Nemacki minobacac 120mm i njegova posada na odmoru

Previous topic - Next topic

Asurbanipal

U pitanju je tamiyin set nemackih vojnika koji odmaraju, a pridodao sam
i minobacac 120mm iz Zezdinog seta kao i nesto licnog naouruzanja.
Ima dosta jos da se radi ova diorama, narocito oko minobacaca, mina,
kao i figurica... za travu sam koristio mahovinu sa stare terase, nije lose
ispalo ali treba da se utaba malo vise.





...a da.. 1/35 je u pitanju

gasha


Momcha

Nije lose,mozda mozes da malo postaris puske kako bi bilo verodostojnije drvo
na kundacima i da napravis malo "reljefnu" zemlju oko minobacaca kako bi izgledalo
da je dejstvovao,a i trebalo bi da bude malo ukopan sa obzirom na svoj kalibar.

Asurbanipal

Quote from: gasha on 20-06-2008, 10:58:34
Vrlo lepo, videcemo je na pobedniku?

s obzirom da nije jos gotova, najverovatnije ce ugledati svetlost dana na niškom takmičenju -septembra čini mi se...
::)
teren je ispao reljefan, jer mahovina nije svuda isto ulegla, naravno da ću puške da ostarim, kao i minobacač
što se tiče ulegnuća oko minobacača neznam kako da dobro izvedem.. ??? ramišljao sam da malo dodam pesak ili
nešto drugo.. još nemam dobru ideju.
isto, mine planiram da leže na šatorskom krilu, kako je najbolji način da što realnije napravim šatorsko krilo u 1/35?

Sijamski_Mrmot

Jad sad, posto je neko nedavno komentarisao da se forum pretvorio u komentare "super", "odlicno" "extra" i slicno a da niko ne daje savete i kritike...

Nadam se da ces sledece recenice shvatiti kao savete a ne kao kritike, ako ne, unapred se izvinjavam... namera je najbolja :)

1. "zemljiste" je uopste po meni prekrupno, trebalo bi sitnije, izgleda lepo ali malo je "van skale"

2. Minobacac si trebao da "ukopas" pri izradi podloge a ne posle... ovo je najcesca greska koja se pravi prilikom izrade scena. Scenu treba isplanirati pre pocetka pravljenja maketa a ne uklapati makete na istu...

3. Malkice "prazna" scena jos uvek... nigde par vreca sa peskom kao zastita minobacaca, neke mreze, malo rusevina obliznjeg zida, jos malo krsha okolo da docara okolinu ostecenju stalnim borbama...

4. Par rupa od metaka po vratima i okolnom zidu ce pojacati utisak... kao i nagoreli poster na levoj strani zida (ona prosto place za necim koliko je prazna... ako nemas, javi poslacu ti postom nekoliko :))

5. Svaba koji lezi uza zid je pomalo u losem polozaju, ako nije uklopljen do kraja poturi mu nesto ispod (Smotano satorsko krilo?).

6. Puskama koje si naslonio na bure dodaj "gunstrap" tj kozni remen za nosenje oko ramena (pretpostavljam da si to planirao ali cisto napominjem).

7. Masinka koja lezi na zemlji je nepotreban detalj koji kvari utisak, nijedan vojnik nece svoje oruzije tako nemarno odbaciti na zemlju i to skoro ispod stola... Sa druge strane to je bilo korisno oruzije tako da eventualna ideja da je neko ostavio tek tako da lezi a nastavio da koristi pusku otpada.

8. Definitivno fali prazan drveni sanduk za mine koje su naredjane, makar i nemarno odbacen u stranu i eventualno par kartonskih kutija i otpadaka koji ce prikazati da su oni tu duze od 5 minuta.

9. Figure necu komentarisati posto si napisao da nisu zavrsene, dobro izgledaju za sada osim ociju momka sa kapicom, malo su prevelike i "buljave".

Ne zameri, ne mislim nista lose, ovo je nekoliko detalja koje lako mozes ispraviti a neverovatno ce popraviti opsti utisak scene. Sama ideja je odlicna i uz malo dorade i truda imas sto bi stranci rekli "a clear winner"  ;D ;D ;D

ajd uzdravlje i jos jednom, ne zameri

Mrm mRm 

Asurbanipal

Ok Mrmote, uzeo sam ozbiljno tvoje zamerke,
ovo je inace moja prva diorama koju radim, do sada sam radio samo figure 120mm
i brodove u 1/700 i 1/350.. zato mi je svaki savet dobrodosao
;)
pozz

Sijamski_Mrmot

Drago mi je da nisi pogresno shvatio :)

Na dobrom si putu, ideja je solidna, malo "sitnih detalja" je ono sto ti je falilo, sitni detalji su ono sto deli dobru scenu od lose. Svako moze da nabaca figure i maketice na malo gline i sve to pospe s malo trave ali scena na kraju treba da ima "pricu". Bez toga to nije to :)

Tvoja "prica" je dobra, sad samo malo detaljnije i verodostojnije da je predstavis i bingo!  ;D

Hajd, nemoj da te mrzi pa malo cesce stavljas slike kako napredujes pa da mozemo da pratimo, pa mozda i jos malo posavetujemo  ;)

Pozdrav, a kad uzmes neku medaljicu na takmicenju za ovo, dodjes Mrmotu pivo  8)

