Ту-2с, 1/72, ИЦМ

Previous topic - Next topic

jota

У знак подршке свакој иницијативи да се нешто ради поред 288 започетих, а незавршених макета почињем и ову:



Породична мануфактура почиње са радом вечерас, а слике ће бити кад купимо нове батерије за фотоапарат.

Profa

Srećan vam rad, drugari!! ;)
I 'ajde više i završavajte nešto od započetog  ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

pored (u najavi uspeshne) Rodeove kampanje, vidim da je ova sa bombarderima ubedljivo najuspeshnija :)

a zaokruzena je i zastupljenost aviona razlichitih vazduhoplovstava u WW2 ;)

ajd srecan rad i nadam se da necemo bash dugo chekati na slike :)

gasha

Super, pridruzio nam se i jedan Ruja. Ajde samo sto kaze Profa zavrsite ih na vreme.
Ja zavrsavam moj B-25 i bacam se na Spaniju.

Dada

C E P A J !!! Ajde da vidimo ovu pticicu. Zao mi je samo sto Pe-2 iz moje produkcije ne moze uci u konkurenciju. Posto na njega lezu nase oznake :D

TISO

Tanja trebaju li ti referencije?
Туполев Ту-2 - Часть 1
http://www.wunderwaffe.narod.ru/Magazine/AirWar/66/index.htm

Туполев Ту-2 - Часть 2:
http://www.wunderwaffe.narod.ru/Magazine/AirWar/67/index.htm


Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

TISO

da izkoristim priliku:
ima li ko fotografije, profile... bilo šta za rane Tu-2 koji su počeli službu na Kalininskom frontu več 1942?
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

jota

Само да се јавим да не буде да не радим ништа на овом Туполеву. Радим, радим - чупам косе углавном  >:(. Момци су одустали. Каква папазјанија од макете. 5 ствари никако не иду једна са другом у било којој верзији авиона. Елиса, прозори на трупу, оплата мотора, усисници и стакла на кабини.
Елиса може бити 3-крака (до 46) и 4-карака (дата трокрака), прозори могу бити три мања или један већи (дата 3 мања), око мотора су рупице (каснија верзија и никако не иде са три прозора у трупу), усисници су дати продужени (да би се сместио филтер) што одговара тек каснијим верзијама и никако са три прозора у трупу. Стакла на кабини треба да се завршавају равно (:-\) а не заобљено како је дато. Елем, да бих колико толико сместила авион у период ВОВ треба да: скратим усиснике, изравнам кућиште мотора и преправим стакла на кабини. Ова прва два нису проблем, али стакла нећу дирати јер не знам како треба да изгледају, а све и да знам не знам како да буџим прозирне делове.
Слика нема зато што немам ништа спектакуларно да покажем (па ме је искрено мрзело да цимам фотографа). Кабина је готова. Командна табла је скраћена јер није могла да стане (мислим, могла је али да штрчи кроз прозор). Иначе, табла уопште не треба да стоји тако како су ИЦМовци предвидели. Наиме треба да стоји ту где јесте, али да почиње тачно на месту где се завршава прозор (а не испред као на макети). Када бих је ту сместила, онда би лебдела, а пилот би у њу гледао вероватно кроз доглед.
Труп се спаја у 3 тачке које никако не желе да допринесу спајању трупа, остало се ваљда спаја стаклима.
Ето, удавих. Па нека, кад се нервирам ја да се нервирате и ви :)

Profa

E moja Tanja... Tako sam se i ja nervirao oko Avengera, pa je na kraju ispao kako je ispao, tj. JA zadovoljan :D
Ako se budeš trudila oko istorijske preciznosti, odnosno da ga odradiš onakvog kakav je trebao da bude, trebaće ti mnogo vremena i dorada... Ako hoćeš da ga završiš bez mnogo nerviranja, radi ga takvog kakav jeste i niko ti neće zameriti ;) Mada, kod ICM-a nerviranje sleduje po default-u :-\ >:(
Jedan predlog - stakla možeš relativno brzo da prebudžiš sređivanjem otvora za stakla na pravu meru i pravljenjem stakala od Krystal Clear-a, Bisona ili nečeg sličnog... Ostalo već znaš - skalpel, turpijicu i šmirglu u ruke, pa će da bude OK ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

gasha

Ja sam mislio da je ICM los dok se nisam uhvatio Darkovog A modela. Onaj UTI 4 je gori nego da radis resin. Zato se opusti i polako. I moj Henkel bas ne pase i pojedini delovi su bas lose odliveni, plastika je shit u odnosu na Italerija ali prezivelo se nekako i sada u zadnjoj fazi mi cak vrlo lepo deluje. Zato ne odustaj, kada zavrsis ceka te setisfakcija. U svakom slucaju to ti je kao u vicu kad Muja nosi male cizme, kada ga pitaju zasto to radi kaze " joj miline kada ih skines"  ;D E tako i ti kada zavrsis taj model i dohvatis se drugog ima da ti sve bude lako. Ajde samo napred i daj fotke.

