Heinkel He 111H-6, Italeri 1/72

Previous topic - Next topic

Otto Skorzeny

Pošto je Gaša, uz pomoć gazda Sandman-a produžio kampanju "World War II Bomber Aircraft", rekoh da i ja dam svoj skroman doprinos ovoj veoma uspešnoj kampanji! Ujeddno, ovo će biti moj prvi urađeni model nekog bombardera.
Model koji ću ja raditi je najpoznatiji Luftwaffe bombarder Heinkel He 111H-6.  ;)
Ovaj srednji bombarder  je najviše proizveden i upotrebljeni bombarder u WWII od strane Luftwaffe-a. Zajedno sa Junkers Ju 88A-4, činio je okosnicu Luftwaffe bombarderske avijacije (Kampwaffe). Njegovi kreatori su braća Siegfried and Walter Günter. Prvi let je doživeo 24. februara 1935. godine. A u upotrebu je ušao kao putnički avion Lufthanze 1936. godine. Proizvodio se u periodu od 1935. do 1944. godine.
Interesantno je da je komplet A serija ovog bombardera prodata Kini za borbenu upotrebu.
Posle su došle B, C i E serije koje su svoje vatreno krštenje doživele u španskom građanskom ratu u sastavu Legije Kondor. Takođe bile su proizvedene serije F i P. Takođe, primarna uloga ovog aviona, nije bila samo bombarderska. Imao je svoju primenu u mornaričkoj, tranasportnoj i izviđačkoj avijaciji.
Serija H je najproizvedenija serija He 111. Učestvovao je na svim ratištima u Evropi i Severnoj Africi. Imao je četiri člana posade, a kasnijih godina pridodat je i peti. Naoružan je bio sa šest MG 15 i jednim MG/FF 20 mm. Model H-6 je pored bombarderske upotrebu, služio i kao protiv-brodski bombarder. Nosio je dva torpeda LT F5b. Najviše uspeha je imao na Mediteranu, gde se uspešno borio protiv nadmoćne kraljevske mornarice i RAF-a i uspešno štitio, uz pomoć lovaca, konvoje za snabdevanje Nemačkom afričkom korpusu (Deutsches Afrika Korps).
 
Model koji ću ja raditi, je upravo iz jedne takve jedinice. U pitanju 2./KG 26 "Lowen Geschwader", stacioniran u mestu Ottana na Sardiniji, avgusta 1943. godine. Inače, ova jedinica je 1942. godine došla iz Norveške.   


Maketa je Italeri, u petak kupljena. Detaljna ali paneli su joj u pozitivu, što i nije neka preporuka za današnje standarde.


Date su tri šeme za 1./KG 26 Severno more 1941-1942. 2./KG 26 Mediteran 1942-1943. i 2./KG 53 iz Staljingrada zime1942. godine, kao i dekali za njih.



Za sada sam uradio unutrašnje bojenje u RLM 02 i lakiranje. Sama unutrašnjost je bez detalja tako da se neću puno zadrzavati na njoj. Verovatno ću samo na pilotovo sedište staviti Tamiya traku kao pojaseve.



Krila sastavljena, ofarban unutrašnjost stajnog trapa. Na ovoj slici se vidi izraženi paneli u pozitivu.


Toliko za sad.  ;)
Uskoro nastavak radova.  :)

Sandman

neshto mi tamna ova RLM02 za unutrashnjost!? ili si mislio na RLM66?  ??? ::)

RLM02 je zuckastosiva boja...  :-\

Profa

Da da, ovo je prilično tamna zelenosiva :-\, ali nije ni RLM 66 (čista tamno siva)... RLM 02 je kudikamo svetlija (http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=34159). Ja obično koristim Hu31 (slate grey)...
Bogu fala što sam Lala! :)

Otto Skorzeny

Mislio sam na RLM 02 i za nju koristim Humbrol 92. Na ovim slikama je ispala jako tamna i ako je slikano na dnevnom svetlu (na stoku od prozora).  :(

gasha

Kada dodjem sa mora ocu da vidim rezultate D:) Nema vise vadjenja, imas kompresor,lepak, maketu i sada udri!!!


Night Fighter

Quote from: Otto Skorzeny on 08-06-2008, 21:26:13

Maketa je Italeri, u petak kupljena. Detaljna ali paneli su joj u pozitivu, što i nije neka preporuka za današnje standarde.


Predlazem da grafitnom olovkom ili nekom tamnom drvenom bojicom predjes preko svih linija panela. Jes' malo dosadno, ali konacni rezultat je takav da na kraju u sustini ne vidis razliku izmedju ovakvih "pozitiv" linija u odnosu na gravirane.

Profa

Quote from: Otto Skorzeny on 08-06-2008, 22:27:48
Mislio sam na RLM 02 i za nju koristim Humbrol 92. Na ovim slikama je ispala jako tamna i ako je slikano na dnevnom svetlu (na stoku od prozora).  :(
Pa to i jeste problem - Hu92 (iron grey) je RLM 66 :-\
Ovo su ti RLM 02 varijacije na temu: http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=34159+36165%2C+24226
a ovo je RLM 66: http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=37030+36081

E, sad, kad staviš Hu 31 i Hu 92 jednu pored druge, skoro da nema razlike... :-\
Svejedno, ja bih ipak išao sa Hu 31 (ili čak Hu 83)... Opet svejedno, kad se zatvori i tako se ništa neće videti ;) Bitno je da se maketari :) :D ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

cherny

Dobro je, nista ne diraj!  :D
Evo sta kaze Swanny na tu temu:
Reichsluftministrium (RLM) regulations state that prior to November 1941, cockpits/crew areas were to be RLM Green-Gray 02, with the exception of instrument panels, which were Gray with black instrument faces. After November 1941, all cockpit/crew areas visible through the glazing (windows) were to be RLM Black-Gray 66. Instrument panels remained as previously stated. Fuel lines were yellow, oil lines were brown, coolant lines were green, oxygen lines were blue and fire extinguisher lines were red. Here is a general guide of specific aircraft by type arraigned alphabetically. Keep in mind that with any military regulation, variations of implementation and interpretation were often seen.

