Eduard Iljušin Il-2m3 Šturmovik 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

Tek što sam završio Toko-ovu "Crnu smrt" već pravim recenziju drugog :D. Naime, ista razmera, isti model, ali drugi proizvođač. U startu se vidi razlika u kvalitetu. Paneli pršte na sve strane, jasne konture, plastika glatka, bez viška plastike na delovima... Pravi mali maketarski raj, naročito za mene pošto još uvek izbegavam makete kojima je neophodno veliko dorađivanje da bi ličile na avion. Voleo bih još malo da steknem iskustva pre toga sa ovim "lakšim" maketama, pa onda da se bacim i na njih.

Kutija, sastavnica i dekali. Pošto ja volim da neke dekale dodam (neka vrsta "what if") mislim da ću na ovog staviti ove patke ukoliko ne nađem na netu dekal koji sam hteo da stavim na Toko-ovog: "Od Lenočki za papu". Ukoliko nađem pokušaću da se što više pridržavam istorijskih referenci. Ipak je to priča koja ne bi trebala da se menja, previše je lična i emotivna. A ako ne, onda će biti: "Kako bi taj Šturmovik izgledao da sam ja leteo njime...?"  :D



Prilično je jasno nacrtano kako ide sklapanje. Mada, nema tu velike mudrosti, delovi su raspoređeni na tri rama + jedan sa prozirnim delovima tako da samim tim ni broj delova nije velik. Na trećoj slici se vidi kod točkova kakvi su detalji, isto tako je urađeno na celoj maketi. Paneli su malo plići nego što sam imao prilike do sada da radim, ali šta je tu je. Mislim da će biti ok.



Jedino što me brine je spajanje trupa sa krilima. Ako je neko do sada radio ovaj način spajanja zamoliću ga da mi prenese njegova iskustva. Dosta će mi koristiti jer me čekaju i dva Eduardova Jak-3 u 1/48 koji se sklapaju na isti način.



Tipično za Eduard što se prozirnih delova tiče. Dali su dve varijante: sa otvorenim kokpitom i zatvorenim. Koji ću ja raditi - tek ću videti. A zavisi i kako uradim kabinu  ;D.

Planiram da kupim još jednan dvosed koji bi bio ofarban u boje Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva posle Drugog svetskog rata (Eduard), i još jednog koji će biti jednosed farban u Sovjetsku šemu (gore zelena, dole plava).

poz
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Dada

Za spoj ne brigaj nic... Tako je na njihovoj yak trojcici... superuska se lako sklopi.

Profa

Citiraću Papu - ne sikiraj se za spoj, tako ume da bude i bolji i velike su šanse da prođeš bez gitovanja ;)
Hvala za recenziju i slike :)
Što se panela tiče - na pravim avionima nisu bili duboki, tako da bi na maketi najčešće trebalo samo da se naziru (naročito u '72). Na stranu to što se panelizacija sada koristi i tamo gde su ploče bile nitovane :-\
Bogu fala što sam Lala! :)