P-47D Thunderbolt 'Razor-back' Academy 1/72

Previous topic - Next topic

Shakal

Evo nove letelice za izradu i malo zapocetog rada:







Maketa je OK sto se sklapanja tice. Za sada je odradjen kokpit i deo motora sa propelerom koji cu zatvoriti...
Ovaj put ima da se potrudim sto se farbanja tice,da opet ne zeznem stvar! ;D

Profa

Dobro je ovo - u praxi odma' primenjuješ naučeno ;)  ;D
Samo napred, i srećan rad!!!
Bogu fala što sam Lala! :)

Shakal

Evo za danas odradjenog dela posla:



Sutra se startuje sa radom udarnicki. Dan za odmor i maketyce! :)

ugovorac

Maketa je odlicna i ne sumnjam da ces dobro da je odradis.Problem su originalni dekali koji su katastrofa.Savetovao bih ti da nabavis neke druge kako ne bi upropastio maketu.

Shakal

E,ako me i dekali zeznu,pa ima da... >:(
Zadnji deo aviona nisam ni farbao,jer to sve popunjavaju dekali,pa mi samo jos treba neki peh sa njima!

Evo sta sam danas uradio:




Jedna slika sa predjenim jednim slojem boje i jedna slika sa predjenih tri sloja boje.
Malo se vidi trag cetkice,ali mi nekako deluje OK... ::)  Videcu da li cu prelaziti jos jedanput... ???


Profa

Prvo i osnovno - dekali će se mnogo bolje primiti na obojenu površinu, zato obavezno oboj i zadnji deo aviona!!!  D:) D:)
Što se tiče tragova četkice, moći ćeš da ih središ četvrtim slojem = laganim drajbrašom, ne sekiraj se ;)
Malo ti je inače pobegla i crvena na poklopcu motora, popravi i to...
Kad dekali dođu na red (ako su stari akademijevi), moraju da pretrpe tretman solventom i settingom, uz malo ubeđivanja čačkalicom da uđu u panele. Nikakva katastrofa i da se srediti (istina uz malo muke...) Ali, o tom potom, za sada napreduješ :D

p.s. Sledeći put prvo oboj maketu pa onda montiraj stajni trap - sada će ti samo smetati kod lakiranja, dekala i prljanja :-\
Bogu fala što sam Lala! :)

Shakal

Profo,nisam mislio da bojim uopste taj deo gde ce ici dekali-vec samo da izlakiram pre dekala! ;)
A,trapovi nisu zalepljeni-"samo sam hteo da vidim kako izgleda"(kako bi to lepo rekao Laki Topalovic  ;D ).

Kerber

Ajd' ovo polagano, pazi mu na farbu...da se ne nagomila i ne napravi "oranje Marka Kraljevica"...
Obavezno popravi crveno polje na nosu, molerska traka, ako nemas Tamijinu masking traku, ali je malo polepi prvo po stolu ili pantalonama, da joj smanjis lepljivost, da ti ne skine boju...
Ja sam u pocecima svojim isto tako izbrgavao da farbam ono sto "ne moram", ali kasnije, promenio sam misljenje. U svakom slucaju, dobro izlakiraj sve pre no sto dodju decali, a ako negde i bude viska boje, sredi to sa malo vodene smirgle, recimo 1000 granulacije, obavezno nakvasena maketa gde se radi, a cetkicom sa malo boje, kao drybrush, popravi spojeve i ono sto vidis da nije bas kako treba.
Ne znam jesu li im poklopci tockova iznutra detaljisani, a ako nisu, stanji ih turpijom i smirglom na pola debljine...ovako deluju k'o daske od 2 cola. Ako su iznutra detaljisani, a nisu od spolja, stanji ih sa te strane...probaj....istrazuj i pitaj. Uvek cemo da ti odgovorimo. Ima na ovom forumu mnogo dobrih maketara (mnogo boljih od mene), pa ce ti svako dati savet i moguce resenje problema.
Pozz !