He111 Al B1 C1 Dl El Fl G1 J1 Pl H-1 thru H-5 series: Cockpit areas are RLM Green-Gray 02
He111 H 6 thru H 23/R/Z(zwilling) series: Cockpit areas are RLM Black-Gray 66

Gusha

Profo, mala ispravka! HU67 je najpribliznija RLM 66 a ne HU92, provereno!Inace, ako zatvara nije bitno nece se primeti!

Profa

Pa da, Srki i ja se zamajavamo sa nijansama RLM 02, a ne obraćamo pažnju na timeframe, tj. na pravu boju :-\
Što se tiče RLM 66, ona po FS-u najviše i liči na Hu 67 (u pravu si, Gusho)... Opet i ovde sleduje diskusija o pravoj boji, tj. nijansi... IPMS Stokholm daje dve nijanse za RLM 66 i tri za RLM 02 ??? ???
Bogu fala što sam Lala! :)

Otto Skorzeny

Evo posle dužeg vremena, nastavio sam rad na Heinkel-u.
Uradio sam maskiranje aviona. Pošto se još nisam izveštio da radim freehand maskiranje, prvo sam ofarbao avion u RLM 80 a zatim od Blue Tac-a napravio tufnice, pa onda RLM 79A (kasna varijanta RLM 79).
Sledeće na redu je lakiranje sa prontom. Pošto su paneli u pozitivu, izvući ću ih sa lenjirom i grafitnom olovkom.

Slike:







Nadam se da su slike sada malo bolje. Slikane su pod daylight sijalicom.  ;)
Raspalite sa komentarima i ako ima neka greška da je ispravim što pre!  :D   ;)

Sandman

nisam siguran da li i ovaj avion kao messer ima vidljiv spoj polutki trupa ali na slikama se vidi spoj polutki - pogotovo kod belog prstena! ako ne treba da se vidi spoj onda vidi to popravi ;)

kamuflaza mi se chini ok, mada malo "retka" sa tufnicama, verovatno tako i treba :)

ali eto, ono shto sam do sada primetio je da fino napredujesh sa usvajanjem novih tehnika pogotovo sa radom brashem - dakle samo vezba i vezba :) ali ono na chemu najvishe morash da radish je gitovanje i shmirglanje spojeva polutki trupa - i na Harikenu se vide ti spojevi tako da baci fokus na to pre farbanja ;) iskreno i ja najvishe mrzim gitoshmirglanje jer je ponekad potrebno dosta rada da se neki spoj popravi i opet na kraju bude vidljiv :(

ajd srecno dalje ;) i pozz
S.

Lanmi

Nije lose ispalo. Sa par narednih koraka mislim da ce izgledati super. Uradio sam kao klinac takvu maketu i znam da su prilicno retke tufne na sastavnici. Primetio si kako oko nekih tufni imas ostar, a oko nekih blag prelaz, a negde nesto izmedju. To je glavni problem kod takvog vida maskiranja, jer moras da drzis brush pod iglom od 90 stepeni u odnosu na povrsinu koju prskas, da bi ti se boja rasprskavala ravnomerno. Ono sto bih ti predlozio da u narednim koracima uradis je da malo smanjih kontrast izmedju zelene i sand boje. Razblazi i posvetli sand boju (bas je razblazi, gotovo da govorimo o prljavom razredjivacu) pa onda malo iz daljine kao neku vrstu filtera prsni da se ubije ta zelena. Pazi da ne preteras i gledaj da to radis neravnomerno, znaci malo vise po sredini aviona, malo vise po sredini vecih panela, naravno ne posvetljuj samo mesta gde je zelena, neka i sand povrsine dobiju malo na raznolikosti. Uz kasniji vedering, lakiranje ionako ce se izgubiti od tog kontrasta dosta, a time ce tvoja maketa dobiti dosta na realnosti.
Srecno sa uklapanjem prozirnih delova  >:D
Inace ovo ti je sjajna prilika da se izvezbas, pa da pazaris lepo novu Revelovu (Hasegawa) maketu.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

gasha

sve su ti rekli, pa da ne ponavljam. Brush si usavrsio koliko vidim, nema nigde visak farbe i povrsina deluje vrlo lepo. Nestrpljiv si kao i uvek, prvo nanesi prajmer, vidi gde nisi dovoljno osmirglao pa ponovo, ako treba i tri puta. Greota da ti takve gluposti kvare rad, pogotovu kada ti je farbanje ovako dobro. Kamuflaza je stvarno cudna, pokusacu da nadjem u knjigama neku fotku da uporedimo.

Profa

ccc, brzopleti čoveče...  :-\ No, šta je tu je...
Što se kamuflaže tiče, samo gledajući profil fleke deluju duplo ređe nego što bi trebalo... Probaj da odradiš maske pa dodaj zelenu da to malo zagustiš.
Ostalo su ti drugi rekli, naročito Lanmi.
Bogu fala što sam Lala! :)