diorama-"PAD VUKOVARA 1991" 1/35 potpuni scratch-UPDATE!!

Previous topic - Next topic

chemical_ali

Ovu dioramu sam započeo kao prvu od par budućih diorama koje će prikazivati junačku obranu i na kraju krvavi pad grada heroja-Vukovara.
Konkretno,ova diorama prikazuje sami pad grada,te zamrznuti komadić vremena 18. studenog 1991. kad su u grad ušle postrojbe JNA,srpske paravojne postrojbe,srpski dobrovoljci,teritorijalci,vojna policija JNA itd i zauzele ga...

Dioramu sam zamislio kao dio razrušene Vukovarske ulice,na kojoj uz ruševnu zgradu u grad ulaze vojnici JNA i srpske paravojne formacije predvođene kapetanom JNA koji bradatom zapovjedniku jedne od srpskih paravojnih formacija daje upute kud moraju ići kroz grad.

Sami vojnici su me grozno namučili jer sam iskoristio desetke drugih figura kako bi ih uspio scratchati tj improvizirati,a uspio sam nabaviti i jedan primjerak resinskog šljema od JNA u mjerilu 1/35 koji mi je kolega s hrvatskog foruma iskopirao u više primjeraka,na čemu mu i ovom prilikom zahvaljujem  ;)!!

Vojnika ukupno ima 9,od čega je 5 paravojnih a 4 regularna JNA vojnika.Naglašavam da su ovo samo osnovni radovi na scratchanju vojnika što znači da slijedi kitanje spojeva,brušenje,izrada i preinaka čizama u klasični JNA model,bojanje i postavljanje oružja u njihove ruke.
Što se samog oružja tiče.bit će naoružani sa M-70,M-70AB2,papovkom i puškomitraljezom M-72.Sve to imam ili sam uspio napraviti scratcanjem iz dragonovog seta "ak-47 family part 1".

EVO POGLEDA NA FIGURE,PONAVLJAM DA SU OVO SAMO GRUBI RADOVI,NISU SPOJEVI ZAKITANI,OBRUŠENI NITI SU DETALJIRANI DO KRAJA:
Na prve dvije slike vidi se kapetan JNA kojeg sam u potpunosti sklopio od jednog ICM-ovog seta istočnonjemačke vojske,naravno uz preinake na uniformi kao brušenje džepova na hlačama itd,te skidanje bočnog džepa na RAP-u,i postavljanje kožne kopče na RAP torbicu kakva je bila u JNA,a koju sam improvizirao od komadića čašice od jogurta:





Na iduće dvije slike vidi se pripadnik paravojne srpske formacije sastavljene od teritorijalaca i dobrovoljaca koji je u dugom zimskom šinjelu JNA.Iako su krajem 80ih takvi šinjeli se polako povlačili iz upotrebe u JNA i zamjenjivali se zimskom jaknom od simpatexa,na snimkama iz vukovara se vidi da je također bio zastupljen 1991 u Vukovara među paravojnim postrojbama,ali nekad i među regularnim JNA vojnicima.Izradio sam ga preinakom američkog zimskog kaputa iz 2. svjetskog rata,dragonov set.Izbrusio sam pojedine dijelove,te od čašice od jogurta izradio nove i dodao ih.Šljem je opet resinski,od JNA:





Na sljedeće dvije slike je srpski dobrovoljac kojem je M-70 automatska puška samo naslonjena u ruke i bit će maknuta sve do završetka bojanja.Tijelo je sastavljeno od gornjeg dijela trupa sovjetskog vojnika iz 2. svj. rata kojem su pobrušeni tregeri,te donjeg dijela američkog vojnika iz 2. svj. rata iz dragonovog seta kojem sam skratio zimski šinjel i dodao džepove od čašice jogurta i poklopce od miliputa kako bi napravio vojnika u klasičnoj zimskoj JNA jakni od simpatexa:




Sljedeće dvije slike pokazuju maketu srpskog dobrovoljca u uniformi JNA ali sa četničkom šubarom i kokardom na glavi.Tijelo vojnika je od icm-ovog seta istočnonjemačke vojske,uz preinake na hlačama i gornjem dijelu,a kapa i gornji dio glave su otpilani i zamijenjeni šubarom koju sam improvizirao od miliputa.Teksturu šubare sam dočarao formirajući miliput čačkalicom dok se nije stvrdnuo.Također na prednjoj strani zalijepio sam super ljepilom malu okruglu plastičnu pločicu koja će biti obojana u srebreno i simbolizirati četničku kokardu:




