ICM 1/72 Messerschmitt Me-109E-3 + 728-LH

Previous topic - Next topic

Kerber

Ja sam tu osobinu njihove plastike reavao nanosenjem tecnog Humbrol lepka na povrsinu koju hocu da obradim, pa je taj tank sloj, kad se osusi, nekako impregnirao plastiku i bilo je mnogo lakse ...
Treba paziti da ne bude mnogo lepka i nikako vise puta na jedno mesto...i da se ddobro osusi (24h najbolje).

Sandman

Dok sam radio na Hornetima, pauze u radu sam koristio da dalje deljem Emila.

Krila spojena sa trupom, zagitovane rupe na spojevima koje su bile oko 1mm shiroke!
Koristio sam rastanjeni spru i Surfejser na kraju... ostaje samo da se urezu izgubljene linije panela.



Deo ispred vetrobrana je isturpijan jer je bio vishi sa leve strane, a zatim sam naneo malo Tamiya gita...



A na sledecoj slici se delimichno vidi da je trup od kokpita ka repu kriv u desnu stranu...



Nastavak sledi sa sredjivanjem linija panela, pa idemo na lepljenje ostalih delova pred prajmerovanje...

EMIL

Bas vuce u stranu... Ja sad zavrsavam drugog ICM E-4. Nisam imao problema ni sa jednim. Posto je plastika dosta meka i elasticna prilikom ubacivanja kadice  maketu je bilo malo teze sastaviti, bezala je u stranu i plastika se deformisala. Zbog toga sam prvo spojio polutke i lepo ih uklopio, a zatim kroz otvor na donjem delu (gde se lepe krila) ubacio kadicu. Kasnije sam zalepio krila, koja su se odlicno uklopila, sa gornje strane nisam stavio ni trunku gita! Canopy se takodje fenomenalno uklopio. Imam kuci 7 ICM emila, pregledao sam ramove i ni jedan ne bezi u stranu. Ako neko ima emila koji je deformisan jos na ramovima nek pokusa da ga prvo sastavi pa ubaci kadicu. Ako moze da se ispravi, lakse ga je ispravljati bez kadice koja maketi daje dodatnu krutost...

Sandman

Kod mene se problem sa spojem krila i trupa javio iz sledeceg razloga - polutke trupa i kokpit sam zalepio 2007. godine, a tada nisam znao za sledecu foru koju sam primenio na Fw190 2009. godine:

Da donji deo trupa ne bi "ulegao" ka unutra treba mu staviti potporu - recimo kao shto sam to uradio na Fw190 od chachkalice....



...i desilo se da donji deo spoja trup-krilo ima vecu shupljinu nego gornji....

No, sad sam to sredio.. a za izvitoperenost trupa.. hm.. ne znam.. gledali smo ga zajedno i Lanmi i ja i imamo utisak kao da je ceo trup nekako "spiralno" uvrnut...

Kako god bilo, radim maketu pa kako ispadne.. nece biti bash reprezentativan primerak jer je zapochet pre svega pre skoro 4 godine kada sam imao manje iskustva u raznim tehnikama, a i zato shto je odlivak takav kakav je... Za policu sasvim dovoljno shto se mene tiche ;)

Kerber

#34
Ja sam bre mislio da ovo bas "vuce" cvrsto u stranu...Nije ovo nista, kakve sve makete imam...Skoro sam vracao iz tog stanja jedan Italeri trup, kao i Revellovo "cudo tehnike" - Me.109G-10...
Malo fencetom grejem polutke, pojedinacno, pa ih potom malo ubedjujem da se isprave, laganim pritiskom (Na ravnu povrsinu postavis polutku, ociscenu od svega sto joj smeta da lepo legne, a vec si je malo vise grejao po sredini posto je to  obicno  trup iza kabine, pa se polako , pritiskom, izravna. Vazno je da ne pregrejes plastiku, ni da je pritisnes prejako, da se ne izdeformise totalno...Obicno upali. Kod Revella je pogodak skoro 100%, dok je Kod Italerija malo manje uspelo, iz razloga njihove tanusne i osetljive plastike, gde nisam bas smeo da se "zanesem"...ali to cu vec ispraviti nekako.
Druga, kazu bolja opcija (kazu, ja nisam probao, zbog nedostatka sredstava za to), je da ga celicnom zicom, zalivenom za polutke akrilom, nateras da se ispravi....Vidajao sam tako odradjena krila, ali, trupove - jok...I sta bi bilo da u malog Mesera munem toliku tezinu, osim sto bi bio 200% veci tailsitter no sto jest...hehehe.
A ovo sa sirenjem trupa, je dokazan lek za puno maketa...Ne treba puno da se to 'rasiri", jer sve ima svoje limite, ali, pomaze da se makar smanji pukotina, da lepak makar uhvati, jer, git nece da ispravi stvar ako je "gap" 1,5mm. Posle gituj i smirglaj kol'ko 'oces....bitno je da je lepak ucinio svoje.
I ima jos jedna tehnika, probao sam je jednom, ali mi se nije dopalo kasnije struganje i obradjivanje vrhova krila, kao ni nisanjenje ugla odokativnom "cini mi se da je sad ok" metodom, koja obicno zezne, a to se vidi, gle cuda, na kraju, kad je kasno...Naime, da se samo gornjake lepe na trup, pa kasnije podvuces i zalepis donjaku..Jes' da se izgubi taj gap, al' ume da se javi drugi, pa pukotine na spoju, itd, itd...

