Yak-130D (Amodel 1/72)

Previous topic - Next topic

Goran A.

Veoma zanimljivo i dobro ti ide. Studiozan rad obzirom sta si dobio u kutiji!

zamorano

Idemo dalje!



Imam utisak da noge stajnog trapa nikako ne mogu dovoljno da se skrate da bi avion dobio pravilan stav: koliko god da sam šmirglao, činilo se da će avion stajati horizontalno a trebalo bi malo da digne nos. Zato sam rešio da mu probušim zadnje gume :). Sad, jesam malo preterao, teško je kontrolisati situaciju kada topite plastiku usijanim skalpelom. No, šta je tu je, sledeći put ćemo probati nešto laganije (možda sa toplom vodom, tako nešto).




Provera da li je sve leglo kako valja - ili je bar blizu... E jes': što mi niko ne reče da su se točkovi iskrivili?




Još malo balansiranja stajnog trapa, zatim zalepljeni poklopci napred - računam, to neće da smeta kod lakiranja. Točkovi su i dalje "c'mon let's twist again", ali avion stoji pravo, to je bitno :D.




Dalje: maskirani delovi koji treba da idu u srebrnu/aluminijum. Tačnije, maskirani svi delovi aviona osim tih koji će da se boje :). I ofarbano - nije baš najkvalitetniji rad, niti je oko usisnika moguće uopšte to raditi kako valja, ali ni usisnici nisu pravilnog oblika. A i neće se mnogo videti.

Pitate kako sam maskirao unutrašnji deo usisnika? Ne pitajte :).

... I sada to izgleda ovako:



Ostala sića od delova ide posle dekala. Dakle, sledeći korak: pranje (verovatno alkoholom, mrzi me da čekam da se suši pošto se i nije mnogo zaprljao) pa akrilni lak.

U stvari, prvo moram da izbalansiram točkove ::).

Suhoj


zamorano

A sada, spetakl 8). Kucnuo je trenutak da se u direktnom okršaju sa dekalima vidi ko je bolji, pametniji i - zašto to ne reći, lepši.

U stvari, da ne dramatizujem mnogo, priča ima srećan kraj.

 

Pod jedan, dobra priprema je suštinski bitna za uspeh: u tom smislu sam prskao jedno tri-četiri sloja Pronta (razređenog Mer-om za prozore) sve dok se cela maketa nije dobro zamastila. Tek kada sve temeljno osušilo (dva dana kasnije, recimo), došli su na red dekali.





Dekali i nisu toliko loši kao što sam očekivao, a očekivao sam da budu katastrofalni. Vrlo su tanki, čak dosta tanji od zapadnih (mislim, japanskih i - znate šta mislim) i sa te strane je opravdano da budu osetljivi. A jesu ekstremno osetljivi: za bilo kakvo mrdanje morate da koristite velike količine vode i ni trunku sile. Na najmanji nagoveštaj pritiska promptno se kidaju.



Ali ako ste pažljivi, jedino ćete imati problema sa ovim žutim linijama na krilima, one stvarno prizivaju nevolju jer su jako dugačke a tanke i još suludog trapezoidnog oblika sa rupom u sredini. Mislim da ne postoji način da ih skinete sa papira a da se ne pokidaju - možda nije bezveze da se prvo iseku na uglovima i onda sklapaju nakon što se postave.

Na kraju stvar ispadne - sad, naravno da će da ispadne bolje nego što sam očekivao kad sam očekivao katastrofu. Ali je dosta dobro. Servisne oznake su prilično loše odštampane (sitan tekst ne može da se čita, spojen je u jednu žvrljotinu ili isprekidan kao kod starih Academy-jevih dekala), bela boja i nije skroz bela već blago žućkasta (što se najbolje vidi na ruskoj trobojci), i postoje neke netačnosti (fale "no step" oznake na eleronima i bele su umesto žute, neki dekali se ne vide na fotografijama a neke oznake sa fotografija - npr. kod izduvnika - ne postoje među dekalima), ali sve u svemu to ne kvari mnogo opšti utisak ::). Na nekim mestima dekali ne uhvate dobro pa ostane pomalo vazduha ispod kojeg je teško isterati a da se dekal ne ošteti. Vidite na slikama i da se film dosta dobro vidi (a to je sve slikano posle tretmana Mr. Mark Softer-om), to bi verovatno nestalo pod slojem pronta ili možda Micro-Sol-a. Ja nisam hteo da rizikujem pa sam isprskao par slojeva Testors Metalizer Sealer-a koji je to lepo istopio: trudio sam se da dobro navlažim dekale a da baš ne curi okolo. Rezultati su na slikama ispod, mislim da je ok, a videćemo posle još malo lakiranja. No pre toga, ide montaža sitnih delova!





Suhoj

Ooooooooooooodlican je!!!

djos & filip

Skromnost je lepa osobina.....ali ovaj malisan je na kraju stvarno DOBRO ispao.

Pratio sam tvoju "patnju" iz posta u post :) ali se stvarno isplatilo. Jedva cekam slike zavrsene makete.

