P-38J Lightning - "Bare metal" foil

Previous topic - Next topic

elcrni

Pozdrav svima,
Evo nisam se mogao uhvatiti jednostavnije makete za foliju ali.... u tome je gusht... valjda.
Kako god, maketa je sastavljena i folija ide panel po panel, kiroprakticar ce biti vrlo potreban po zavrsenom poslu. u svakom slucaju zadovoljan sam celodnevnim ucinkom.
otisci i sjaj ce nestati kad sve zavrsim.







Evo ga nastavak. Ceo proces je mnogo komplikovaniji nego sto sam mislio na pocetku, i mozda i nije tako tesko za uraditi koliko zahteva vremena i zivaca. Kao sto se vidi sa fotografija ceo nos je ponovo radjen jer nisam bio zadovoljan rezultatima i sad je malo bolje mada ima jos sitnica da se poprave na ovome sto je uradjeno do sada. najtezi delovi su spoj krila i trupa i ni sada mi to ne izgleda najsjajnije pa mozda budem popravljao na kraju. Svi koji su radili sa folijom kazu da nije jednostavno i da trazi mnogo vremena i truda ali da su rezultati na kraju impresivni.
Ono sto nisam siguran kako da uradim su riveti, naravno radicu ih po fotkama ai jos uvek nemam sistem.
Model je brusen celicnom vunom odnosno matirung krpom ali samo jedna tura, mislim da treba jos.





Lud13

E ovo pvi put vidim!!!

Ludilo totalno :):):) Al moram da priznam da izgleda super i komlikovano.
Kako lepis foliju, i dal je to neka specijalna?? Ne verujem da koristis kuhinjsku..

Lanmi

Lepo, imaj strpljenja, panel po panel. Dobro izgleda do sada, uspeces. Sto si matirao foliju?
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

mutayu

Slazi listice folije tako da se "textura" folije razlikuje od panela do panela za 90 stepeni u pravcu protezanja. Takodje , vodi racuna da ti leva i desna strana aviona budu simetricne inace ce izgledati cudno. Za obradu spojeva i poliranje folije mozes koristiti Avon-ove i Oriflame-ove alatke za poliranje noktiju. Potrazi na netu textove i slike Buckija Sheftalla i sve ce ti se kasti samo.

elcrni

E ovako, hvala na komentarima. Foliju sam matirao jer je to prafi patinirani aluminium kakav je bio na ovim "pticama", odnosno nekim njihovim verzijama, a samo XP verzija cini mi se da je imala palirani metal.
Za buckiya sheftalla, odavno mu citam textove :-), super je lik.
Sto se tice panela, kako god da okrenem foliju, odnosno u kom god pravcu isto mi je jer posle ide brusenje pa nema razlike ni u cemu, ali cu posle celog postupka tonirati neke panele pa ce biti bolje.
Super ideja za nail polish ;-)
hvala

Kerber

Ne rece nam za lepak, sta koristis?
U nekom FSM sam citao da imaju neki poseban lepak, koji kad se namaze cetkom, pocinje da lepi tek kad se pritisne i to kad pocnes da mu utiskujes foliju stapicima sa fatom ili pamucnom krpicom....I znam da je pustao vise folije na spojevima, pa nesto kasnije odsecao, a nesto bogami i pregazio poliranjem sitnom celicnom vunom.. Na kraju se od tih spojeva, po rezervoarima za gorivo i po ovim usisnicima na repu..nista nije videlo. Ali, kolko je neko to hvalio, toliko je i ludeo od toga da je pojedine panele prelazio bar 3-4 puta, i ponovo odradjivao, dok se ne dodje do konacnog finisha.
TO posle treba lakirati, pa tek onda farba i ostalo...nece boja na Alu....

