T-55A,7. gardijska brigada,5.8.1995,akcija "Oluja"-gotovo!!

Previous topic - Next topic

chemical_ali

Napokon da ga objavim dovršenog u potpunosti prije odlaska u Split u moju vitrinu  :)!!!

Dakle radi se o tenku T-55A 7. gardijske brigade "Pume" prilikom oslobađanja Knina 5.8.1995. u vojno-redarstvenoj akciji "Oluja".Došao sam na ideju raditi baš ovaj tenk kad sam vidio snimku tog tenka s ratnim suvenirom iz "Krajine"-tablom na ćirilićnom i latiničnom natpisu sa ceste koja vodi u Knin.Izvor za maskirnu shemu su mi bile ta video snimka te jedna slika ovog tenka 7. gbr snimljenog pola godine prije oluje,s desne strane na kojoj se dobro vidi raspored maskirnih mrlja.Također postoje i još dvije slike,ali jako loše rezolucije i osvjetljenja koje nisu bile od neke pomoći.

Na samom tenku nema chippinga pošto sam saznao da su bojani nekih pola godine prije u ovakvu shemu,a žute točke za brzo raspoznavanje su bojane noć prije početka same "Oluje".Tenk je završno lakiran u polumat akrilni lak jer je pravi i bio obojan polumat bojama.Gusjenice,kotači i podvozje su zaprašeni mješavinom nekoliko model masterovih enamelki,nijansom nalik boji ilovače što odgovara boji zemlje u okolici Knina.Nisam ga htio previše zaprašiti jer takav niti nije na video snimci,tako da pretjerivanje s prašinom ne bi bilo realno.

Sama tabla tj prometni znak s prednje oklopne ploče tenka me dosta namučila,ali na kraju je super ispala.Naime proučavajući izgled pravih prometnih znakova s nazivima gradova itd skužio sam da su od čeličnog lima debljine 2 mm,a na krajevima zavrnuti zbog dobivanja na čvrstini.Sama debljina tj promjer tog zavrnutog ruba je oko 3-4 cm u stvarnosti,dakle na maketi bi trebala biti oko milimetar.Kao osnovu za tablu sam uzeo 0,5 mm debelu ploču od stirenske plastike,a natpis tj tablu sam sam izradio u corelu,zatim je isprintao na sjajnom foto-papiru,te je zalijepio na stirensku ploču.Potom sam skalpelom obrezao rubove table,izbrusio ih i čitavu je prelakirao sa sjajnim akrilnim lakom.

Antena na tenku nije imala nikakvu zastavu na sebi,pa nisam ni ja ništa stavljao na nju.Izradio sam je od tanke žice od nehrđajućeg čelika za gitaru,te obojao u gunmetal boju.


Tenkisti su u standardnim HV tenkističkim uniformama te sa ruskim šljemofonima.Na tenku se nalazi uz ostalu dodatnu opremu i jedan ruski kalašnjikov AK-47 te jedan istočnonjemački kalašnjikov MPI-74S,kakvih je 7. gbr imala u velikom broju.
Da ne duljim sad,evo prvo slika pravog,snimljeno 5.8.1995. u Kninu:

p.s.slika je iznimno loše kvalitete,ali boje i shema su jako dobro vidljive na video snimci istog

A sad evo moje makete:























Eto toliko,dioramu će dobiti kad dovršim M-84 i onu vukovarsku dioramu :)





Boki

Pošto si u opisu makete već odgovorio na skoro sva pitanja koja bih postavio :) , samo ću dodati: odličan rad (mada smo na tako nešto i navikli od tebe ;) ).

Malo me zbunila tabla jer sam pomislio da je predebela, ali si već sve lepo objasnio u opisu.
Samo ne znam šta je ono plavo platno na zadnjem delu tenka.
Pretpostavljam da je pored drvene kartonska kutija oblepljena selotejpom. Molim te, ispravi me ako grešim :-[ .

