fali jos jedan unutrasnji deo za koji sam malopre dobio savet od kolege Milana kao da i njega napravim i zakraj prvi put sam koristio rezin zaista sam odusevljen kao leppo obogati maketu(hvala Momcho oko nabavke rezina)jedino sto neznam sta da radi sa ovim suvisnim prostorom oko gornje povrsine table ,da li da ubacim malo stirena pa da gitujem sve posto nemam sliku tog dela tako da neznam sta ostaje otkriveno i koliko mada mislim da bi ona velika kocka trebala jedina da se vidi?Eto toliko od mene za sada molim kolege za pomoc.
















ubermagog

#7
Ne treba da se gituje detaljno, treba samo da se uradi simulacija platna pošto su instrumenti zaštićeni posebnim navlakama...

Milan18111

Mislim da si kokpit suvise nisko postavio,vidi se po bocnim ivicama i zadnjoj starni kokpita.
Jedino resenje za zatvaranje prednjeg dela table je da od tanke plastike ili limenog poklopca sa Nes kafe napravis stitnik kokpita.
Na ovim Subinim slikama se to lepo vidi ,tako da ne bi trebalo da imas problema.

dusko

#9
@airsuba ove fotke su super imas li jos koju iz nekih drugih uglova gde se malo vidi i pregrada izmedju pilota? Imam i dve knjige ali ne nadjoh ovako dobre slike vidim da je iznad table platno samo ne znam da li se ono prostire ispod celog vetrobranskog stakla ?Nemoj mi zameriti nas pitanju ali sam ipak amater  naime malo mi je neobicno da je platno sive boje jer sam vidjao na nekom avionima pa i na MIG -u 29 da je ta povrsina crna valjda zbog refleksije svetlosti .
@milan dobra ideja da se napravi nesto od lima ali tada ce zatvoriti i onu veliku kocku sasvim napred  ??? sto se tice kokpita mislim da nije nisko postavljen jer vise ne moze u visinu iako sam dosta plastike odrezao tako da mislim da je to u redu mada je naslikama lose i postavljen.