Me 163 B Academy

Previous topic - Next topic

menestenasli

#15



Sad se skoro osusilo pa da pogledam sta sam uradio. Na fotografijama se sve lose mnoooooogo bolje vidi nego u prirodi. Onaj visak farbe na zadnjoj ivici krila cu da uklonim skalpelom, vruce je pa se boja na cetkici brzo osusila kad sam prelazio ivice na kraju. Na vrhu aviona sam ostavio otiske pa sam posle premazao, al sam na to i racunao, posto ce vrh da bude beo  a i  gornja polovina ce imati zelene mrlje, pa cu neravnine malko da stanjim da budu u nivou okoline,  pa cu da predjem lakom, pa onda zelenom da pravim kamuflazu.
Nervira me jedino farbanje oko providnih delova. Kupio sam ono ulje za maskiranje, namazao, osusilo se, premazao, radovao se (mislio sam da sam zauvek resio taj problem), i sad sam skinuo masku, a rezultat... onako..., bolje da sam radio lagano rucno. Kad sam skidao masku, farba koja je bila na ivici nije se nije skinula zajedno sa njiom vec je ostala. Kao onaj trik kad se skloni stolnjak a tanjiri ostanu na stolu. mozda sam prvo trebao ivice da isecem skalpelom? Sutra cu da odsecem visak, i da probam da popravim zelenom.

Sandman

za maskiranje poklopca kabine je chini mi se lakshe i efikasnije koristiti traku za maskiranje - Tamiya traku, Scotch 3M Magic traku.... lakshe je obrezati traku da bude ravna i da prati ivice rama kabine nego technost za maskiranje.

sad probaj samo chachkalicom lagano da skinesh vishak boje sa stakla - samo idi lagano uz ram stakla....

a Tamiya traku mozesh naci u M-Hobby radnji inache....

Profa

Poslušaj Sandmana, fazon sa čačkalicom meni mnogo pomaže s obzirom na to da nikad ne maskiram kabine i sve bojim četkicom ;)
Čini mi se da ti je sloj boje malo predebeo ???
Bogu fala što sam Lala! :)

PELE

A zasto koristiti 3M traku za maskiranje kanopija? ??? ??? ???
Ja lepo uzmem parce stakla, zatim isecem parce izolir trake, i zalepim na staklo. Onda uzmem skalper i isecem liniju od 0,2 do 0,3mm duzine od oko 10cm(sve zavisi od velicine kanopija). Meni se uvek zalepi kako treba, i do sada mi nije nigde procurilo. Uvek ispadne savrseno. 0:) ;D

Ako niste bas najbolje razumeli, postavicu slike. ;)

Pozdrav. ;)

menestenasli

Bice cackano! Traku cu da kupim. A sto predebeo? Svi paneli se vide, mozda malo da produbim zakivke, a nigde se ne providi, + prilicno je jednake debljine (ima ispod desnog krila malo varijacija, kad se boja malo osusila i nisam na vreme razredio ali se ne primecuje osim ako se ne osvetli pod uglom manjim od petnaestak stepeni.) Ja stavljam vise farbe ali ne farbam u vise slojeva. 1. sloj mi je i jedini. Kad sam  probao vise slojeva, razredjivac je rastvorio i sloj po kome sam farbao, pa sam probio do plastike, a i omeksa donji sloj pa ostanu tragovi cetke. Zato cu sad da stavim sto tanji sloj laka, da mogu da svrljam odozgo zelenom. Sto se laka tice kupio sam MM akrilni mat lak. Probao sam ga na krilu mog crashtest FW-190. Moze da se vrlo tanko premaze, bez tragova cetkice, brzo se susi i otporan je i na colormix i na paintclean. Jedino me nervira sto nije bas mat vec semi glos, ma nije ni semi vec cetvrt glos, pa me zanimalo jel to tako treba da bude ili sam nesto pogresio?
Malo sam neke linije panela suvise izdubio a neke su nepravilne :(  (prvo sam probao skalpelom, a onda sam primetio da on prolazi i gde ne treba, pa sam presao na iglu od sestara koja se super pokazala) sto se vidi na korenu levog krila, mada uzivo se skoro i ne vidi. Planiram sledece: da kad zavrsim RLM 81 i 82 opet predjem tanko lakom, zalepim dekale, i po prvi put pojacam linije panela (do sad nisam nikada jer prvo nisam znao kako a da ne isprljam celu maketu, a i na pravim avionima se bas i ne vide toliko - sve ploce su jedna do druge sa vrlo malim prostorom izmedju - ali maketa izgleda lepse sa njima). Mislio sam da razredim neku tamno sivu i da pustim da se razlije po pukotinama, a visak da obrisem. Jel to OK?
Pele hvala na predlogu. Tako tanko seces da moze lepo da se savija i prati krivine kabine, jel tako? Ako ne budem nasao Tamiya traku probacu to. Mada ako se cackalica pokaze dobro  nece mi ni tamiya trebati  ;D

