SMER Liore et Olivier LeO 451 1/72

Previous topic - Next topic

Profa

Evo nastavka ovog projekta, puno težeg nego što sam se nadao (a trebalo je da pomislim :-\)

Faze gitošmirglanja, uz korišćenje Tamijinog srebrnog spreja za otkrivanje neravnina:


Za popravku prešmirglanih ispupčenih panela sam koristio vrlo tanko istegljen ram ;)
Krila i trup su spojeni... Ko se ponadao da je gitošmirglanje gotovo? :-\ Eto meni radosti :'( :'(


Deo koji me je najviše iznervirao - između prstena i poklopca motora sam morao da koristim i rastegljeni ram kako bih ispunio skoro 2mm zazora... >:( >:( Ovo mi je odnelo ceo dan >:( >:(


Tek drugi sloj Humbrola 65 odole je otkrio da su paneli ipak malo predebeli u odnosu na original, ali sada nema teorije da ih prepravljam :-\


Današnje stanje: prekjuče popodne sam prešao prvi sloj Humbrol 155 (olive drab), a danas dva sloja Humbrol 79 (blue grey)


Ovi avioni su bili poznati po tome da im se boja bukvalno ljuštila. Zbog toga sam praktično ceo trup prešpricao gorepomenutim srebrnim sprejom, a potom sam neka mesta, po Tenkovom receptu (hvala za ideju!! ;D), prešao pastom za zube... Videćemo da li će da uspe... ::)

Ostaje da sutra prebojim Humbrol 29 (dark earth), pa opet Hu155, pa ćemo da vidimo kako dalje... Nadam se da ću postići sve za ovih 8 dana, samo sam malo skeptičan :-\
Bogu fala što sam Lala! :)

airbamby

Odlican je svaka cast za gitovanje ovo je trebalo izvesti
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

TISO

QuoteDeo koji me je najviše iznervirao - između prstena i poklopca motora sam morao da koristim i rastegljeni ram kako bih ispunio skoro 2mm zazora...   Ovo mi je odnelo ceo dan 

D:) ???Profo pa taj zazor treba da bude tamo. Pogledaj crtež na stranici 72 u DOCAVIA 23. To je označeno kao "pipes d'echappament" :'(
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

Profa

#18
Quote from: TISO on 02-06-2008, 23:38:34
QuoteDeo koji me je najviše iznervirao - između prstena i poklopca motora sam morao da koristim i rastegljeni ram kako bih ispunio skoro 2mm zazora...   Ovo mi je odnelo ceo dan 
D:) ???Profo pa taj zazor treba da bude tamo. Pogledaj crtež na stranici 72 u DOCAVIA 23. To je označeno kao "pipes d'echappament" :'(

hmmmm.... Još jednom sam, posle ovog tvog upozorenja, pretrčao celu knjigu (hvala ti još jednom!! :D)... Na svim fotkama se ovaj zazor istina razlikuje od običnog panela po debljini, jedino je na toj šemi baš izrazit ??? Svejedno, ovi u Heller-u su baš preterali, zazor je potpuno "out of scale" :-\ >:( :o... No, pošto motori nisu zalepljeni na krila još uvek mogu da popravim (što ću odmah i učiniti)...

Bože, koji sam ja brzopleti i nepažljivi kreten... :-\ :-\
Bogu fala što sam Lala! :)

Profa

Da ne bude da smo dobili produženje, pa da nastavim rad tamo negde 20. avgusta... ;) D:)

LeO je dobio i drugi sloj Hu 155, i sad se već naziru konačne konture kamuflaže... Ostalo je još da na par mesta popravim spojeve gornjih boja mojom "drybrush" metodom, a posle i popravka spoja donjih i gornjih površina...

Na drugoj slici se vide i delimično popravljeni zazori na motorima...

Nastavak sledi uskoro!
Bogu fala što sam Lala! :)

gasha

cccc, kako konstruktivna kritika moze da utice na coveka  D:) Aj sada nemoj da stanes. Kada dodjem sa mora tj za Pobednika da ga vidim gotovog.

