Parametri za dobro ocenjivanje

Previous topic - Next topic

Goran A.

Vidim da ima dosta nejasnoca u pogledu sudjenja na domacim takmicenjima koja izazivaju svakojake emocije kod takmicara pa bih podsetio na ono sto cini srz naseg hobija a sto bi takodje trebalo da bude osnov za sudjenje.To je manje vise svima poznato ali se izgleda zaboravlja. Necu ulaziti u tipove letelica (prop, jet i slicno) vec u kategorije - kutija, dorada, samogradnja, Mislim da je stvar prilicno jednostavna samo smo je mi zakomplikovali. Ne ulazim ni u ovaj ni u onaj pravilnik. Mislim da su stvari vec same od sebe potpuno jasne.


Istorijska autenticnost i autenticnost svake vrste.

-Autenticnost mora biti na prvom mestu
-Ukoliko je autenticnost postignuta onda podrazumeva da su svi aspekti rada i finalizacije dovedeni do nekog maksimuma. Naravno tolerancija postoji ali ne vise od 10%
-Autenticnost podrazumeva, tacnost varijante, oznaka, boje odnosno svega sto se na objektu moze videti.
-Autenticnost mozemo utvrditi poredjenjem makete sa fotografijama, teh. crtezima i ranije utvrdjenim istorijskim cinjenicama iz najrelevantnijih izvora. Jako, jako bitno kod dorada i samogradnje.
-Ne moze se izvrsiti  kvalitetno ocenjivanje makete bez potpune pratece dokumentacije koju maketar mora da prilozi

(Kategorija "kutija" da ih tako nazovem ima svoja ogranicenja autenticnosti i svode se na to sto je proizvodjac naveo i mnogo su lakse za sudjenje. Dovoljno je utvrditi koliko se maketar pridrzavao uputstva proizvodjaca i zatim kvalitet rada koji je takodje vise nego ocigledan)


Kvalitet rada

Ukoliko je postignuta autenticnost stvari postaju lakse
Ne sme biti tragova gitovanja ili ne zagitovanih mesta
Ne sme biti tragova lepka
Nema silveringa
Nema brljotina od farbanja
Delovi moraju biti zalepljeni na prava mesta i korektno


Sve ovo je iskljucivo u svrhu podizanja kvaliteta maketa na takmicenjima i korektnijeg sudjenja. Maketa za vitrinu je jedno ona moze da trpi razlicitost ukusa i mere a maketa za takmicenje nesto sasvim drugo.
Za svaku maketu se moze utvrditi koliko je mozes zaprljati, koliku sjajnost treba da ima, koje nijanse treba koristiti, kakve oznake treba da ima i kakva ostecenja mozes da uradis. Ukoliko nemas podatke za odredjenu maketu, onda rad za takmicenje ne treba ni pocinjati niti ocekivati dobar plasman.



Sijamski_Mrmot

Odlicno napisano i u potpunosti podrzavam a trudio sam se i da primenjujem kad god sam ocenjivao...

jedino sto sastavnicu i pratece dokumente vise niko ne donosi, ja sam svoje vukao od 2002-2004 pa sam prestao kad sam uvideo da nista ne znaci i da maketa bez sastavnice ne trpi nikakvu stetu na sudjenju.

Kad bi se svi pridrzavali ovog sto si napisao ne bi ni bilo problema.

tenk

lepo precizno i koncizno i potpuno se slazem sa svime sto si napisao,stvarno to bi trebalo da budu kriterijumi svakog takmicenja,a ne neke druge stvari!
www.oluj.org
"May God have mercy upon my enemies, because I won't."

Momcha

Ovo sto si napisao nisi ni trebao,jer se to podrazumeva,sto se tice dokumentacije
prilaze se obicno ukoliko se zalazi dublje u "detaljniji" izgled modela ili eventualno
potvrdjivanje autenticnosti izgleda modela,diorame itd.Sastavnice se dragi moji ne
donose vise nigde.Pogledajte slike sa bilo kog evropskog a i sa svetskog takmicenja
i nigde ispod makete necete da vidite sastavnicu.U Mosonu koji nam je najblizi
od vecih evropskih,nigde ispod modela nisam video sastavnicu.Dokumentaciju sa nacinom
izrade i fotografijama o autenticnosti-jesam.

djnik

#4
U IPMS Sijetlu a i na ostlaim takmicenjima u Americi sastavnice se prilazu uz maketu samo ako se ta maketa takmici u kategoriji "Best out of the box" ili kako je AG-02 naveo "kutija". Nepotrebno je donositi sastavnicu iz nekog drugog razloga vec kako je Momcha napisao ako su napravljene neke izmene ili dopune pozeljno je doneti slike ili crteze koji takve izmene opravdavaju.

Sto se tice sudjenja, uopste nije lako. Na nedavnom IPMS Sijetl Spring Show-u imao sam priliku da sudim armor u 1/48 i 1/72 kao i sve vrste figura. Nas trojica smo bili zaduzeni za sudjenje u ovim kategorijama i uopste nam nije bilo lako da na prvi pogled razdvojimo dobre od losih maketa. Trebalo nam je skoro sat i po da ocenimo samo armor kategoriju jer smo zagledali otprilike sve detalje koje je AG-02 opisao. Cak i makete koje smo mislili da su favoriti su imale neku gresku koja je bila nedopustiva, na primer covek zaboravio skroz da obrishe wash na desnim vratima od Schwimmwagena dok je sve ostalo uradio perfektno. To govori nesto o (ne)paznji koju je maketar izdvojio tokom rada na ovoj maketi. Bilo je tu svakakvih primera i kao sto sam rekao trebalo nam je sat i po da se izborimo i da zagledamo svaki detlaj, uporedimo koja je greska manja a koja veca. I siguran sam da se ponovo nekome nije dopala nasa odluka ali odluka sudija je krajnja. I niko se nije javno zalio a ni po forumima. Imao sam prilike da se takmicim na Kipru a i ovde u Americi i do sada nisam video niti cuo da se iko zalio. Ovde je moto " Get  better next time" , znaci potrudi se da sledeci put budes bolji. Ja sam mogao da se bunim sto mi Spitfajer nije osvojio nagradu u kategoriji 1/72 iako je bolje bio odradjen od prve tri makete i sa vise detalja i uopste mi nije padalo napamet da komentarisem. Nije stvar u nagradama, najveca poenta takmicenja je druzenje, raspavljanje o maketarskim tehnikama (koje ovde u Americi niko ljubomorno ne krije) i naravno pazarenje za vreme maketarskog buvljaka. Da li ces dobiti medalju ili ne je sasvim nevazno, najvaznije je da sam budes zadovoljan svojim radom.