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

zamorano

Kao što rekoh, sitni delovi: nema ih mnogo, nisu ni toliko loše odliveni - iako jesu deblji i veći nego što bi trebalo - jedino uputstvo za montažu, čini mi se, nije skroz tačno. Imam utisak da je taj koji je crtao uputstvo pogađao gde koji deo dođe i šta je dizajner mislio da uradi sa njim. Naravno, treba imati razumevanja pošto su reference prilično opskurne. Štaviše, prototip - valjda baš zato što je prototip - ima puno tih sitnih džidža, sondi, senzora, pito cevi, šta god da su, i to su mu non-stop premeštali i dodavali. Posle par sati blejanja u mutne JPEG artifakte u niskoj rezoluciji došao sam do zaključaka koje ću ovde da prezentujem a vi ih uzmite sa rezervom. (Ako ovo bar bude osnova za neko pravo istraživanje, ja ću biti zadovoljan :)).

Deo 19 na repu (pošto ne znam tačne nazive, ja ću da ih zovem po brojevima u sastavnici makete... Ako neko zna šta je šta, neka pomaže). Koliko sam ja uspeo da rekonstruišem, vertikalni stabilizator je na prvom prototipu bio "bez ništa", a onda su krenuli da dodaju jednu po jednu džidžu. Ovo što je u sastavnici je izgleda raspored sa prvog prototipa, ali ne početni. Na njemu su posle toga montirana dva krilca simetrično, i to je, čini mi se, konfiguracija koja je ostala do kraja. Njih nema u maketi tako da sam sam nešto seckao - ispalo je malo debelo, ali čini mi se podnošljivo.



Što se nosa tiče, Amodel kaže da dva dela 25 idu sa gornje strane... Ovo je takođe konfiguracija sa prvog prototipa, na kasnijim slikama se vidi da te dve sonde na gornjoj strani nisu iste - a na donjoj strani zaista postoje dve koje jako liče i koje su simetrične. Tako da sam ja rešio da stavim 25-ice dole, a sa gornje strane da namontiram jedan komad 29 (levi) koji svejedno nije nigde pomenut u sastavnici a za desni možda da stavim deo 19 koji je ostao od repa (naravno, malo da ga obradim).

 

Sad, jedan od ta dva dela 25 sam uspeo da katapultiram iz pincete prilikom lepljenja tako da sam morao da napravim nov: nije problem, ni originalni delovi nisu nešto posebno lepog oblika. Znam da sam ih malo pogrešno orijentisao, tu mi je primarno bilo da budu simetrični pa kada su legli nisam više hteo da ih diram. Videću malo da ih ispravim uz pomoć sile (i toplote) ako bude moglo - i ako smognem hrabrosti.



Na levoj slici se vidi kako su montirane dve 25-ice a bogami vidi se i gde je završila treća, katapultirana ;D ;D ;D... (Ko je prvi uoči, kao nagradu za oštro oko dobije zip-ovane sve fotografije Yak-130 koje imam da na njima pronađe gde se šta montira  ;)). Tako da sam nju stavio sa gornje strane nosa i to je bilo to.

Dalje, pito cev (ili šta već) najdražih boja na nosu... Deo koji je stigao na ramu se polomio još na njemu, a svejedno je bio sav kvrgav i nikakav. Tako da sam razvukao parče plastike (tačnije, uzeo sam gotov komad iz zaliha unapred razvučenih) i sasekao ga na odgovarajuću dužinu. Posle malo šmirglanja vrha da bude tanji, maskiranja i erbrašovanja, rezultat - neuporedivo bolji.



Uzgred, bilo je i par delova koje sam stavio na predviđeno mesto :). Da, sad vidim da nisam slikao poklopce za točkove - u stvari, vide se u pozadini.



Inače ovaj providni deo sa donje strane nazad mi je krajnje sumnjiv, više liči na nešto što bi stajalo na helikopteru nego na avionu. I to je verovatno neka greška, ali nemam nijednu dobru sliku aviona odozdo, tako da se nisam mnogo zadržavao na tome.

To je to. U sledećem nastavku - pojačavanje panela i šta još stignemo usput.

Hawkeye


'Уживај младићу за младости своје!'

drakii

Vrlo interesantan izbor, dobar posao i nadam se najboljhe od svega ,finish, upalim se ko klinac na njega, cak sam i nabavio dva razlicita pakovanja Amodela, nego negde sam video i trci kataloski broj, dali je to kod tebe slucaj, teca varijanta, nemam nikakvu pouzdanu informaciju da je Amodel imao trcu srecu, pozdrav

zamorano

Quote from: drakii on 18-12-2008, 20:37:21
Vrlo interesantan izbor, dobar posao i nadam se najboljhe od svega ,finish, upalim se ko klinac na njega, cak sam i nabavio dva razlicita pakovanja Amodela, nego negde sam video i trci kataloski broj, dali je to kod tebe slucaj, teca varijanta, nemam nikakvu pouzdanu informaciju da je Amodel imao trcu srecu, pozdrav

Jeste, baš je jak Jak :). Malo originalniji dizajn, koji izgleda može da prođe samo na prototipu... Nema veze, nama je prototip isto kao i produkcijska verzija, nismo probirljivi.

