Toko Iljušin Il-2 Šturmovik (jednosed) 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

Drage moje kolege, evo i mene da se oprobam u na ovom topiku. Odlučio sam da pokušam ovu maketu da sastavljam u kontinuitetu koliko mogu,
a budući da je sada ispitni rok samim tim ne znam koliko će to tako biti i izvodljivo.
Recenziju ove makete možete videti ovde. Ukratko i rečeno jednom rečju - Toko.
http://maketarskikutak.com/index.php?topic=4314.0

Na prvoj fotki je moj radni sto. Naravno, tek je početak radova tako da neće ostati ovako uredan. Na drugoj se vidi da sam počeo da radim nekakve panele, to je površina koja se vidi kroz otvor kutija stajnog trapa. Na trećoj je kabina koja je u originalu takođe veoma siromašna pa sam krenuo proizvoljno da razvlačim kablove.



Četvrta fotka pokazuje ono što sam morao da uradim i na dvosedu iste firme. Na desnoj strani se vidi da je izliveno bez otvora koji treba da stoje iza spinera. Krenuo sam da radim isto kao što sam radio i na već predstavljenom Šturmoviku, urezujem sva tri otvora. Donji će morati da se sačeka da se spoji trup i dobro lepak stvrdne pa će tek onda pasti obrada. Instrument tabla će tek biti nešto veselo pošto na njoj nema instrumenata  ;D tako da ću je nadalje zvati samo - tabla. Imam neki foto film od nekog aviona pa ću to staviti, čim nađem. Toliko za sad, možda bude nekog progresa u toku dana.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

oddball

Malo se radilo u nedostatku inspiracije za učenje. Uradio sam detalje u kutijama stajnog trapa kombinujući žice iz crknutog napajanja za računar i super lepak. Isto sam uradio i u kokpitu.



Referenca za boju bila mi je igrica Shturmoviks 1946 pošto se Maddox tim hvali kako je sve skinuo u originalu (uključujući i boje u kabinama,
ali prilikom sušenja dobila je nešto tamniju nijansu od one koju sam hteo. Na fotografijama deluje kao gloss zato što se još nije potpuno osušila.



Fotke nisu neke, ali imajte obzira. Ipak je slikano u 23:20   ;D
Sutra će radovi biti nastavljeni, sledi "prljanje" kabine i sastavljanje iste, instrument tabla, i znate već i sami  :D
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

oddball

Evo malo boljih fotki, i nova boja. Jutros sam mućkao i izmućkao ovu nijansu zelene. Ona prethodna je previše vukla na sivu što se može videti na krilima u poređenju sa novim slojem. Retko ko može usred noći da iz prve ubode pravu nijansu, naročito pod lošim svetlom :).



Zaboravio sam da napomenem - radim četkicom. Meni 100%tna tačnost u panelizaciji, nijansi boja i oznakama nije previše bitna ali daleko od toga da ću isfušariti maketu koju radim. Volim i ja da mi na polici stoji lepo urađen avion koji je koliko toliko tačan, ali da ima i nešto moje lično.
Ipak se ja "školujem za umetnika" (!:D.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

oddball

Kabina gotova! Uglavnom out-of-the-box, jedino što je poslužila instrument tabla sa Štuke i žice sa napajanja za računar za kablove u kabini. Sedište sam radio sa tri boje kako bi to dalo efekat habane kože. Military brown kao osnova, za drybrush Wood i kombinacija ove dve sa dosta razređivača da se premaže preko.



Ovde se malo bolje vidi vrsta zelene boje i njena zasićenost, mada se još uvek patim sa svetlom. Žao mi je što se od instrument table neće videti rudderi na kojima sam stavio žičice za risove kada se avion završi.

Nadam se da vam se sviđa.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Profa

Quote from: oddball on 25-05-2008, 09:29:37
Retko ko može usred noći da iz prve ubode pravu nijansu, naročito pod lošim svetlom :).

Naravoučenije (izvučeno iz mog ličnog iskustva) - uveče/noću sklapanje, a bojenje iskljičivo u toku dana! :D D:) :D
Sviđa mi se fora sa žičkama na pedelama ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

oddball

Polako ali sigurno napreduje. Jutros je sklopljen trup zajedno sa krilima uz pratnju Motorheada i pite sa višnjama. Vidi se odmah da će biti gomila gitovanja ali to mi nije ništa strano. Čak i očekivano. Međutim, desio mi se katastrofalan peh, bar za mene je to noćna mora. Pokušavajući da ispravim slomio sam stajni trap. Jedino šta mi je gore od ovoga je da slomim canopy.



