Yak-3 Eduard 1/48

Previous topic - Next topic

BigBadWolf


Druze, ako moze par pocetnickih pitanja:



Ivica oznacena plavom strelicom je mnogo ostrija od ivica oznacenih crvenim strelicama. Jel to namerno ili se boja podvukla ispod trake? Kako se to ispravlja?Maskiras ponovo, pa farbas svetlo sivom ili...?

Kerber

I ovaj se polako privodi kraju, izgleda lepo.

Sovijetski Savez je imao neko Ministarstvo ili zavod za propisivanje shema bojenja borbenih aviona (NKP) u drugom svetskom ratu, pa su tako i za ovaj tip aviona dali smernice i naznacili farbe.
Kako to obicno biva, a biva, razni "majstori" su farbali avione, cesto i pod borbom ili u nama neshvatljivim uslovima, pa je dolazilo do devijacija shema, na terenu i u praksi.
Osnovna preporuka je bila da prelaz izmedju dve kamuflazne boje (na gornjem delu aviona) bude "polumek", sa tim da prelaz bude ostriji ka svetlo-plavoj na trbuhu aviona...ali imamo primere i primere gde je ili to totalno otislo u krajnjost.... Meni se pak bas to, jako dopada, a kao da to vidim na ovom radu...Mozda je to nenamerno ispalo, al' meni se i ovako svidja, ima licni pecat.
Kao i pravi Jakovi, u jedinicama VVS SSSR-a.

Imate dobre linkove za ovo na - http://vvs.hobbyvista.com/, pa potrazite, a imam i ja tog poprilicno, pa mogu da posaljem dokumente via e-maila ili sendspace-a.

Lanmi

Jako mi se svidja jak. Meni svi prelazi deliju prilicno ostri, cini mi se da je na mestima crvenih strelica malo svetlija boja pa mozda deluje da je mekse. Inace svidja mi se sto si napravio varijacije u boji jer mislim da je tako mnogo realinije, pogotovo sto si se trudio da su to povrsine pri sredini aviona. Nego, ne vidim preshading, bas mi je zanimljiva varijacija braon podloge sa sivo/plavim tonovima da vidim kakav se rezultat dobije?
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

djnik

Kao sto je Lanmi rekao, napravio sam varijacije u boji jer sam zeleo da dobijem takozvani "fade" (izbledeli) efekat. Jer ipak ovaj avion je bio koriscen na manevru u "ratnim" uslovima krajem 40ih godina i farba je sigurno i pre toga pocela da se skida .Sto se tice preshadinga, nije mi se svidelo kako je izgledala braon boja ispod sive pa sam preshading skoro skroz prefarbao. Vidi se jos samo malo pod odredjenim uglom. Izvucicu zato panele nekom od braon nijansi, mislim da ce to izgledati mnogo bolje.

Shakal

Odlicno izgleda do sada. Praticu ovaj tvoj rad jer imam u planu da i ja jednog 'odradim' (naravno-cetkicom) ;D

Lanmi

Zato sam i pitao kako ti se svidja, jer nikad nisam probao. Po nekoj logici na sivo/plavu kamuflazu mi pre ide crni/sivi preshading, braon je vise za oker, sand ili crnu kamuflazu.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

djnik

Naneo sam nekoliko slojeva Future-a meni omiljenom metodom tj. cetkicom i maketa je sada spremna za dekale.

PELE

Ala si' ga 'opravio, svaka cast! :D ;D Jos samo da postavis dekale i bice odlican.



Pozdrav! :)

Dada

Kolega, mnogo opako napredujes! Mujto me gustas :)

dragan_mig31

djole maketa je prelepa :) jedva cekam da vidim dekale

djnik



GBU-10

No koment,sve pohvale.

Dada

Odbijam da ostavim komentar, cisto da se ne ponavljam :P :D

Hartmann

''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"