Mogao bih jos dosta vremena da izdvojim na raspravljanje oko sudjenja i toga sto se pojedinci stalno bune ali nema poente jer ce da udje na jedno uvo a izadje na drugo.

Hartmann

''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

T34

Ja bi mogao svašta o tome da kažem - na kraju je poanta da je bodovanje, plasman i medalja rezultat mišljenja troje ili četvero ljudi koji su subjektivni u svemu, često nestručni, nenačitani a meni se dogodilo da mi sudi tip kog se u najboljem slučaju može nazvati "kolekcionarem maketa" jer u životu nije sklopio nijednu - što ga naravno ne sprečava da ima velike ideje o tome kako bi nešto trebalo izgledati...
O ostalim subjektivnim aspektima koji određuju kako će koja/čija maketa da se plasira bolje i ne započinjati...


Goran A.

Sastavnica je bitna za out of box. Nema tog mozga koji napamet zna svaku maketu u detalj. Za dorade nije toliko bitna ali postojanje sire dokumentacije je itekako relevantno prilikom podnosenja zalbi. Ona sprecava sudiju da izvodi neosnovane zakljucke a i da pokaze da li sudija gresi. Ako dokumentacije nema onda se sve sve svodi na moze biti i ne mora i pricam ti pricu. Ne treba mesati autenticnost i opsti utisak. Opsti utisak moze da bude dobar ali i da skrene paznju sa ponekih nepravilnosti.

nesha

Evo kratko uputsvo sa Braillescale-a, sta treba gledati kod ocenjivanja, ovde se govori o negativnim detaljima:

1.Pre Paint (Construction & finish):
Misaligned tracks or wheels, other misaligned parts, inappropriate gaps, flash or mould seams, visible surface defects, sprue joins, construction evidence such as sanding or glue marks and un-sanded putty.
2.Paint (including markings):
Paintwork lacking smoothness, visible dust/hair, orange peel effect, paint splatter/spiders, brushstrokes, paint outside appropriate boundaries, appropriateness and scale of camouflage, appropriate colours. Decal flaws such as frosting, visible carrier film or cracking.
3.Post Paint (weathering & realism):
Lack of subtlety or out of scale dust, scratches and chipping, inappropriate placement of dirt/mud/dust, scratches, chipped areas, stains, oil spills or grease, lack of realism (does it look like a scale model or the real thing in miniature) and fingerprints (bigger than 1/72nd scale that is!)

djnik

Izvod iz pravilnika IPMS Sijetla :

JUDGING  GUIDELINES  AND  DIRECTIONS

Your job as judge is to select the best model in each category.  Be fair, honest, objective, and unbiased.  Whether or not you like a subject should have no bearing on your judgment of the quality of that model.

0.   NB  Before judging, team leaders must print their names and the names of their team members on the cards adjacent to the category labels on the contest tables.
1.   BASICS/PREPARATION - Cleanup of parts and seams.  In short - NEATNESS!
2.   PAINT/DECALS - Smoothness, evenness, neat masking, sheen, decal edges, silvering, hand painting, rubout on cars, weathering, etc.  In short - NEATNESS!
3.   ASSEMBLY/EXECUTION - Neatness, lack of glue residue, clean clear parts, components accurately aligned, no see-throughs in engines, cockpits, inside tanks, etc.  In short - NEATNESS & THOROUGHNESS!
4.   DETAILING - The addition of after market parts must be done correctly (just adding expensive parts sloppily is not a plus - quite the contrary), brake lines, gun bays; interiors, etc. - look for accuracy (thinning of doors, wings, etc.).  In short - NEATNESS!
5.   SCRATCH BUILDING - Any scratch building or conversion work is worthy of a plus, but it must be done correctly - neatly and accurately.  In short - NEATNESS!
6.   CREATIVITY/ARTISTRY - Each model should be looked at with regard to artistic ability, weathering, interest, and eye appeal.  In short - CLEVERNESS!

IMPORTANT!
If your team is assigned to judge a category you have entered, you must excuse yourself and leave that area while that category is being judged.  The team may solicit a substitute, if they wish, from the head judges or from another team that has finished its judging tasks

• In the event of any questions about any model, see one of the head judges.
• Do not pick up or move any model.  If necessary, the team leaders or head judges should do so.  Use a mechanic's, or dentist's, inspection mirror to look undrneath models.
• On completion of regular judging, team leaders will coordinate to select "Best Of's."  (See attached sheet.)
• Following the teams' placement of ribbons, team leaders must turn in their JUDGING SHEETS to the head judges.
• While in the contest area, keep all comments positive; be discrete.  Someone (the builder) may be listening.
• Please Print legibly when filling out the judging forms and please complete every blank on the judging forms; the judging is no good if it is not recorded.