Toko Iljušin Il-2 Šturmovik (jednosed) 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

Штурмовик м3 је отишао код девојке на полицу.



Мало ће се радови око једноседа успорити јер почиње гужва са испитима. Остало је још шмирглање од губих радова, и постављање прозирног дела. Ту ће бити мало проблема јер нешто не пасује како треба.

Заморано, какве везе има, па нећеш конзумирати тај дуван. Ако ће да изгледа добро зашто да не. Фиксираш то лишће лепком и препрскаш мат лаком и требало би да изгледа супер.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

La

Свиђа ми се Иљушин,а свака Ти  част на ћирилици!
Само напред!

zamorano

Sjajan, baš izgleda zlo kao što jedan tenk i treba da izgleda  ;D... A te parole o Staljinu, komsomolcima i Berlinu me uvek oduševljavaju, sa njima maketa baš ima poseban šmek. Šteta što nema još slika, ali sad šta je tu je ;).

Quote from: oddball on 01-06-2008, 17:30:49
Заморано, какве везе има, па нећеш конзумирати тај дуван. Ако ће да изгледа добро зашто да не. Фиксираш то лишће лепком и препрскаш мат лаком и требало би да изгледа супер.

Hehe, u pravu si, nije da nisi... A kad su principi u pitanju uvek se nađe način da se zaobiđu ;). Samo, treba birati marku po našim kriterijumima. Tražiću u radnji neko otvoreno pakovanje, da vidim kakvu teksturu ima omot, koliko je sitan duvan i to ::). Uzmem jedan Gitanes, za 1/72 ima da mi traje godinama.

oddball

Ево малог напредка. Склопљен је и припремљен за фарбање. Још једно, само да се осуши разређивеч јер сам га офарбао у сребрну јер желим да пробам ону варијану са пастом за зубе. Зато се и виде ситни одсјаји на пластици, то су остаци од претходне фарбе. Офарбао сам га у 11 Хумброл али изгледа да сам је превише разредио па се није баш лепо ухватила на авион и морао сам да "сперем" боју. Имам једну Хумброл алуминијум која је полиш варијанта па ћу видети са том, или ћу отићи до наше радње (:D) и пазарити нову. Овај ћу фарбати четкицом јер сам видео да је и Академи избацио једносед у овој размери па ћу вероватно временом пазарити и тај. На претпоследњој се види како сам радио детаље у кутији стајног трапа (самоградња са жицама од напајања за рачунар). Фотке:




Знам да неће перфектно испасти боја метала када се наноси четкицом али то ионако неће бити велике површине јер је у питању чипинг. А желим да пробам опет са начином полирања као на двоседу, чисто да видим како ће испасти на крају.
Надам се да ћете постовати неке сугестије/критике/похвале/1000 евра  ;D
Хоуп ју лајк ит!
поз
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Dada

#19
Super je, joj sto volem ovog tokovog iljusku! super si mu uradio strukturu u krilu. ajde dalje :)
Joj tek sada videh usise da si izbusio?! Jako lepo i nadam se da oni lanseri nece da dzedze prazni ;)

oddball

@ LA: Хвала.
@ zamorano: Некако ми совјетски авиони немају тај посебан шмек без тих натписа. То је ипак њихов заштитни знак. Баш као што су америчким били цртежи.
@ papa_bear: Морао сам да их урежем јер онако изгледа баш безвезе. На Роденовом ЛаГГ-3 нисам то урадио и сада ми је жао што се нисам мало више потрудио. Али сам зато решио да на Штурмовицима не будем толико лењ  :) На носачима биће две бомбе ФАБ-50 и осам ракета РС-82.

Ево малог прогреса. У паузама у учењу сам одлушио да испробам Хумбролову Алуминијум Метал Кот фарбу. У проспекту каже да може да се нанесе и четкицом, и да је већ припремљена за фарбање и да је не треба разређивати. Промућкао, намазао, осушило се и кренуо сам са полирањем. Чак сам пробао да импровизујем и употребим кухињски миксер  ::) да себи олакшам посао али није ми много помогло па сам се вратио ручном полирању.


Међутим, проблем је настао када сам требао да нанесем други слој. Овај испод се топио и мешао са овим првим тако да можете замислити како је то изгледало. Опет на прање, опет на сушење, и оставио сам га да преноћи. У тој паузи сам развукао и сајлу антене коју сам направио од рама топећи пластику и развлачећи је што више. Онда сам пробушио рупицу у репу, гурнуо унутра један крај и ставио врло мало лепка да је не би истопила.

Одлучио сам да се не зезам са металик бојама на великим површинама све док не купим компресор. Ведеринг ћу радити накнадно четкицом. Малочас сам завршио са фарбањем првог слоја зелене боје и оставио га да се осуши.