A za rezultat, ako se sve ispostuje kako valja, ne sumnjam.
Samo napred, voleo bih da ga vidim u pravom, metalnom ruhu, jer kao sto tamo u belom svetu neko rece - nista vise ne deluje kao metal, osim pravog metala.

elcrni

Lepak ne koristim jer je folija samolepljiva i lepak na njoj je osetljiv na pritisak takodje. I ja sam nos radio 2 puta i jos neke detalje po 3 puta a verujem da ce to jos trajati. Lepim listice koji su veci od panela pa onda seckam po linijama i lepim sledece, mada, bude super i ako se listici preklapaju pa se onda dugim utrljavanjem i brusenjem i ne prepoznaje spoj, odnosno to je bolje nego kada je odseceno po liniji panela pa se onda drugi listic odatle nastavlja ejr se onda vidi taj spoj onako malo jace pa azto sad veci deo radim ponovi da izbegnem te spojeve.
Ja prilicno ludim od celog procesa i NIKAKO nije preporucljivo onima koji nisu jaki sa zivcima inace ode sve u propast, folija natera i najhrabrije muskarce na suze :-)
Naravno preko tek obrusene folije na kraju ide lak jer cim se dodirne tako obrusena par puta odmah potamni i ostaju otisci, tako da bez laka nista, pa onda farba gde treba..
Uzivo stvarno izgleda impresivno i cini se kao pravi metalni avion :-) ali ipak neke delove treba ponovo uraditi :-)

medico

bravo , odlicno izgleda za sada ! Ja se nesto nisam rezmisljao upustati u takvu avantyru secam se jos davno kada je muta odradio makety na taj nacin samo misliim da tada nije imao samolepljivu foliju  :o . Lanmi je takodje imao manju recenziju na neku foliju ali koliko vidim sa slike nije u pitanju ista folija, daj par informacija  o foliji ...ime, velicina, cena , gde nabaviti i sl.

elcrni

#8


Malo o foliji, kao sto rekoh ranije istu sam dobio tako da za cenu nisam siguran a ni gde se moze kupiti. na ovom linku ima da se kupi slicna folija ako ne i ista kao moja ali ne pise cena:
http://www.bomax.co.yu/ponuda.php?cat_id=247
Ja radim sa dve vrste, jedna je jako sjajna 25mm x 50m i prilicno tanka, samim tim mnogo zahvalnija za rad. Druga je matirana 75mm x 25m i za nijansu deblja od prve i nju koristim za vece povrsine.
Obe folije imaju malu dozu elasticnosti koja jako dobro dodje kad se rade zakrivljeni delovi makete da se ne pokida. Rekoh vec gore da je lepak osteljiv na pritisak pa se lako skida ako folija nije dobro utrljana na model i obrnuto. Za postavljanje folije je najbolje koristiti cackalice i stapice za usi, prvo se cackalicom utrlja i krajevi listica dobro ispresiraju na model da se ne primeti prela na prethodni listic a onda stapicem za usi prelazi nekih 5 min da lepo legne celim delom i osenci detalje ispod. majstori ovog zanata kazu da je najbolje foliju postavljati kao crep na krovu, svaki novi listic koji se lepi prelazi preko drugog, kod brusenja se ide niz foliju da se izbegne kidanje i ostecenje.
Za brusenje koristiti metalnu vunu, matirung krpu ili slicno ali na suvo, pokusao sam pod vodom brusiti ali,... rezultat nezadovoljavajuci, prilikom brusenja treba paziti jer aliminijumska prasina leti na sve strane a sumnjam da je to zdravo za pluca.
eto toliko za sada,
ako ima jos nesto samo pisite, trudicu se da odgovorim koliko mi skromno znanje dozvoljava

elcrni

Evo nisam bio zadovoljan kako je izgledao nos pa sam ga radio treci put i postavljao ovaj panel osmi put i sad sam zadovoljan. na prvoj slici se jasno vide uzasni spojevi a druga slike ja sadasnje stanje.
ne obracajte paznju na linije panela, na njima jos treba da radim.


komoras

veoma interesanta tehnika  :)
verovatno vredi je pokusati i na F-86  ;)
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates


oddball

Ludački dobro  ;) Ovako nešto nikada nisam video, svaka čast i na ideji i na strpljenju. Koja je razmera? Kapiram da je 1/72 što je dodatno otežavajuće.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

elcrni

Maketa je academy 1/48 inace sa 1/72 bi izgubio zdrav razum :-)
hvala na komentarima, jos slika uskoro

Eraser

Ovo stvarno izgleda  :o :o :o :o :o
Svaka ti cast druze na strpljenju!!