Toko Iljušin Il-2 Šturmovik 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

Znam, znam... Kukao sam neviđeno na dvoseda od ovog proizvođača, a sada sam kupio njihovog jednoseda. Al' šta da radim kada mi je to omiljeno avionče, a kako svari stoje verovatno ću pazariti i onu verziju sa 37mm topovima na krilima u M-Hobbyju iako je i to Tokoova maketa  ::).
U kutiji se nalazi 4 rama + jedan sa poklopcem kabine i farom. Dati su dekali za tri verzije, od kojih je jedna (naravno) za zimsku skroz belu varijantu. Ja ću raditi tamno zeleno - svetlo zelenu sa Lenjingradskog fronta pred zimu 1942. godine natovarenim bombama i raketama RS-132.

No, par reči o "Letećem tenku"...
1938. godine Iljušin se obratio vladi SSSR-a sa idejom da počne istraživanje na oklopljnom jurišniku-dvosedu dizajniranom u tom birou sa rečima "da bi ovaj avion mogao biti bolji od ostalih projekata suparničkih firmi". Osnovna ideja kod Šturmovika bila je da sama konstrukcija aviona bude oklop što doprinosi smanjenju težine. Dizajniran je da štiti najvitalnije delove letelice poput mesta posade, motora, i rezervoara za gorivo i ulje. 2 oktobra 1939. godine CKB-55 prvi put je poleteo, a 1. aprila 1940. bila je generalna proba mogućnosti ovog aviona. Otprilike u to vreme predloženo je da se avion prepravi u jednoseda. Stavljena su pojačana stakla da bi štitila pilota, kao i kosa čelična ploča na zadnjem delu poklopca kabine. Poslednji opitni let bio je 28. februara 1941. godine kada je i zvanično dobio oznaku Il-2, a već u martu 1941. godine proizveden je prvi serijski primerak. Tri meseca kasnije vatreno se krstio na području Berezine i Bobrujska. Kako su vreme i rat odmicali, i tehnologija napredovala Šturmovici (Leteći tenkovi, Crne smrti itd) su pratili razvoj i evoluirali možda čak i za mali korak ispred svojih protivnika.
Iljušin Il-2 je prvi oklopni niskoleteći jurišnik koji je sa velikim uspehom ispunjavao različite zadatke: od neposredne podrške trupama na zemlji, preko napada na različite mete, do uništavanja najsavremenijih i najbolje oklopljenih legendarnih nemačkih tenkova toga doba. Da nije bilo njega evolucija koju je sa sobom donosio T34 ne bi bila zapamćena jer zajedno su bili nosioci najvećeg tereta Istočnog fronta...

Ovako izgleda kutija i ramovi:


Na ramovima se može primetiti gomila delova koji se koriste u dvosed verziji što mi je dalo ideju da možda jednom prilikom napravim Il-2 field mod. Tada su mehaničari došli na ideju da stave jedan mitraljez iza pilotovog sedišta tako što će probušiti trup i uglaviti improvizovano sedište na mestu gde je bio predviđen prostor za alat. Tek kasnije je dvosed ušao u serijsku prizvodnju sa većim kalibrom za zaštitu od lovaca koji napadaju s' leđa.



Ova verzija imala je motor AM-38 sa 1.665 konjskih snaga. Od naoružanja dva topa ŠVAK 20mm (ili BR 23mm), dva mitraljeza ŠKAS 7.62mm, do osam raketa RS-132 ili RS-82, i bombe do 400kg.



Panelizacija je bolja nego što je na dvosedu koji sam već sastavio, ali opet je problem unutrašnjost kabine i kutija za stajni trap. To će opet morati da se dorađuje. Malo sam se izveštio na Airfixovom Jak-3 u 1/72 tako da to neće biti problem. Takođe, moraće opet da se buše otvori iza spinera, ali šta je - tu je. Budući da je jedini jednosed na tržištu u 1/72 ne smem mnogo da kukam  ;)

Nadam se da vas nisam udavio.
poz
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

oddball

Deo ove makete će otići put Hrvatske kod gdina Truteka:



Naime, to je mitraljez za strelca koji sam dobio u ovoj kutiji, ali budući da je ovo jednosed taj deo mi je viška.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

TISO

Budući da je jedini jednosed na tržištu u 1/72 ne smem mnogo da kukam

Nije tačno. Imaš i SMER i Dakoplast (Eastern Ekspres).
SMER je jako dobra maketa i ima i skije za zimsku verziju. Ako uzmeš Hi-tech varijantu dobiješ i nešto delova za kokpit, tegove na krilima i repu i aktuatore za komande. Panelaž na njemu je za verziju sa metalnim krilom iz 1941 ali ima drveni trup iza kokpita (jasam urezivao panelažu za metalni trup). Kabinu ima u 3 komada ali je centralni deo suviše debeo, da bi ga mogao postaviti preko zadnjeg. Napravio ga ali zaje..o kamuflažu jer sam poslušao Smer >:( (napravio zeleno zelenog umejsto crno-zelenog >:(). Bila mi je to jedna od prvih VVS maketa.
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

TISO

Crveni 8 iz 174. ŠAP (zima 1941-42) je crno-zeleni.
http://vvs.hobbyvista.com/Camouflage/il2/il2-cammo.php
Gledajuči fotografiju iz Monografie lotnitze mislim, da je Pilawski pogodio shemu (SMER je promašio) i ja sam radio ovaj.
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

Kerber

Dok sam jurcao za tim avionom, gledao sam ovakve uporedne tabele i ceprkao isto po raznim forumima, da nadjem sto bolju maketu, jer mi je airfix vec bio "preko glave". A vec se nije moglo ni naci te makete na trzistu. ZTS- takodje.
Najbolje resenje je bio Dakoplast. I nisam se pokajao.
Izuzetna maketa. Jedino sam dorezao par panela na krilima, a bilo je i malo kitovanja na spoju krila-trup. Ipak, rezultat opravdava ulozen trud.
Kupih i dvoseda, ali, cim se pojavio Eduard, zamenio sam Dakovu maketu. Bolji detalji, cistije je nekako.
Vidjao sam odlicno uradjene Toko makete, tako da ovo nije zez. Uradi ga ti kao sto si onog prethodnog Iljushu, a za ocene proizvodjaca pusti...Maketu cini i maketar. A ti to jesi.

oddball

Hvala Kerber na rečima motivacije, naročito poslednjoj rečenici. Na ova dva Iljušina vežbam za Eduardove sa kojima će stajati krilo-uz-krilo na polici. Sada se već ozbiljno razmišljam da kupim još jednog jednoseda pa da ga prepravim u Field modification kada su tehničari sekli trup i ubacili strelca iza kabine. Ali o-tom-potom, prvo da završim ovaj  ;).

O radovima na ovoj maketi imate ovde info, u projekti u radu:
http://maketarskikutak.com/index.php?topic=4340.0
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!