SMER Liore et Olivier LeO 451 1/72

Previous topic - Next topic

Profa


Eto i mene u ovoj kampanji, sa predivnim i elegantnim francuskim LeOm... Mislio sam se da prvo završim Grumance, ali ovde nema još mnogo vremena za start (i ovako je pitanje dokle ću stići :-\ )

Projekat LeO 45 je započet 1934. godine, i u njega je uključena gomila pronalazaka izuzetno naprednih za to vreme (predlažem iščitavanje http://en.wikipedia.org/wiki/LeO_451, da ja ne davim previše). Nažalost, uključivanje ovog aviona u aktivnu upotrebu je počelo tek 1939, te ih je zbog toga relativno malo bilo spremno za doček nemačkih oklopnih kolona...

Maketa je prastari Heller, što se i vidi na jednom od snimaka unutrašnjosti. To sa sobom nosi gomilu negativnih momenata, tipa istaknutih panela, ejector pin markova, viška materijala i sličnog, ali je ukupan efekat ovog aviona, bar kod mene, veoma pozitivan. Nadam se da će i maketa ostaviti isti utisak jednom kad bude gotova... ;)

Elem, sadržaj kutije - 90 delova, od toga 19 prozirnih. Jes' da su malo deblji, ali su kristalno čisti :)


Nekoliko detalja:


Primetićete da na slici kompleta nedostaju dekali... To je zato što se od jutros kvarcuju na prozoru u mojoj tazbini (slika kaže razlog):


Planiram da radim avion iz GB 1/12, bitka za Francusku 1940:


Najveći problem mi je predstavljao izbor boja za unutrašnjost - par dana pretražujem net, ali retki su podaci... Na kraju sam na hardu naleteo na stranicu IPMS-a Stokholm sa francuskim bojama...
Trebalo bi da ide sledeće:



BojaFSHumbrol
Khaki
Terre Fonce (Dark Earth)
Gris Bleu Fonce (Dark Blue-Grey)
Gris Bleu Clair (Light Blue-Grey)
34087
30118
35164
25189
26/155
 29
 144/79
 65
Ček', kako to misliš: 26 ili 155 ??? Jedno je zeleno, a drugo braon... Po FS-u je 34087 definitivno zelenkasto (Olive drab), ali je po svim profilima na avionu kaki... Ili 79/144 ??? Jedno sivo, drugo srednje plavo...
Uglavnom sam razmrsio ove čvorove, ali unutrašnjost... Na kraju u knjizi Squadron/Signal in Action 189 - French Bombers of World War II naletim na sliku unutrašnjosti ispod koje piše "Interior surfaces were painted Apple Green (FS 14108), with black radio-boxes and Night Blue (FS 35045) cockpits". ;D ;D
Još samo stajni trap da provalim... :-\

Ne verujem da ću mnogo da se zezam sa dodavanjem detalja iz dva razloga: nemam mnogo referentnih fotografija i nemam mnogo vremena za rad :-\

Jedan od razloga što sam se danas razmišljao da li da se priključim kampanji... Nekada sam pisao vreme potrebno za izradu makete (datum; vreme od-do) i danas sam, otvorivši kutiju, otkrio sledeće:

Zaključak: Bože, ala sam zaboravan...  :-X Papir na kom je ovo zapisano je deo kalendara za 1996  ;D

Drugari, jel' me primate u društvo? :-\ Ako ne, ja ću da se igram u svom ćošku :'( :'(
Bogu fala što sam Lala! :)

Night Fighter

#1
Bravo, cestitam na izboru, ti stvarno unosis svezinu svojim izborom maketa.
Da li si obratio paznju na grdosiju od topa (20 mm) na zadnjoj strani?

Evo jedan uradjen, onako... osrednje.
http://airfixtributeforum.myfastforum.org/about5326.html&highlight=leo+451

gasha

Sa ovakvom igrackom naravno da te primamo u drustvo ;) Znaci ako svi zavrse sto su zapoceli bice ovo veoma uspesna kampanja. Vidim da i ti mozgas oko boja, neka sto samo ja da se mucim >:D. Avion je super, nisam imao prilike da ga cesto vidjam, to jos vise daje car ovoj kampanji. Ajde sada ne zabusavaj nego udri.