Profa

Danas je 10.06., i trebalo je da završimo kampanju... Dobro sam procenio da će mi faliti par dana... :-\
Evo do sada urađenog - upravo sam prelakirao oljuštenog lepotana:

Uživo deluje mnooogooo bolje, bar meni :D

Da ne bi bilo pitanja zašto je toliko oljušten, evo jedne fotke koja potvrđuje da su bili još i gori:


Nažalost, zaboravio sam da pređem pastom i same poklopce motora, te sam naknadno simulirao luštenje MM aluminijumom, ali nije to to... :-\

Sada dekali, pa matiranje, pa prljanje (ne preterano) pa staklići i sitnice, i to je to... ;)

E, da, zamalo da zaboravim - moj stručni konsultant je potvrdio izbor boje za propelere :D :D:
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

svidja mi se chiping ili mozda bolje recheno piling boje ;)

samo daj objasni i ostalima tu foru sa pastom koju pominjesh ;)

jota

Срцуленце малено  :-*

Ја и даље не верујем да радиш четкицом. ОЋУУУУУ ШКОООООЛУУУ фарбања четкицом плииииииииз.  :).

П.С. Надам се да стручни консултант није после постао и стручни дегустатор боје. Нама то не би промакло  0:)

gasha

Dobro izgleda. Ajde sada sto rece Sandman objasni potanko tehniku sa pastom.

Goran A.

Bice ovo dobar bomer! Tebe ce profo negde izucavati jednoga dana.

Profa

Daklem, verovatno se sećate kako su izgledali dekali (prvi post)... Vidi li se razlika?:

Dekali su bili prilično problematični (pobegla boja, kruti i krti...), ali su s malo muke polepljeni...
Sledovalo je mat lakiranje i dorada detalja, a potom i staklići - svi sem velikih površina. Pravio sam ih od Bison-ove smole (dvokomponentni lepak za drvo), i ispali su odlični :)
Ko je ono kukao kako medalje ničemu ne služe? Evo čemu mogu da služe - sušenje napravljenih reflektora u krilima (avion je morao da visi)...


Posle toga još par sitnica, blago prljanje Tamijinim weathering master-om, i...

TA-DAAA!!!



Pečatni datum na dnu kutije (tek danas sam ga zapazio) kaže 06.XII 1988 - nije napunio 20 godina u kutiji!!! ;D

Zaključak: i pored svih muka sam stvarno uživao u majstorisanju oko ovog lepotana... Boja pobegla na dekalima se pokazala tek pošto sam ih polepio, a u toku slikanja sam zapazio i neobojene usisnike vazduha ispod motora (hrmpf  >:(), ali ga mirna srca i sa velikim zadovoljstvom stavljam na sve tešnju policu :D :D
Sitnicama koje sam naveo ću se još pozabaviti kad napravim malo vremena (vidite li i nešto što ja nisam zapazio?), a sada punom parom u vatreno nebo Španije!! >:D :D ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

dobro ispade na kraju ;)

meni se posebno svidja prelaz izmedju gornjeg i donjeg dela kamuflaze - oko horizontalca i na zadnjem delu trupa...

a i stakla za farove na krilima su vrhunski ispala!  :o

nego jel na ramovima kabine na pojedinim mestima chiping ili se boja skinula pa se to vidi gola plastika?  :-\

Profa

Quote from: Sandman on 16-06-2008, 14:53:51
nego jel na ramovima kabine na pojedinim mestima chiping ili se boja skinula pa se to vidi gola plastika?  :-\
Chipping  ;D, nego kako je bilo blesavo osvetljenje dok sam slikao stvarno izgleda kao da nije obojeno... Videćeš ga uživo ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Jako lepo...
Dobro si se izvorio sa ovim monstrumom... :D
Meni jedino malo chipping kvari opsti utisak, kao da ga je pevise za mrvu, na za mene, neocekivanim mestima zmaja aviona...ali, ako si vec istrazivao ovu temu, verovatno imas bolje reference...Bombarderi nisu moj fah.
Kad se setim siroma' Japanaca..i njihove farbe, nista ne izgleda nemoguce...
Stari Heller (Smer), je uvek imao onaj smek, dobar oblik, suptilna panelaza...jedino su u detaljcicima omanjivali...Samo, to uvek moze da se doradi...
Bravo za trud i lepu maketu !
Pozz !