ICM 1/72 Messerschmitt Me-109E-3 + 728-LH

Previous topic - Next topic

Sandman

Iako je kampanja zavrshena, nastavljam radove na Emilu, red je da ga privedem kraju posle ovoliko natezanja...

Staklici su u medjuvremenu maskirani i zalepljeni na svoje mesto - zadnje staklo je jako chudno/loshe naleglo, i nagnuto je ka kokpitu tako da kada se gleda sa boka cela maketa ima jako chudan izgled... Poshto sam od ove makete vec "digao ruke" po pitanju popravljanja greshaka, necu se cimati da ovo sredjujem, jer bih morao da totalno popravljam ugao spoja stakla i kabine/trupa.... Zelim samo da zavrshim ovu maketu i da zaboravim na muke koje su me pratile uz rad na njoj :P

Zalepio sam i topove u krilima, prethodno im zabushio vrhove, a zatim danas celu maketu prajmerovao Mr. Surfacerom, i na kraju ispolirao Gunze micromesh krpicom...



Sledi preshading....

Boki

Čini mi se da se sva muka isplatila. Jako lepo izgleda.
Super ti je ideja sa kormilom pravca. :super

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

Sandman

Hvala Boki - ima greshaka, ali kao shto rekoh, neka ih, preci cu preko njih ovaj put...

Danas sam odradio preshading crnom bojom - na gornjim povrshinama sam prskao malo tamnije linije zbog tamnije boje kamuflaze odozgo, dok sam dole ishao malo razredjenijom crnom pa je ispalo bledje...


Slobo

Ili imaš jako mirnu ruku, ili si našao način da erbraš kombinuješ sa lenjirom  ;D Kako li si samo uspeo tako lepe linije da izvučeš  :think

Sandman

Slobo, samo sam dobro oslonio ruku sa erbrashem o podlogu i lagano, sa male udaljenosti prskao duz linije panela.
Treba samo da odredish polozaj ruke koji ti odgovara za shto prirodnije pokrete "crtanja" linija...

Sandman

Naprskana akrilna Gunze RLM65 na donju stranu trupa i krila, kao i na poklopce stajnog trapa...

Namerno nisam preterivao sa posvetljavanjem sredine panela jer su nashi Emili bili novi i odrzavani, te nije bilo vidljivog ostarevanja kamuflaze. Uzivo je efekat preshadinga malo manje vidljiv - na slici je doshao do izrazaja zbog sharpen efekta koji koristim na svim slikama prilikom obrade u Pshopu....


mutayu


Sandman

Bio sam nestrpljiv da uslikam radove, pa je kroz prozor ulazilo i malo dnevnog svetla i napravilo zbrku sa white balansom - pokushao sam da malo popravim kolorit ali je i dalje sivkasto...

U svakom sluchaju uzivo je to to - plava RLM65 - nema greshke ;)

Sledecu turu slika cu raditi kao i uobichajeno - zamrachicu sobu da se ne meshaju izvori svetla  ;D

Sandman

Danas sam napravio maske za prelaz kamuflaze donjeg i gornjeg dela trupa, ista metoda kao i na Fw190 - paus papir odignut blutakom od podloge...



A zatim sam naprskao i gornju boju kamuflaze - akrilna Gunze RLM70 - po sredini panela posvetljena sa kap-dve bele...
Boje na slikama nisu potpuno autentichne jer ova zelena podloga za rad poremeti white balance uz zelenu kamuflazu, tako da sam slikama dodatno korigovao kolorit, ali nije bash skroz kako treba.. na finalnim slikama za galeriju bice bolje jer cu koristiti crnu podlogu.... ;)



Sledece je lakiranje makete pred dekale...

Sandman

Maketa je još ranije lakirana Future-om kao podloga za dekale, a danas su pali i dekali...



ali...kad te 'oće onda te 'oće...  :headbang ...pao je i još jedan maler na ovom Emilu :P

Problemi sa ovom "baksuznom" maketom se nastavljaju u vidu pehova sa dekalima.

ICM dekale sam premazao ranije sa Microscale Decal Liquid Filmom koji stvara mikronski transparentni film preko dekala sprečavajući ih da se raspadnu ako su loše štampani. Međutim, to je zahtevalo da se svi ICM dekali obrežu do samog dekala makazicama kako bi film bio što manje vidljiv. Ne znam da li je film ICM dekala debeo ili je to posledica premaza Liquid filma, ali svi stensili imaju vidljivu ivicu nakon lepljenja (debeo film). Pritom, kod nekih od njih je ostao vidljiv silvering iako je površina maketa dobro preprskana Future-om i imala je visoki sjaj!