Када се буде доообро осушио мало ћу истрљати површине сувом крпицом, и онда ставити други слој.
Хоуп ју лајк ит.
поз
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Sandman

makete farbash chetkicom?
sasvim ok izgleda za sada, chekamo drugi sloj boje da padne ;)

shto se tiche metalik boje, ako si hteo da njom odradish onaj donji sloj ispod kamuflaze radi efekta chipinga kasnije, lakshe ti je da za to primenish srebrnu olovku koju mozesh naci u radnji "Rashko" u Kraljice Natalije (ex-Narodnog fronta) - mislim da je i dalje cena oko 80 dinara a fenomenalan radi posao za efekte chipinga - s tim shto najbolje naleze na mat podlogu!

a metalik boju kao podlogu za chiping je sigurno lakshe uraditi sa brashem, kad budesh u mogucnosti, pa ona fora sa solju ili kaladontom....

ajmo dalje sad... ;)

Profa

Quote from: oddball on 18-06-2008, 16:06:09
Међутим, проблем је настао када сам требао да нанесем други слој. Овај испод се топио и мешао са овим првим тако да можете замислити како је то изгледало.
Mali savet - nemoj tu podlogu za ljuštenje da radiš Humbrol metalkotom ili MM metalizerom, nego običnom srebrnom ili aluminijumom (Hu 11, 193, 56; Revell ne poznajem)... Ja je radim Tamijinom srebrnom u spreju (AS-12). Drugo: Metalizeri (i MM i Hu) baš ne vole da idu u dva sloja, odnosno obično drugi sloj rastapa onaj prvi... :-\ MM i nije tako problematičan, ali Humbrol definitivno mora da bude jednoslojan. Metalizeri inače komotno mogu da idu u "debljem" sloju u odnosu na obične enamelke, jer se mnogo lepše sami prilagođavaju površini... To bi ti bili moji saveti...
Što se tiče dosadašnjeg rada i prikazanog, nemam primedbi ;) Baš dobro izgleda :)
Bogu fala što sam Lala! :)

oddball

Quote from: Sandman on 18-06-2008, 17:43:51
makete farbash chetkicom?
----------------------------------------------------------------------
...lakshe ti je da za to primenish srebrnu olovku...
Да, зато што још увек нисам купио компресор, надам се негде у септембру. Хвала за тип, првом приликом када будем ишао до града свратићу до те радње и купити једну оловку.

Quote from: Profa on 18-06-2008, 17:43:51
... Metalizeri (i MM i Hu) baš ne vole da idu u dva sloja...
Научио на тежи начин  :D

Тренутно фотоапарат није код мене али ћу укратко рећи шта се у међувремену дешавало. Нанео са му три слоја зелене боје и покрио целу горњу површину. То се осушило, а сам ставио Масколом заштитио делове које желим да оставим у тој боји и нанео неку чудну црну боју. Није потпуно црна, у Хумброловом каталогу пише да је "Coal Black" али се савршено уклопила са овом претходном зеленом. Сада та црна делује као веома тамно зелена због субјективног осећаја у односу на ову "нормално" зелену. Доле је светло плава. Мало је полиран пастом за зубе чисто да се поравнају офарбане површине. Сада се суши и чека да офарбам поклопац кабине, па ће после пасти Пронто или полу сјајан лак, па декали, па опет лак, и на крају прљање. Слике првом приликом када се докопам фотоапарата.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

oddball

Ево 4 фотке мог досадашњег напретка. Наиме, бећ неко време је у овој фази али нисам имао фотоапарат. Позајмио сам неки Кенон којем бекфокус и није неки па су фотке овако "из далека". Када узмем онај Сонијев биће и ближих.



Стављени декали, и ово ми је прва макета на којој је силверинг страна реч. Користио сам ММ полу-сјајни лак као подлогу за декале и уз помоћ Гдина Софтнера сам их прилепио. После је уследио слој истог лака преко декала. То сам научио на овом форуму :) Сада чека да му извучем панеле, мало запрљам и лакирање мат лаком.
Драј брашинг је комбинација сребрне оловке и класичног четкицом.

Хоуп ју лајк ит!
поз
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

PELE

Stvarno super izgleda ovaj IL-2. ;) Posto kazes da si maketu farbao cetkicom, pa me zanima da li si koristio krutu ili onu najmeksu cetkicu?
Svaka cast na radu sa cetkicom! :o ;)


Pozdrav! :D ;)

gasha

Jos jedan od Profinih sledbenika. Ne odrice se cetkice ni za zivu glavu. Fino napreduje, antenu uradi ponovo, malo tanju. Oko antenskog stubica ti se vidi lepak, vidi ako moze da se sredi. 

Dada

Oho, lepo sturm-mastere :) Mnogo mi se dopada guljenje gazne povrsine na levom krilu. Jos malo prljancije i bice cakum pakum :D

Lanmi

QuoteКористио сам ММ полу-сјајни лак као подлогу за декале

Generalno, to je no-no, za podlogu se obicno koristi sjajna povrsina (lak ili pronto/future), mada ko te pita ako si zadovoljan kako je ovo ispalo.... Inace, svidja mi se kako zelena boja malo probija kroz ovu tamniju nijansu kamuflaze.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Kerber

Za sada, izgleda odlicno !
Jel' si ovo ljustio  ovu crnu/tamno sivu , pa se vidi zelena ispod...efekat je super !

E sad, nesto mi bode oci:
Ne secam se da sam kod serijskih jednoseda vidjao ove dve "cevcice" na napadnim ivicama krila, kod samih  vrhova...Kod prototipa ih je bilo, al' nesto ne mogu da ih vidim na fotkama (knjiga "Na surovom ratnom nebu" - A. Jemeljanko)...Proveri reference, pa vidi sta ces...Pito cev je tu gde i treba da bude, al' ove male.... ???

Ajd' zavrsavaj to vise....hehehe

Pozz !