Na sljedeće dvije slike je maketa regularnog JNA vojnika u zimskoj jakni od simpatexa.Izrađen je korištenjem neke figure američkog vojnika,dodani su donji džepovi na jakni od tanke plastike čašice od jogurta,te zamijenjeni tregeri na stražnjoj strani kako bi bili istovjetni onima od JNA.Na glavi opet ima resinski šljem JNA:





Na sljedeće dvije slike opet srpski paravojnik,u zimskoj jakni JNA od simpatexa,te sa 3 fišeklije na desnoj strani opasača.Figura je izrađena od nacističkog vojnika iz 2. svjetskog rata od dragona kojem sam pobrusio džepove viška te odrezao gornji dio glave i stavio resinski šljem na glavu.Ostaci boje koje vidite su zato jer su prethodne figure oprane u mr muscolu te zatim uzete kao osnova za scratch:





Iduće dvije slike pokazuju bradatog zapovjednika paravojne srpske postrojbe kako ležerno stoji i sluša zapovijedi kapetana JNA o planovima za buduće kretanje svoje jedinice.Odabrao sam raskopčanu bluzu JNA pod kojom nosi vestu.Tijelo figure je od icm-ovog seta sovjetskih tenkista iz afganistana,kojem sam odrezao glavu i zamijenio je glavom bradatog talijana od italerija,također lijeva ruka je iz nekog miniartovog seta te će u njoj imati automatsku pušku M-70AB2:





Na sljedeće dvije slike prikazana je maketa regularnog JNA vojnika u bluzi i hlačama.U rukama će imati M-70.Sama figura je iz icm-ovog seta a glava je od nekog italerijevog seta pošto mi se originalna nije činila realna pa sam je otpilio.Šljem je također resinski JNA,a na RAP torbici je uklonjen bočni džep i dodana kožna kopča kako bi dobio izgled isti kao od klasičnog JNA RAP-a:




Na posljednjoj slici je prikazan regularni vojnik JNA kojeg sam izradio preinakom naciste od dragona,a pošto je prethodno bio obojan,mr muscolo je skinuo boju da bi ga mogao preinačiti u JNA vojnika:



To je zasada sve,više idučih dana kad doradim i preinačim čizme svih figura u tipičan JNA model,te kad pokitam i izbrusim spojeve.Tad će figure biti obojane i lakirane te ću ih objaviti prije washa,drybrushinga i završnog matiranja.Također u fazi izrade je i samo postolje diorame kao i ruševina zgrade pa ću i njih objaviti kad uđu u konkretniju fazu.

I na kraju vas molim da se u komentarima oslobodite svih političkih konotacija,jer kao što sam rekao,radit ću par diorama koje prikazuju obje strane u Vukovaru 1991,te mislim da s takvog aspekta ova diorama samo prikazuje dio naše povijesti,koliko god strašan i krvav bio...






milten

Svaka cast, na ideji i entuzijazmu.  :o
Dao si mi ideju za jednog Cetnika iz 1944-te u 120mm koga odavno zelim da pravim.
Planirao sam da mu stavim sajkacu na glavu ali nikako nisam mogao da smislim kako da je izvedem. Ovo sa subarom je mozda bolje resenje.
Takodje treba da pocnem da radim Fruemodel Ex-Jna vojnika koji moze da prodje kao da je iz Vukovara.
Ovaj zadnji moze da prodje kao partizan, samo da mu se malo sredi "titovka". Iz kog si kompleta njega uzeo?
Kao srednjoskolac sam se dopisivao sa jednom curom iz Vukovara 90-te i 91 dok nije poceo rat.
Nemam pojma sta se desilo s njom. :(

MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

chemical_ali

hvala :)!evo maloprije su pokitani svi spojevi na figurama i sutra ih brusim i sređujem preostale greškice pa će na bojanje.
zadnji vojnik ti je iz nekog prastarog dragonovog seta u kojem su bila 2 švabe sa magarcem i konjem.nemam pojma koji je naziv seta,bilo je na njemačkom napisano,a ja i njemački dva svijeta ;D!!

zadnjem sam namjerno ostavio titovku da ne budu svi slični kao jaje jaju sa JNA šljemovima,ali šljem ću mu okačit na opasač.

