KP Il-10 Beast

Previous topic - Next topic

Dada

Dobro veče! :)

U narednom topicu videćete maketu sa kojom se bakćem proteklih nedelju dana.

Kao što naslov kaže, u pitanju je stari KP (KR :) ) Il-10. Većina "starijih" maketara je ovo čudo provukla kroz ruke u ranim danima svoje maketarske karijere :)

Malo istorije ( koga ovaj deo ne interesuje, neka skroluje na niže :) )

Avion koji je nastao kao direktni naslednik legendarnog IL-2 Šturmovik-a. Uporedo sa jurišnim verzijama "Iljuške" razvijana je i lovačka(Il-1), na kojoj su primenjena razna rešenja kako bi letelica imala veću maksimalnu brzinu i pokretljivost.
Glavna namena bi mu bila presretanje švapskih bombardera (teški lovac).

Ideja je ubrzo napuštena jer je linija fronta pomerena izvan granica SSSR-a. Tehnicka rešenja na "lovcu Il-1" su primenjena na nasledniku, kasnije nazvanom Il-10 (u NATO code book-u kasnije dodeljeno ime Beast)

Il-10 odlikuje uglađenija aerodinamika, odsustvo masivnih gondola za skladištenje glavnog stajnog trapa (trapovi se uvlače u krilo nalik na P-40), zatvoren prostor za drugog člana posade i nova zver proizvedena u OKB Mikulin AM-42.

Izvinjavam se za fotke, digitalac mi je pred riknjavanjem.

Maketa:

Šta reći, a suzu ne pustiti :P

Meni jedan od dražih aviona, iako nije bog zna kol'ko učestvovao u Ii sv ratu.

Svi detalji se prerezuju, a koristim i ecovani set mejd baj Extratech.





Jedna od najvećih falinki makete su stajni trap i njegovi šahtovi u krilima.





crtež pozajmljen sa www.mig3.sovietwarplanes.com

Pošto sama maketa predstavlja kasniju verziju ovog lepotana, morao sam da začepim rupe za izbacivanje čaura. Moja verzija će imati naoružanje identično Il dvojci.

Krilca i zakrilca isečena zbog dorade. Zakrilca su manje-više gotova.



Kabinski prostor je u najmanju ruku čudan, pa ga menja eceraj. Veoma lep set ako imate želju da obogatite Vašeg Il-10 :)



Tekstura felne "obrijana" i na njeno mesto došao eceraj takođe.



Za kraj izveštaja jedna fotka trupa, tj. početka prerezivanja istog



To je otprilike to za ovo javljanje. Ako mi obaveze dozvole, nadam se napretku u skorije vreme.

Pozz,
Dada.

PELE

Лепо дељеш, чекам нове фотке!  :cheers

anki

Ako radis neki od primeraka iz WWII tj. rane serije oni imaju zaobljene vrhove krila (cini se da si to vec odradio) i naoruzanje kao IL-2 tj. 2 topa i 2 mitraljeza plus 1 mitraljez za odbranu. Dakle treba da unutrasnji par topova zamenis mitraljezima i drugacijim pristupnim otvorima na tom mestu.

airsuba

Videh ga uživo, ima tu posla oko panelizacije i nešto detalja - ali je atraktivan avion pa se vredi malo pomučiti  :super

Ovi spušteni flapsovi i gume pod opterećenjem će da mu daju na 'ozbiljnosti', nadam se i nekoj otvorenoj kabini ;)

Dada

@Anki:
Dobro si primetio, krila su zaobljena. Urezivanje radim po crtezima za ranu verziju (A. Jorgenson)

@Airsuba: Moracu da radim vakum za pokretne delove kabine. bice gre'ota ostaviti zatvoreno...