Shakal

Posle,ne znam ni ja kojeg sloja boje,evo uradjenog za danas:



Boja jednostavno odbija da bude ravnomerna,pa to ti je! >:(
Crveno polje je popravljeno,ali ce biti jos malo dorade...
Kerberu,dobro si primetio ovo sa poklopcima tockova,ali ne deluje tako uzivo (sad sam gledao)...
Sto se tice pitanja i odgovora-u pravu si i zahvaljujem svima. Dosta toga sam naucio ovde... 0:)

Shakal



Ovo je uradjeno juce. Postavio sam dekale ne rep aviona (nisam ga farbao,samo sam ga izlakirao sjajnim lakom),izlakirao sam maketu i kad se sve osusilo postavio sam ostatak dekala.
E,sad-prema sastavnoci maketa nema dekal sa ovom "americkom petokrakom" na desnom krilu,vec samo na levom! Jel' to neka greska ili... ???
Tako je i sa donje strane-dekal na levoj strani,a na desnoj nista!
Sto se tice postavke dekala tu sam se setio jednog Profinog saveta da opsecem dekale po samoj njihovoj ivici,kako bi otklonio onaj prozirni visak na njima. Da nisam tako uradio imao bih velikih problema sa ovim dekalima na repu,jer su uradjeni na "knap" pa bi taj visak (da je ostao) napravio smetnje...

Sandman

Quote from: Shakal on 25-06-2008, 15:16:41
E,sad-prema sastavnoci maketa nema dekal sa ovom "americkom petokrakom" na desnom krilu,vec samo na levom! Jel' to neka greska ili... ???
Tako je i sa donje strane-dekal na levoj strani,a na desnoj nista!

u pojedinim vazduhoplovstvima oznake pripadnosti se stavljaju na jedno krilo odozgo a na drugo odozdo - negde je to varijanta "levo krilo gore-desno dole" a negde obrnuta varijanta....

neka vazduhoplovstva imaju oznake na obe pozicije i odozgo i odozdo, a neka su vazduhoplovstva promenila taj sistem u gore pomenuti....

nashe vazduhoplovstvo takodje koristi posle WW2 ovaj sistem "levo gore-desno dole"....

na trupu obichno oznake idu na obe strane - negde na nosu, negde na zadnjem delu trupa, negde na usisnicima, a neki oznake stavljaju na rep (recimo Rusija, Bugarska, Madjarska, Rumunija,....) ... pri tom pod oznakama mislim na rondele a ne na zastave - kao kod nas shto je sluchaj....

inache dobro si se izborio sa dekalom na golu plastiku (uz lakiranje)... malo sam bio skeptichan po tom pitanju ;)
izgleda mi ok za sada....

sad samo zahtiti josh jednim slojem gloss laka ako to vec nisi uradio, pa kreni na wash....

gasha

Ogroman napredak u odnosu na predjasnje makete. Svaka cast. Sto se decala i lakiranja  tice Sandman ti je sve rekao.

Shakal

Dekale na trupu sam postavio,pa zastitio lakom i kad se sve osusilo-krenuo sam dalje u lakiranje ostatka makete. ;)
Gasho,trudim se,veruj mi... ;D

Kerber

Odlicno za sada !
Veliki napedak za tebe.
A, bogami i za forum, jer ispunjava svoju funkciju.
Ameri od II svetskog rata, mislim druga , zavrsna polovina '42, tako oznacavaju svoje avione, pa do dan-danas. Jedino su u Evropi, znali da Thunderboltima lepe odozdo jos jednu kokardu, cisto zbog nervoznih protivuavionaca u Engleskoj....
Samo cepaj !

Profa

Izgleda da sam se za džabe štrecnuo oko dekala na repu, i mnogo mi je drago :D
Dobro izgleda ovako prelakiran, sve bolje i bolje... Samo napred ;D
Bogu fala što sam Lala! :)