što se tiče izrade šajkače,to je jako jednostavno,uzmi vojnika kojem ćeš odrezat gornji dio glave,do linije do koje dolazi šajkača,zatim ugrij na plamenu komadić tanke žice i zabij mu ga u glavu na sredinu.ta žica će bit ojačanje za miliput kit od kojeg ćeš formirat šajkaču.jednostavno ga nabij na taj komadić žice formiranog u kuglicu promjera malo šireg od širine glave.zatim skalpelom skidaj višak da šajkača bude promjera kao glava.nakon toga skalpel ili ravni tanki nož naspi sa puderom,i zagladi bočnu stranu šajkače.puder u ovom slučaju služi da se miliput ne bi lijepio za skalpel.tad skalpelom odreži u obliku slova V na gornjem dijelu da dobiješ udubinu i eto ti šajkače :)!!!

kad smo već kod ovoga,primjetio sam da su na dan ulaska u vukovar svi JNA vojnici i paravojci imali komad bijele krpe zavezan o epoletu,najčešće lijevu,ponekad i desnu ali rjeđe.to je dakle nekakva oznaka za brzo raspoznavanje.

zanima me,ako netko zna,jesu li paravojne srpske formacije u vukovaru 1991 kao "aga knić","dušan silni","leva supoderica" itd imali neku svoju posebnu oznaku za brzo raspoznavanje??

ako jesu,svaka informacija bi mi dobro došla jer želim napraviti što realističniju dioramu,unaprijed hvala :)!

Momcha

Dragonov set iz kojeg si koristio "titovku" je "Fallschirmjager wiht donkey" a  pored  dragonovih Bostonjaca(amera)
koristio si i ICM Post war Nemce (istocni blok),ako sam pogodijo.
Neznam da li sam propustijo,ali hoce li neko vozilo da ide na dioramu?

chemical_ali

e da tako je,pogodio si oko setova :)!!!

od vozila ako bude išlo na dioramu ić će M-84 ili pinzgauer...još razmišljam o tome :)!!

Petar_II

Mislim da je subara previsoka i bolje bi bilo da si stavio sajkacu.

Eraser

#6
Odlicno!!!Samo tako nastavi!I naravno da ne cekamo dugo do sledecih slika  ;)

chemical_ali

#7
onda dajte savjet,prijedlog-da stavljam vozilo na dioramu ili ne-ako da,pinzgauer ili M-84?

TISO

Moj glas ide Pincu ako ga nađeš.

Usput jednome bih mogao staviti i šajkaču umesto šlema.
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

Hugo Sperle

 Ja licno vise volim Pinca! Mozes ga napraviti Vojno-Policijskog, a ne bi bilo lose da napravis i zarobljene pripadnike paravojski kao sto su Zenge i Paragini dobrovoljci, uhvaceni u toku vojno redarstvene akcije... Postoje dobri snimci, pa ako ti uztreba...
K tome staviti i 2 vojna policajca kako motre na njih...
I nemoj zaboraviti brkove... Verovatnoca je da ih bar jedan nosi...
Do sledeceg kuckanja ;D

chemical_ali

pinza već imam,u 1/35,samo je vacu formed plastika tako da će me isphizdhit dok ga napravim,i bit će potrebno puunpo dodavanja detalja,ali imam volje za to:)!!što se tiče zarobljenih,neće ih biti na diorami,nemam toliko prostora za sve to..

sve razmišljam da napravim i jednoga sa šajkačom...samo da nađem još par figura koje su pogodne pa da ga od njih sastavim.

Momcha

Ja  mislim da je bolje da stavis M84 s`obzirom da je Vukovar/Staljingrad.Imam prijatelja koji je ucestvovao
u borbama za Vukovar i bio je u tenku.Price koje mi je pricao odgovaraju pozama figura,odnosno vojske
koja ulazi posle paravojnih formacija u grad i cisti teren od zaostalih pripadnika neprijateljskih jedinica.

PELE


milten

Quote from: chemical_ali on 29-08-2008, 03:10:39

što se tiče izrade šajkače,to je jako jednostavno,uzmi vojnika kojem ćeš odrezat gornji dio glave,do linije do koje dolazi šajkača,zatim ugrij na plamenu komadić tanke žice i zabij mu ga u glavu na sredinu.ta žica će bit ojačanje za miliput kit od kojeg ćeš formirat šajkaču.jednostavno ga nabij na taj komadić žice formiranog u kuglicu promjera malo šireg od širine glave.zatim skalpelom skidaj višak da šajkača bude promjera kao glava.nakon toga skalpel ili ravni tanki nož naspi sa puderom,i zagladi bočnu stranu šajkače.puder u ovom slučaju služi da se miliput ne bi lijepio za skalpel.tad skalpelom odreži u obliku slova V na gornjem dijelu da dobiješ udubinu i eto ti šajkače :)!!!


Hvala, dao si mi ideju. Kada budem poceo okacicu na forum...
MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

chemical_ali

onda će ić M-84 na dioramu od JNA ;)

....imam i 2 moderna ruska tenkista koja su u super pozama i uniformama odgovaraju za JNA tenkiste savršeno,jedan leži a drugi sjedi..jedan će dobit bocu šljivovice u ruke ;D!!!