Vidiš, upravo pre neki dan sam kopao po netu da vidim kako izgledaju sastavnice "onog drugog" Amodel-ovog pakovanja i provalio da postoji i treće...

Prva varijanta, koliko ja znam, je rana verzija (to sam ja u nekom od postova krstio da je prvi prototip, sad vidim da ga Amodel zove "130D early version") - kutija makete je sa fotografijom aviona, ovako nešto:

http://www.aviapress.com/viewonekit.htm?AMO-7233

Druga mislim da je bilo ovo moje, to je kasna verzija (drugi prototip?) u varijanti sa kamuflažom.

A u treću su izgleda spakovani ramovi koji su zajednički za obe verzije plus varijante krila za oba (znači, ona karakteristična krilca u korenu krila ili na spoljnim ivicama) i dekali za obe belo-plavo-crvene varijante, dakle bez dekala za kamuflažnu i čini mi se bez naoružanja. Ta kutija ima na sebi crtež (ne fotografiju) jednog od belo-plavo-crvenih prototipova. Ovo:

http://www.modelimex.com/detail/aircraft/1-72/1-72-yak-130

Što će reći, samo reciklirani stari delovi plus novi dekali. Nadam se da te sad nisam navukao da "uskladištiš" i treću kutiju? ;)

zamorano

Eto, nismo stigli da ga završimo do gasnog sporazuma ali tiha voda breg roni!

Paneli: urađeni. Toliko su duboko urezani da se na slikama ni ne vidi da je rađen wash, pogotovo što se lak presijava pa je nemoguće naći dobar ugao za slikanje. Nisam hteo mnogo da ih pojačavam, pokušao sam stvar da ublažim tako što sam crnu akrilnu pomešao sa belom, nije loše ispalo ali nemam pojma kako bi izgledalo na "normalnoj" maketi sa plićim kanalima.



Uporedo sa time, rađeno naoružanje (pa da, niste valjda mislili da sam zaboravio ključnu stvar). Bilo je dosta da se šmirgla i poravnava, posle toga isprskan jedan sloj Mr. Surfacer 1000. Od boja sam koristio Testors Aluminium (i to prilično matoru, na pamet - i uspešno, rekao bih - razređenu nitro razređivačem ne bi li bolje legla) i Pactra belu akrilnu (ta se prilično osušila, moraće pod hitno da se počne taj ICM MiG-3 za kojeg je kupljena :)). Ispalo je solidno: nepravilno odliveni detalji malo kvare stvar ali ne mnogo.

Tek nakon farbanja ukapirao sam da bi trebalo poklopiti rupe sa zadnje strane na raketnim lanserima - tj. ni ovako ni onako nije tačno, ali nisam imao petlju da bušim rupe u tom poklopcu, ovako bar nije ružno :).



Posle par slojeva pronta, sledi montaža. Pošto obični lepak za polistiren nije nikad uspevao da progrize kroz par slojeva boje i laka, ovog puta sam rešio da probam super lepkom. I to gel varijantom (Loctite): nije uopšte loše. Malo truje ali dobro drži. Uz malo  sile može i da se skine ako treba - a trebalo je pošto sam ustanovio da su neki delovi legli krivo.



Kad sam već pri super lepku, da zalepim i - nosnu cev :).



Dok sam slikao montirano oružje ustanovio sam da je maketa ipak nagnuta na jednu stranu. Tako da sam malo deljao jedan točak dok se nije spustio - srećom, nije mu trebalo mnogo.

Zatim je išao jedan sloj Humbrol polusjajnog (satenskog) laka - e tu sam tek video kako je ispao i wash i kakav je generalno oblik aviona :).



Nekako mi je izgledalo da se polusjajni lak malo previše presijava, pa sam prešao još jednom ovlaš sa Humbrol mat. I onda je došao na red poslednji korak - skidanje maske sa svetala i kabine. Pošto je maska na kabini dugo stajala, malo sam je zasekao po ivicama najoštrijim skalpelom koji imam. Dok sam to radio nekako sam uspeo da zgulim lak sa par mesta pa sam popravljao četkicom - videćemo kada se osuši da li je ispalo dobro. Tamiya maskirna traka je ostavila poneku fleku pa sam to malo strugao alkoholom.

Evo nekoliko slika gotovog modela za nestrpljive, a kad stignem da namontiram foto-studio zakačiću prave "glamur" fotke :). Možda budu emitovane u okviru novogodišnjeg programa ;).



Hvala još jednom svima za podršku i pomoć!





Suhoj


Boki

Baš dobro izgleda ovaj mališa. Sviđa mi se. Svaka čast na strpljenju. Bilo je prilično posla oko njega.

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.


Dada

Superiska, bravo! Hvala tebi sto si podelio slicke sa nama. :)