PELE

Da. Iseces tanko, savijes i pratis linije. Malo je pipavo, ali je rezultat odlican! ;) Jeste da sam pocetnik, ali bih ovo preporucio svakome da proba. Nisam nikad probao da maskiram sa Tamiya trakom. Izolir traka lepi mnoooooogo jace i ne propusta farbu!(koliko ja znam :D) Moze da se koristi i za kamuflaze, pogotovo za avione!

Pozdrav! ;)


Suhoj

Quote from: PELE on 11-07-2008, 14:58:54
Da. Iseces tanko, savijes i pratis linije. Malo je pipavo, ali je rezultat odlican! ;) Jeste da sam pocetnik, ali bih ovo preporucio svakome da proba. Nisam nikad probao da maskiram sa Tamiya trakom. Izolir traka lepi mnoooooogo jace i ne propusta farbu!(koliko ja znam :D) Moze da se koristi i za kamuflaze, pogotovo za avione!

Pozdrav! ;)


Da, izolir traka je veoma dobra, ali ona skida farbu, ako je zalepjena na prethodno obojeno mesto.

PELE

Au, da! Kao sto Suhoj kaze, skida farbu kad se radi kamuflaza na avionima ili tenkovima, ali za maskiranje kanopija mogu sa sigurnoscu da garantujem da je veoma dobro i jednostavno. Kao sto sam vec napomenuo, malo zivaca, strpljenja i rezultat je odlican. ;)

Ako maketu radite auto lakom(Cosmos, Happy Color...), slobodno maskirajte izolir trakom, jer tada NE SKIDA farbu.

Pozdrav.

Warhawk

#23
Ako praviš "belu 14-icu", grb ne treba lepiti, pošto ni pravi nije imao.
http://www.xs4all.nl/~robdebie/me163/wh14.htm
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

menestenasli

#24
Bas sam i ja gledao slike na tom sajtu. Mozda su grb nacrtali posle :) Zao mi ...lep grb... Bas tu ima slika Jednog me163 sto ga vuce traktor na kojoj avion ima tockove a skija nije spustena i zadnji tocak je podignut, to je suprotno od onoga sto je u uputstvu. Sta da radim? Da stavim tockove ili ne?
Jel ima neko bilo kakvo opravdanje (al istorijski tacno) da mogu da stavim grb?

Warhawk

#25
Ja sam te fotke prekasno video...  :'(
Ali, nema veze, žao me da sad uništavam boju na mom, svidja mi se takav kakav je... ;D
Kol'ko sam ja čuo, samo jedan Me-163 je za vreme rata imao taj grb...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Lanmi

Ja sam radio belu 14cu, imas je u galeriji:
http://s167.photobucket.com/albums/u150/maketarskikutak/Avioni%20-%20jet/Lanmi%20Gallery/Me-163%20B-1a%20Komet/
Takodje sam odlucio da ne stavljam tockove, jer su mi ruzni, tako da sam izabrao opciju da ga stavim na traktor  i da tako predstavlja primerak koji je malopre sleteo. Lepo napredujes, zao mi je sto ti kabina nece ostati otvorena jer si lep posao uradio u unutrasnjosti.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

menestenasli

#27


Mislio sam da farbam vrlo razredjenom farbom, pa kad se osusi onda opet isto razredjenom farbom i tako dok ne dobijem ono sto sam hteo ,ali susenje traje duuuuuuuugo, pa sam sad koristio vrlo malo razredjenu farbu (da ubrzam malo) pa kad se osusi videcu sta su dalje.
Lanmi super ti avionce. Ja cu nos da mu ofarbam u belo. Ako se pazljivo pogledaju one slike mislim da i originali imaju beli nos, a mozda i nemaju, al je meni tako lepsi. Kojom bojom si farbao skiju?

gasha

Ovaj prelaz izmedju boja na krilu bas bode oci. Izgleda da si naneo mnogo debeli sloj zelene boje. Sto se pegica tice nisu ti ispale ravnomerno, vidi ti se mnogo predhodni sloj oko novog. predji jos jedanput da se izjednaci. Ako si hteo da se vidi soft prelaz onda je to prenaglaseno za ovu razmeru.

menestenasli

Krilo je poluofarbano, samo zelena, kad se osusi  dolazi na red braonljubicasta.
Pegice cu kad se dobro osusi morati jos da sredjujem. :(