Mrm, mRm

Asurbanipal

daleko od toga da sam pogresno shvatio..  0:) evo, prebacio sam u notepad savete, pa mi stoje tu na dohvat ruke kada
se budem resio da nastavim rad.   8)
imam par pitanja> kako da napravim vrecu sa peskom? dali postoji gotova u rezinu ili plastici ili da nesto sam napravim ?
dali je pametno da ubacim neku suvu granu ili razbacano granje okolo ?
- masinka na zemlji je sama pala.. nisam obratio paznju kad sam slikao  ;) jos nista nije fiksirano osim zida
dalje, mahovinu nebi sklanjao ali pokusavam da je pritiskanjem nagnjecim i dobijem koliko toliko ravniji teren..

kako napredujem naravno da cu jos fotke da pustim, jer na predhodnim sam samo ukratko predstavio moj ''projekat u radu''

ok, ako bude pohvaljena diorama na nekom natjecanju imas pivo od mene !

RILE-NS

Moj ti je savet da batalis skroz mahovinu.Skini je i obradi rupu za minobacac.Podlogu premazi lepkom za drvo(razvodnjenim) i onda pospi zemlju u tankom sloju(pokreti kao kad sa rukom solis jelo).Na nekim mestima, po tvojoj zelji, zalepi finu piljevinu i kamencice.Sve to lepo ofarbaj air brushom u adekvatnu boju(ja koristim dark tan ili neke njoj slicne).Zatim radim wash slikarskim uljanim bojama(raw umber ili burnt sienna).Nakon toga radim ovlas "suvu cetku" sa posvetljenom bojom podloge(dark tan +bela).Na red dolazi trava-piljevina koju farbam air-brush-em u razlicite tonove iste zelene boje.Kamencice bojim cetkicom u razne tonove sive i krem boje.Nakon ovoga ako zelis napravi efekat rusevina i suta na podlozi.Glavni savet je da ne zuris.Studiraj dobro fotografije slicnih scena,sto vise detalja to bolje,ali ne i preterati.Veoma je vazno ono sto ti je Mrmot rekao o scenariju tj.prici.Nema dobre diorame ako krenes govoreci-"ma stavim dve-tri figure tu, nekoliko stvari tu i tamo i to je to"
Samo lagano i uzivaj.

Sijamski_Mrmot

Quote from: Asurbanipal on 21-06-2008, 10:54:22
daleko od toga da sam pogresno shvatio..  0:) evo, prebacio sam u notepad savete, pa mi stoje tu na dohvat ruke kada
se budem resio da nastavim rad.   8)
imam par pitanja> kako da napravim vrecu sa peskom? dali postoji gotova u rezinu ili plastici ili da nesto sam napravim ?
dali je pametno da ubacim neku suvu granu ili razbacano granje okolo ?
- masinka na zemlji je sama pala.. nisam obratio paznju kad sam slikao  ;) jos nista nije fiksirano osim zida
dalje, mahovinu nebi sklanjao ali pokusavam da je pritiskanjem nagnjecim i dobijem koliko toliko ravniji teren..

kako napredujem naravno da cu jos fotke da pustim, jer na predhodnim sam samo ukratko predstavio moj ''projekat u radu''

ok, ako bude pohvaljena diorama na nekom natjecanju imas pivo od mene !


Mmmm pivo :D

Suva grana? jok, okolo ti je zid od grajdevine, malo ciglica, krsha, deo slomljene spaljene drvene ograde (stapici od sladoleda dovedeni na meru recimo...)


Sto se vreca sa peskom tice... zvaci zvake covece! ORBIT zvakice izvadis iz pakovanja i potopis sat vremena u mlaku vodu, time se otopi ona pocetna glazura sa secerom i ostane cista zvakaca guma u obliku vrece :) naslazes ih po zelji (konsultuj fotke iz ww2), vrhom olovke ili slicno izvuci "shavove" na svakom dzaku (zvaki) i preko toga (sve dok su jos vlazne i mekane) natisni parce zenske hulahop carape da ostavis "otisak", posle farbaj i weatheruj po zelji. (Ovo nisam ja izmislio, video sam na dosta radova ovu tehniku i sjajno izgleda, samo se njihove zvake ne zovu orbit al isto je to  ;D)

Eto... udri ga do zore :)

Asurbanipal

probao sam orbit (mislim kao dzakove), i nisam zadovoljan, bacio sam u kantu celo pakovanje
jer je rezultat bio los, a i dugo nakon susenja su i dalje gletave i lepljive, hmmm.. moracu nesto
drugo da smislim..

a sta mislite da se upotrebe kamencici kao zaklon za minobacac ??? ???

razoxx

evo ti fora za dzakove

uzmes DAS glinu,napravis jednu glistu sirine 5mm i to stavis u dno kese za npr kompjuterske elemente (ona od cvrsceg najlona sa zipom na vrhu)

http://www.chinatraderonline.com/Files/Gifts-and-Crafts/Bag/Zipper%20Bag/Standard-PVC-zipper-bag-(-transparent-1712254950.jpg

e onda dascicom naguras to do dna,i makazama seces na duzinu sand baga

makaze ce pritisnuti das i napravice se oblik vrece...malo prstom dooblikjes i eto...

milten

MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

milten

MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/