Sandman

uklapanje polutki kod ICM-a je izgleda muka na skoro svim njihovim maketama - moj Emil je imao skroz chudno uklapanje nosa u odnosu na rep aviona, pritom je gumica za tegle skroz stegla nos tako da sad izgleda ko da ga je neki bokser opalio sa leve strane po nosu  :-X

jedino shto mogu da ti dam kao savet za lepljenje polutki je da pronadjesh neku sredinu "greshke" tj. da uklopish delove tako da greshka odstupanja dve polutke nakon lepljenja bude shto manja, pa posle gitoshmirglanja malo....

znachi prichvrsti makar lagano lepkom one delove polutki koji se najbolje uklapaju pa posle kad malo lepak uhvati, postepeno lepi dalje - kapilarni sistem ce uchiniti svoje da lepak prodre u pukotine spojeva polutki....

ma koliko na mnogim maketama pinovi za uklapanje polutki bili smetnja, njihovo totalno odsustvo je ponekad josh veci problem!  :-\

shto se tiche prozora, da, zavisno od oblika mozesh da probash sa Kristal Klirom (ako su manji prozorchici), ili mozda chak sa plastikom od kutije za CD ili pak onom prozirnom plastikom od ambalaze za kompjutersku galanteriju ili za kragnu koshulje.... te delove svakako bi valjalo lepiti Klirom da se ne zamagli plastika od maketarskog lepka....

jedino ako nisi mislila da sam canopy nije dobrog oblika? tu bi ti onda trebao neki "master" pravilnog oblika pa da se napravi vakuumska kopija  :-\

shto se tiche instrument table, jedino mozda da je zalepish tako da ipak deluje pristojno udaljena od pilota - znachi verovatno (kako se secam onoga shto sam uzivo video proshli put kod vas) da postavish instrument tablu tako da ispred nje ima praznine, pa da tu prazninu prelepish nekim komadom plastike/folije/chega god.... pa makar to i ne delovalo suvishe realno, jer mislim da ako zelish realan izgled ovog dela makete onda treba dosta egzibicija :(

u svakom sluchaju, maketa zaista ima dosta detalja ali na zalost, izgleda da ICM makete generalno imaju problema oko uklapanja delova pa da bi se doshlo do finalnog odlichnog izgleda makete treba dosta budzenja i muke....

ajd, eto nabacismo ti ideje pa hajd' sad trk u "proizvodnu halu" ;) :D

Dada

Alo ljudi, lepite vodjice sa unutrasnje strane trupa od sprua... nema da omane :D Sto se zezate sa ciljanjem polutki kada moze lakse...
Znaci napravite "cepice" i po pola da stane u svaku polutku...

TISO

Kad bih taj Tu-2 imao samo polutke trupa bilo bi ljepo. Tako ima poklopce iza kokpita, iza položja strelca ispod položaja strelca a sve se baš ne uklapa kako treba. BRRRRRRRRR Moj je sadu fazi skupljanja moje odlučnosti, da ga ipak završim.

ICM ima dobre makete ali jim je quality managment u &%&%$#&&$$/&/)(!!!!!!
Sad radim polako na njihovom Do-215B-5 (nočni lovac). Več sam par puta poludeo. Ništa se ne uklapa kako valja. Samo, da kažem:"Hvala bogovima maketarstva za Squadron green stuff"
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

jota

Ево, фотограф је био добре воље:

Мислим да је сада јасније шта Тисо мисли кад каже да труп нема полутке. Све ово што зјапи се углавном прекрива стаклима.
Што се историјске тачности тиче, што будем умела да исправим - исправићу, што не будем ... правићу се да то тако треба да буде  :D :D
Очекујем ваша конструктивна запажања  ;)

Sandman

ispred instrument table bi ovu shupljinu mogla da popunish komadom plastike, ali ne vidim najbolje da li je moguce to izvesti sa donje strane nosa? da ubacish komad stirena odozdo da se uglavi tu ispred instrument table



a s obzirom da su polutke trupa jako tanushne konstrukcije tj sa gornje strane ima dosta praznine, mozda ne bi bilo loshe da na mesta koja sam ti obelezio crvenom bojom dodash "shipkice" od sprua kao ojachanje? Ovo naravno pod uslovom da se taj spru dodati ne vidi kroz neki od prozorchica  :-\ Kroz zadnju kupolu na ledjima mislim da se ne bi videlo?  :-\



mozda ce biti malo muke sada sa farbanjem kokpita ako je trup zalepljen?

ajd samo napred, mozda maketa jeste malo koska, ali kad se zavrshi delovace impozantno ;)

pozz