Sandman

Bane, na ovoj slici se chak ni ne vidi zakrivljenost, ali uzivo kad posmatrash maketu iz vishe uglova, nekako chudno izgleda... neshto mu tachno fali, ali znash ono kad gledash i nekako ti to nije to, a ne mozesh da tachno utvrdish gde je falinka?

Ovde je sada kasno da se bilo shta ispravlja jer je i zalepljen trup i kokpit uchinio svoje - trup sada ima chvrstinu i teshko ga je kriviti.. mozda jedino pod toplom vodom ali postoji rizik od nekontrolisanog krivljenja plastike...

U svakom sluchaju, probacu da vizuelno "dohakam" ovome tako shto cu kormilo pravca da zalepim zaokrenuto u desnu ili levu stranu - videcu u kom polozaju vizuelno najbolje anulira zakrivljenost trupa ;)

Goran A.

Slikaj ga odozgo i poravnaj uzduznu osu sa linijom na podlozi pa da vidimo. Ja mislim da taj utisak imas zbog saznanja da je trup nekad bio iskrivljen.

Sandman

Gorane, trup i jeste kriv i dalje nego se iz odredjenih uglova bash primeti anomalija... slikacu svakako na ovoj podlozi ponovo, sledeca tura slika kada bude...

Goran A.

Ma teraj to, kad budes zavrsio nece se nista primetiti. To sa vertikalcem nije losa ideja.

Sandman

Naravno da teram dalje ;) a evo i dve slike na kojima se vidi zakrivljenost trupa...

Pogled odozgo bash i ne govori mnogo o tome...



..ali ovaj frontalni pogled jasno prikazuje zakrivljenost trupa iza kokpita na desnu stranu.



Danas sam samo oshmirglao gitovani deo ispred vetrobrana, ali sam dodao josh malo gita poshto je ostalo par mesta da se doradi...

voja

Постоји један велики проблем у макетарству са којим се сви ми суочавамо.
Тај проблем лежи у томе да када ми који радимо неку одређену макету и на њој уочимо неку неправилност или лоше одрадимо неке ствари то нам стално боде очи и стално те грешке уочавамо и на само летимичан поглед на макету док они остали који гледају ту макету то уопште не уочавају или уоче веома слабо све док им се не укаже на шта треба да обрате пажњу.
Дакле. Ако нешто забрљамо на макети и то касније поправимо никада нећемо бити скроз задовољни резултатом и увек ће нам тај детаљ на макети бости очи иако га сви остали посматрачи уопште неће ни приметити све док им се прстом не покаже где је дотична брљотина.

Хоћу да кажем да ти Сандмане ту закривљеност видиш као балван у свом оку док ми неки други или је једва приметимо или је уопште не приметимо. Како год да завршиш ову макету увек ће ти та закривљеност трупа одмах упадати у очи.

.

Sandman

Potpuno si u pravu Vojo ;) tako mi i one rupe za mitraljeze na krilima P-47D i dalje deluju asimetrichno mada nije skoro ni primetno :)

Sada se ovde dodushe malo umanjio osecaj izvitoperenosti jer sam dodatnim shmirglanjem sredio nejednakost dela ispred vetrobrana... mic po mic ispravljam greshkice... no dobro.. slatke muke maketarstva :)

Sandman

Zalepljen filter na levoj strani trupa, kao i horizontalci i kormilo pravca



Kormilo pravca sam zalepio zaokrenuto u levu stranu kako bih anulirao zakrivljenost zadnjeg dela trupa u desnu stranu.



Iako se na prethodnim slikama nije previshe primecivala zakrivljenost trupa, sada se to mnogo vishe vidi, pogotovo kada se maketa posmatra od repa ka nosu...



Zalepio sam takodje i nishan koji sam prethodno odlomio radi ispravke, a sada ostaje josh samo da se sredi vetrobransko staklo (farbanje sa unutrashnje strane), i zalepi na svoje mesto pa krecem sa maskiranjem stakala i prajmerovanjem....

voja

Ово ти је паметан потез да закренеш кормило правца. Сада је поглед фиксиран више на њега па се кривина трупа ни не примећује нешто нарочито.

.

Sandman

Mada na ovoj zadnjoj slici izgleda malo "zmijasto"... :D