Veći problem se javio na samom kraju, nakon lepljenja rondela. Skoro sve rondele su nakon tretmana tečnošću za omekšavanje dekala Microscale Sol, postali smežurani što je uobičajeno, ALI, i posle sušenja Sola, smežuranost nije skroz nestala! Sve sam radio kao i na svim maketama do sada, ali jednostavno, ovaj put je nešto krenulo naopako. Da li su u pitanju Begemot štampani LH dekali, ili je to posledica letošnjeg sunčanja žutila na filmu ovih dekala ne znam, ali činjenica je da iako sam ih lepo nalepio na RAVNU površinu, i istisnuo vazduh ispod njih, jednostavno došlo je do čudnog ponašanja nakon nanošenja hemije za omekšavanje dekala!

Probao sam koliko sam mogao da ispravim smežuranost ravnom četkicom i čačkalicom, ali je počelo i lagano grebanje dekala pa sam obustavio "akciju spasavanja" i preprskao polepljene dekale malo jačim slojem Future-a.

Evo kako izgledaju problematični dekali posle zaštitng lakiranja...



Sledi wash pa finalno lakiranje... ako ništa drugo ova maketa će dobiti nagradno fotkanje za galeriju bez fokusa i zuma, makro-modom sa 5 metara u polumraku!  :P >:(

cherny

Au, bre, ne moze ovako da ostane sa ovakvim rondelama, skidaj to, imam ih ja u visku... Moja tehnika za dekale je malo drugacija, koristim iskljucivo zeleni Gunze i, protivno uputstvu, nakon nanosenja obilnih kolicina, posle par minuta stapicem za usi "utiskujem" dekal preko svim ivica i preko svih detalja, dok se potpuno ne utopi u povrsinu, nikad do sad nisam imao problema posle takvog tretmana.

Sandman

Pošto su dekali prelakirani ubrzo nakon lepljenja nikakvo njihovo skidanje ne dolazi u obzir.

Pre neki dan je pao wash u dve nijanse za gornje i donje površine, mada se zbog tamne kamuflaže odozgo wash ni ne primećuje na slikama - gore je išla mešavina Raw Umbra + crna, a dole Raw Umbra + Prussian Blue - sve slikarske "Winsor & Newton" uljane boje razređene njihovim originalnim white spiritom. Možda je wash sa donje strane tamniji nego što bi trebalo jer su naši Emili bili novi i čisti, ali detalji panelizacije su prosto vapili da budu istaknuti, a maketa ionako ide u vitrinu...



Danas je u planu bilo lakiranje, ali je neočekivano usledila premijera nastavka popularnog filma "Kad jaganjci utihnu" - "Kad kompresor utihne"  :( te su sve moje nade da će ova malerozna maketa ugledati svoje mesto u vitrini do kraja godine otišle u (šišteći) nepovrat (pritiska u mom kompresoru)....

To be continued.. negde u januaru 2012.....

PELE

Пре неки дан сам размишљао да урадим још једног нашег Месера, Л-26. Радио сам једног ИЦМ-овог и делује ми као одлична макета, нисам имао скоро никаквих проблема са њом. Баш сам је загледао јуче и много ми је драга макета, можда чак и најдража од свих које имам.

Ти си одрадио одличан посао, много ми се свиђа боја! Јел у питању ММ директ из бочице или си додавао беле? Ја сам директно прскао из бочице, можда делује мало тамније али сасвим ОК. Криво ми је што нисам оставио спој између антене и вертикалца, загитовао сам га...

Имао сам мало проблема са декалима али се сећам да сам исекао филм око рондела и бројева и тако лепио. Мало софтенера и буде супер.

Једва чекам фотке готовог!  :cheers

Sandman

Quote from: Pele on 22-12-2011, 19:43:31
Радио сам једног ИЦМ-овог и делује ми као одлична макета, нисам имао скоро никаквих проблема са њом.

Realno ova maketa liči na Emila, baš sam je poredio sa Hobby Boss maketom i to je to - liči na pravi avion za razliku od HB-a, ali iz nekog razloga meni je ovaj ICM "dušu pojeo". Ima lepu panelizaciju, i tek sad nakon washa to zaista lepo izgleda, ali je sama plastika premekana za moj ukus i ne baš fina za obradu + mi je zapao "kifla" primerak...

Quote
Ти си одрадио одличан посао, много ми се свиђа боја! Јел у питању ММ директ из бочице или си додавао беле?

Hvala. Koristio sam Gunze RLM70 i RLM65 akrile uz par kapi bele za posvetljivanje sredine panela.

Quote
Криво ми је што нисам оставио спој између антене и вертикалца, загитовао сам га...

Ako misliš na liniju panela koja se proteže od kabine do repa po sredini polutki trupa to mora da se vidi jer su paneli bili modularno postavljani kao "rebra" na Me109.

PELE

Запао је и мени "кифла" примерак јер је труп некако био увијен и није се лепо уклапао, поготово када се залепи кокпит. Пластика јесте мекана, то ми се једино не свиђа код ове макете, а остало све 10ка.