Pošto u sastavnici nije navedeno pod kojim uglom stajni trap treba da stoji u odnosu na donju površinu krila ja sam prilikom sklapanja loše zalepio. Nije strašno, jedva da se vidi ali me je živciralo. Pokušavajući da ispravim stajni trap je pukao.
Uspeo sam nekako to da saniram da se ne vidi u kakvom je stanju bilo. Nije strašno, malkice će izgledati kao da su mu noge malo krive i to isključivo ako se posmatra direktno spreda. Evo kako izgleda kabina u sklopljenom trupu.



A ovo su fotke sa starijim bratom :D (po datumu sklapanja)



Profo, sada sam i ja tu školu platio  :D. Žicu sam savio skoro u ceo krug, njene krajeve uhvatio pincetom, obuhvatio žicom rudder i malo jače povukao. Žice su se same oblikovale prema plastici tako da mi je posle ostalo samo da ih pričvrstim super lepkom.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

dragan_mig31

super izlgeda kokpit.jedino mozes da mu ubacis pojase od trake ili od limenke.i stariji brat izlgeda dobro :)

oddball

Vratih se sa ispita i rekoh sebi: "Peđa, aj ti danas lepo izgituj čedo!" Kako zborih - tako i učinih. Ufrakao sam ga sa gitom i ostavio da se suši. Sutra ću (možda) da se bacim na šmirglanje, ali videćemo.

dragan_mig31: Nije ti to loša ideja. Napravio sam male kajšiće za pilota od alufolije iz kutije za cigare pa ću to verovatno sutra da ubacim. Imam i originalne kajševe, ali ti su namenjeni Eduardovom Iljušinu.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

oddball

Što možeš danas ne ostavljaj za sutra :D
Hand made pojasevi su stavljeni i fiksirani super lepkom. Ova srebrna tačkica što se vidi na sedištu je mrvica koja je uklonjena. Dopada mi se tekstura folije koja je ostala, ne izgleda sterilno.



Hope you like it!
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

komoras

ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

zamorano

Ova fora za kaiševe je odlična, vrlo inspirativna... Ne znam kakvi su bili u originalu ali mi izgleda realnije nego sa maskirnom trakom ili tako nečim.

U stvari, simuliranje teksture je jako bitna stvar u modelarstvu uopšte a nekako nemam utisak da se dovoljno potencira: kad razmislite, prljanje, wash-evi, lakovi, krzanje boje, alu folija, sve to na kraju krajeva daje teksturu koja je ključna za realističnost makete.

La

Quote from: oddball on 26-05-2008, 15:09:51
Polako ali sigurno napreduje. Jutros je sklopljen trup zajedno sa krilima uz pratnju Motorheada i pite sa višnjama.
Добро ти иде само напред!
Motorhead?
Bomber?
;D

Lanmi

Kada vec o cigarama pricamo parlament onaj skupi je ranije imao veoma dobru foliju za pojaseve, a i dunhill takodje.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

oddball

Drago mi je da vam se sviđa.

Pojma nemam odakle mi ova folija budući da sam ja nepušač, a caku mi je prodao profesor na faxu :D. Pitao sam ga jednom prilikom za nabavku tih delova a on mi je rekao da neki maketari koriste upravo ovu foliju zato što im je lakše da oblikuju onako kako im treba kada je stavljaju na maketu. Naročito u kabine. Možda bi kombinacija eceraja i folije bila dobro rešenje za realističnost: kopče se zalepe na folije, a sve to zajedno na sedište.

Nije, u pitanju je bila pesma "Please, don't touch"   ;D

Možda sam trebao da pređem sa veoma razređenom crnom bojom preko kajševa da bi dobili trecu dimenziju i dubinu, ali verovatno se to ne bi videlo kada bi se stavio kokpit. Mada, video sam na netu da ima da se kupe samo canopyji za Šturmovike, pa ako se desi da ih naručim možda ću kabinu ostaviti otvorenu i lako ću doraditi.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

zamorano

Quote from: Lanmi on 29-05-2008, 15:11:11
Kada vec o cigarama pricamo parlament onaj skupi je ranije imao veoma dobru foliju za pojaseve, a i dunhill takodje.

Ha, na kraju ćete da me navučete da kupujem i cigarete kao materijal za modele (duvan je verovatno ok kao kamuflažno lišće za tenkove, ne?). Trovao sam se do sada svačim, ali negde mora da se podvuče crta: razređivač - uvek, cigarete - nikad ;D.