Tenkisti su, takođe, jako lepo urađeni. Figura može ili prilično popraviti opšti utisak ili upropastiti maketu. Lično, izbegavam da radim sa figurama jer nisam baš vešt pa znaju da mi upropaste maketu :-\ .

Sve u svemu, već standardno odličan rad od tebe. ;)

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

chemical_ali

da,radi se o kartonskoj kutiji zalijepljenoj smeđim širokim selotejpom na stražnjem dijelu tenka :)!!
plavi zavežljaj je pokrivač tj deka ili kako vi kažete ćebe-prijatelj koji je bio u "oluji" mi je rekao da su razne pokrivače krcali na oklopna vozila jer je na njima posada sjedila ili ležala tokom vožnje.naravno radilo se o civilnim dekama i pokrivačima,zato ovaj na mojoj maketi i jest ovakve boje :)!!

hvala,drago mi je da ti se sviđa..sad je na redu M-84AB :)

T34

Predivno, predivno, predivno!
I da hoću da tražim nešto na što bi mogao da ukažem ne mogu :D
Čak i tenkisti u gro planu izgledaju fantastično!
Tvoje makete imaju ono "nešto", mali komadić povijesti otrgnut i prezentiran svima nama na najljepši mogući način!
Još jednom bravo :D

stefa


Aki

Odlicno uradjen T-55,nema sta!
Samo,ja bi ga malo vise zaprljao,ali ipak je to stvar ukusa :)

milanco

Lepo uradjeno :o svaka cast to je i ocekivano od tebe ;)
Jedino nije li trebala linija da ide preko slova a ne ispod slova ???
Mozda je malo vise trebao da bude zaprasen ali sta sad ukusi se razlikuju ;) Sve pohvale jos jednom 8)
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

chemical_ali

Quote from: milanco on 10-10-2008, 21:00:07
Lepo uradjeno :o svaka cast to je i ocekivano od tebe ;)
Jedino nije li trebala linija da ide preko slova a ne ispod slova ???
Mozda je malo vise trebao da bude zaprasen ali sta sad ukusi se razlikuju ;) Sve pohvale jos jednom 8)
bit će na njemu još prašine naneseno kad ga smjestim na njegovu dioramu iz "Oluje"..a što se crvene crte preko natpisa tiče,to bi trebalo pitat kojeg krajišnika koji je radio pravu tablu,na slici se može vidjet da je crvena crta ispod slova,kao i na snimci pravog tenka...pa sad nije bitno jel tako trebalo bit,bitno je da je realno i identično kao na pravoj tabli ;)

djos & filip

Stvarno lep rad  :o

O preciznosti izrade, detaljima itd....da ne ponavljam sta je vec receno. Svaka cast.
Posebno mi se svidja kako su odradjene figure tenkista. U sklopu diorame izgledace.....vrhunski!

Veliki pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

nesha

Definitivno vrhunski rad i da ne pricam i ne ponavljam dalje o tome, sve vec receno :)
Nego da se ukljuci u diskusiju oko doticne table-jeste ocajan snimak, al mi se cini da se na slici vidi (najvise na cirilicnom i latinicnom I ) da je strafta ipak preko, pa kao izbledela ili da je naprskana sprejom. Ili me moje stare oci varaju? ::) ;D

chemical_ali

Quote from: nesha on 10-10-2008, 23:30:02da je strafta ipak preko, pa kao izbledela ili da je naprskana sprejom. Ili me moje stare oci varaju? ::) ;D
varaj tu varaju-nađi na youtubeu dokumentarac "oluja nad olujama",znam da ga ima jer sam ga vidio tamo i imaš tamo par sekundi snimke ovog tenka..i tabla je u krupnom planu..i vidi se da je crvena crta ispod,kristalno jasno ispod ;D

nesha

Dobro de, mator covek, oslabile oci, drhte ruke... :P ;D ;D