T-72A,iračka vojska,3. oklopna divizija Saladdin,Kuvajt 1990

Previous topic - Next topic

chemical_ali

Evo još jednog mog iračkog projekta  ;D ,radi se o Zvezdinom tenku T-72A u mjerilu 1/35 koji će u konačnici bit obojan i imati oznake kao tenk iz sastava 3. oklopne divizije Saladdin iračke vojske,koja je jedna od prvih koje su prodrle u Kuvajt 2. kolovoza 1990. i osvojile ga.

Maketa je po kvaliteti tipična Zvezda,dimenzijski točna,jednostavna,robustna,s malo detalja i nažalost u dosta detalja siromašna i nedorađena.Međutim Chemi će to u svom poznatom stilu srediti na svoj način,i od ove makete ću izvući maksimum detaljiranjem i bojanjem.

Prvo sam krenuo sa sklapanjem donjeg dijela tijela tenka,zajedno s transmisijom,kotačima i gusjenicama.Maketa sadrži člankovite gusjenice koje imaju jako malu površinu lijepljenja,te sam ih odlučio sve polijepiti u prirodni položaj u samoj fazi sklapanja makete,i na kraju ih koristeći manji kist precizno bojati,i nanijeti efekte weatheringa i drybrushinga.Tu metoda sam koristio dosad više puta kad sam imao posla s člankovitim gusjenicama i mogu reći da su završni efekti izvanredni ako posjeduješ(a posjedujem) oštro oko i mirnu ruku.Na žalost potrebna je i još jedna stvar pri tome,a to su živci u megadozama,a s njima sam nažalost u deeebelom deficitu ;D,ali trudim se  !!
Evo slika završenog donjeg dijela tijela tenka s kotačima,transmisijom i fiksiranim člankovitim gusjenicama:



Zatim je na red došlo sklapanje gornjeg dijela tijela tenka.Pošto sam pokušao prvo "na suho" montirati bočne blatobrane tenka,skužio sam da je to vrlo teško,za razliku od onoga što piše u sastavnici,jer je plastika prežilava i preteško sjedaju u bočne utore gornjeg dijela tenka.Srećom nisam poslušao sastavnicu i lijepio ih u zadnjem koraku sklapanja makete nego odmah sada,i to koristeći acetonsko ljepilo kako bi ih doslovno svario na mjesto pošto su žilavi i loše sjedaju na mjesto.Sad stoje na mjestu kao da ih je tako tvornica namjestila :)  :



Nosače za bačve sam odlučio montirati na samom kraju,kao i balvan i bačve.Inače bačve će biti obojane u crvenu i plavu boju,pošto se navodim po originalnim slikama ovog tenka.Treba još impa stuckom popraviti spojeve na bačvama:

Sad je na red došla kupola tenka.Tu je bilo potrebno napraviti par radikalnih zahvata i dorada.Prije svega Zvezdina kupola je glatka kao jaje,pa sam napravio hrapavu površinu koristeći oštri tvrdi kist za temperu kojim sam nanosio cyanoakrilatno ljepilo po kupoli,i tako postigao savršeno vjernu grubu teksturu sovjetskog čelika u službi Saddamovog Iraka:






Na desnoj strani kupole su se nalazile dvije rupe za montiranje dijela koji irački T-72A nikad nisu imali,stoga sam ih zakitao,i preko njih nanio teksturu cyanoakrilatnim ljepilom,a također može se i primjetiti da sam nosače bočne alatne kutije na kupoli,koje je Zvezda dala izlivene u jednom komadu četvrtastog presjeka odrezao i zamijenio ih komadićima sprua kako bi bili istovjetni onima na pravom tenku:



Na desnoj strani kupole nisam montirao mali far koji dolazi na sovjetskoj verziji jer su iračani taj far koristili ali u jako maloj mjeri,te su ga masovno zamjenjivali tzv. dazzlerom,tj laserskim sustavom za obranu od toplinski navođenih projektila.Dazzler sam imao iz tamiyinog T-72 zajedno s nosačem i pošto sam na slikama pravog tenka provjerio da je istovjetan originalu,iskoristio sam ga:

Ono što postoji na originalu uz dazzler je električni kabel koji s bočne lijeve strane kupole vodi od nosača za dazzler do zadnjeg signalnog fara na kupoli,također samo na iračkoj varijanti T-72A.Improvizirao sam ga od pvc izolacije telefonske žice:

Također na lijevoj bočnoj strani kupole se na pravom tenku nalazi 6 zakački za dodatnu opremu-zavežljaje,kanistere,ruksake itd,međutim gledajući slike iračkih T-72 shvatio sam da ih je na nekima bilo 5(2 u gornjem redu+3 u donjem redu) a na nekima 6(3 u gornjem redu+3 u donjem redu).Pošto je broj zakački u gornjem redu varirao ovisno o poziciji na koju je bio smješten dazzler,ja sam odabrao staviti 5 zakački tj kukica.Izradio sam ih od tanke žice za lemljenje,a zadnju u gornjem redu nisam montirao jer će na to mjesto doći zavežljaj dodatne opreme pa se ionako neće vidjeti,a da je montiram,ne bih mogao lijepiti zavežljaj koristeći ljepilo za polistiren već bih morao koristiti cyanoakrilat.Evo tih kukica made by Chemi:

Iduća preinaka koju sam napravio je bila zamjena ispupčenja za antenu metalnim uloškom od ventila upaljača.Tu tehniku koristim uvijek i na neki način je zaštitni znak mog oklopa.Jednostavno sam odrezao ispupčeje,na njegovom mjestu probušio rupicu užarenom iglom,proširio je svrdlom,te u nju fiksirao uz pomoć cyanoakrilatnog ljepila mesingani uložak ventila iz upaljača:


I na kraju još par slika makete sa suvenirima iz Saddamovog Iraka  ;D :



Nastavak uskoro,idući korak je bojanje tenka u bijeli primer pošto će tenk biti sand boje a ova grozna boja Zvezdine podloge nije baš kao stvorena za tako svijetlu boju.Što se tiče sand boje,zamiješat ću je sam prema fotkama pravog tenka,pošto su iračani koristili na desetke različitih nijansi i nije bilo standarda,a ona MM 1706 koju u sastavnici preporuča Zvezda je definitivno presvijetla nijansa za irački T-72  !
















milanco

Oho tvoj povratak nadam se da ce maketa biti super i hvala sto to delis sa nama preko ovoliko mnogo slika ;)
Samo napred jedva cekam da vidim kraj :D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

airbamby

Iako se ne oglasavam cesto u odeljku oklopa ovaj kao i ostali tvoji radovi su prelepi i jednostavno inspirisu i ljude u koje ja spadam koji inace ne rade oklop da krenu da rade ove zanimljive spravice...
Sve sto mogu da kazem je Hvala i samo napred
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

spirit

Uhh super i ja sad radim iracki T-72A tako da cu sa velikom paznom pratiti ovu temu...
Pozdrav druze

T34

Bit će to još jedan pedantan, prelijepi rad!
Želim mu više sreće no onima koje predstavlja u stvarnosti :)

Eraser

Ovo obecava,nadam se da cemo uskoro videti nastavak!

Samo napred druze!!

chemical_ali

nastavak sutra,dobio je sivi primer pa ću objavit fotke :)

drazen

Kao po obicaju-odlicno napreduje :)
Cekamo nastavak...