Shakal

Boga mi,Profo,lepa maketica... Samo napred u izradu. Ovaj tvoj rad ima pomno da pratim. ;D

Otto Skorzeny

Super odabir makete! Pravo osveženje na forumu!  ;)
Ne sećam se da je skoro neko radio Francuze.  ;)
Samo napred!  :D :D

T34

Druže oprosti na upadanju ali mislim da je WEM izbacio autentične boje za Francuze, nešto sam čačkao po njihovom shopu, navodno su najbolje dosad!

http://www.whiteensignmodels.com/acatalog/

Profa

Quote from: T34 on 07-05-2008, 16:23:50
Druže oprosti na upadanju ali mislim da je WEM izbacio autentične boje za Francuze, nešto sam čačkao po njihovom shopu, navodno su najbolje dosad!
Bože me oprosti, Andro, kad je bio problem upasti sa zgodnim predlogom?  ;) Samo, meni nije problem moja zaliha boja (imam sve gorenavedeno), nego izbor prave nijanse (što opet na WEM-ovom sajtu ne možeš dobiti...)
BTW, podsetio si me da imam ne tako malu kolekciju francuskih maketarskih časopisa gde ću definitivno naći odgovore na nedoumice :) samo još da Brana uzme da prevede sa tog sačuvaj-me-Bože-jezika... :-\
Bogu fala što sam Lala! :)

TISO

Kako nemaš referencije? E, e,, e nečeš tako lako, da se izvučeš. >:D
Tebi treba Replic Br.55 i Docavia 23. Davaj emajl pa nema više nekih takvih neosnovanih izprika.
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

Profa

Mnogo hteo, mnogo započeo, al' tu i tamo ponešto privodi kraju... ;)
što se privođenja kraju tiče, govorim o Grumanima... Srećom, našlo se vremena i za LeO...

Kabina obojena i sklopljena... Nisam se nešto udubljivao u detalje, sem što sam odradio pod i par pregradnih zidova od starih (beskorisnih) vizitki bivše firme...


Dekali instrument-tabli su plač, ...


Sastavljeni stajni trapovi (po 10 delova svaki!!!), ubačeni u krila, i potom slepljena krila:


Danas sam slepio i trup, a ujutro ćemo videti koliko epizoda španske serije "gitovanje/šmirglanje" ću morati da odgledam... Naravno, svi paneli su ispupčeni što daje posebnu draž celoj priči... U svakom slučaju dodajem gas da uxvatim kraj kampanje ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Dada

Kao sto sam vec rekao, stajni trap je cista pedanterija! Za sada mi se mnogo svidja.

airbamby

Odlicno je ispao trap a bogami i ostalo za sada...
Bice zanimljivo gledati weathering na ovom avioncetu  ;)
Sto se Spanske serije tice samo napred to zna da bude jaaako zanimljivo  0:)
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Sandman

znachi to je onaj famozni stajni trap "uklopi svih zilion delova odjednom sa samo dve ruke"?? :D

super izgleda - nego samo mala napomena da se ne chude ljudi shto sklapash stajni trap pre farbanja kammo - reche beshe da stajni trap mora da se nabudzi u ovako ranoj fazi sastavljanja?

malo mi se takav inzenjering ne svidja al dobro - sam avion je zanimljiv pa nek ide jedan izuzetak :P :D

srecno sa gitoshmirglanjem s obzirom da je pozitiv ;)

tenk

ala montira! ;D stvarno je superiska,a sto se tice farbanja valjda nece on imati problema sa obzirom da radi cetkicom i u tome je majstor! :o
www.oluj.org
"May God have mercy upon my enemies, because I won't."

gasha

nije bitno za decale na tabli, necemo da ih gledamo. Stajni trap je zasenio sve ostalo :)

Shakal