Spitfire Mk.XIIc

Previous topic - Next topic

Kerber

Prosli vikend stiglo iz dalllleke nam GB... ('fala Darko), cena oko 12,5 jevrica...plus carina i ostalo...mame im ga... >:D

Firma X-trakit, 1/72 jedina u gradu, pa ko voli -nek' izvoli. Lici malo na short-run, verovatno i jeste, ali...merak cenu nema.

Kratak istorijat - avion je prvo ukrstanje klasicnog Spitfajera sa Griffon motorom, pokazalo se kao veoma uspesno, a kulminacija je bila sa verzijom Mk.XiV...Poceo je kao trup Mk.V i Mk.IX, a zavrsilo se sa trupom Mk.VIII. Napravljeno stotinak komada, korisceni u 2 lovacke grupe.
Namena im je bila da na malim i donekle srednjim visinama (zato su im svima skracena krila), do 6000m, budu pokretljiviji i brzi od FW.190A-4 i njihovih "jabo" verzija, te da ih onemoguce u taktici iznenadnog bombardovanja sa malih visina, da onemoguce otkrivanje na radaru, kojima su Nemci hteli (i uspevali do tad) da terorisu britanske gradove i industrijske centre.
Dotadasnji Merlin motori su davali punu snagu i performanse iznad tih visina, pa je lov na FW.190 bio dosta tezak i rizican. Ovo se pokazalo kao pun pogodak, mada su avioni dosta izrabljivali motore, leteci pod punim gasom na malim visinama. Skracena krila su im dala brzinu neophodnu za zadatak a takodje i izuzetnu pokretljivost.
Do 6000 metara, bio je brzi no Spit. Mk.IX, ali iznad je bio trom i malte-ne neupotrebljiv za zadati mu zadatak. Poceo je sa upotrebom u prolece '43, a bio je i kasnije na zadacima, loveci V-1, i to takodje uspesno (do skoro kraja '44).

Ovako je izgledala kutija, posle verovatno strucnog pregleda nasih milih i dragih carinskih i postanskih organa (i organela  ;)):



Na srecu, delovi se nisu polomili tokom "neznog" rukovanja kutijom, gorenapomenutih nam milih i dragih... >:D



Lepo odliveni delovi, ima malo flasha tu i tamo, ali, nista sto prosecan maketar ne moze da sredi. Dve vrste tockova - sa rupama i bez:



Oho -ho, znaci jedni vam ostaju za rezervu, pa kad se kasnije radi neka zahtevnija verzija, ima se, moze se.... ;)

Unutrasnjost trupa je lepo odlivena, detaljisana , pa zajedno sa vrlo detaljnom kabinom, daje odlican izgled pilotskog prostora (za ovu velicinu je "haos")



Poklopac kabine mi je malko mutnjikav, ne mutan, pa mislim da ce se poliranjem dovesti na prihvatljivu meru...



Ovde dadoh i gornjaku krila, da vidite kako izgleda panelaza za "C" verziju, sa novim topovima...



Deacli izgledaju odlicno, ima ih za 4 (valjda) verzije:



Sastavnica je citljiva (ne kao moje fotke  D:)), detaljna i lako ju je pratiti...



Uglavnom, ja sam veoma zadovoljan sadrzajem kutije, a o kvalitetu makete sam imao prilike da se informisem na raznim sajtovima i forumima.
Toplo je preporucujem svim zaljubljenicima u avijaciju. Za mene je ovaj avion - must have !
Pozz drugari maketari !