diorama-"PAD VUKOVARA 1991" 1/35 potpuni scratch-UPDATE!!

Previous topic - Next topic

milten

Quote from: chemical_ali on 29-08-2008, 22:00:47
onda će ić M-84 na dioramu od JNA ;)

....imam i 2 moderna ruska tenkista koja su u super pozama i uniformama odgovaraju za JNA tenkiste savršeno,jedan leži a drugi sjedi..jedan će dobit bocu šljivovice u ruke ;D!!!

A kako ces da napravis i ofarbas bocu? i da li tenkista iz Tamiyinog t-72 moze da bude "nas" tenkista?
MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

chemical_ali

Quote from: milten on 31-08-2008, 11:37:10A kako ces da napravis i ofarbas bocu? i da li tenkista iz Tamiyinog t-72 moze da bude "nas" tenkista?
o tom potom,ali mislim da ću preko neta naručit set raznih boca u mjerilu 1/35...ili ako ne uspijem to,improvizirat ću je već nekako,nije problem.

tenkist iz tamiyinog t-72 je u kombinezonu i po obliku džepova jaako liči na tenkistu hrvatske vojske.JNA je npr u vukovaru imala zimske tenkističke odore koje nemaju trokutasti poklopac prsnih džepova nego patentni zatvarač koji je zatvarao ravni poklopac.takve uniforme je lako preraditi od sovjetskih modernijih iz 70ih npr...ali JNA je također koristila i kombinezone,a iskreno ne znam kakvi su bili džepovi na kombinezonu,tako da ću radije to zaobići i raditi JNA zimske tenkističke uniforme.

inače JNA i paravojci su sinoć dobili skoro svaki po 2 ručne bombe M-52P3,ili kako ih popularno zovu"glatke zelene".na snimkama iz vukovara se vidi da su gotovo svi pri ulasku u grad imali po nekoliko bombi tog tipa na opasačima,tako da sam ih improvizirao od miliputa-nikakva filozofija,samo napravim malu kruškastu kuglicu dužine oko 3 mm i pustim da se miliput osuši.

također su dobili i trakice za brzo raspoznavanje,na desnom ramenu koje sam vidio da imaju pri ulasku u vukovar,i bile su bijele boje...slike stavljam do kraja dana....i onda slijedi bojanje :)!!

chemical_ali

nakon što sam pokitao i izbrusio spojeve ruku na figurama,dodao sam im nove detalje:

-prije svega čizme sam im prepravio dodavanjem dva bočna kožna remena koja sam izradio od tanke čašice jogurta kako bi dobio na figurama čizme istovjetne klasičnom JNA modelu čizama:



taj zahvat sam napravio na svim 8 figura,osim na bradatom zapovjedniku paravojne skupine jer njemu vojne hlače stoje van čizama tako da prekrivaju čitav gornji dio čizme na kojem bi trebali bit remeni s vanjske strane.

napravio sam još 2 bitne dorade:
-od miliputa sam izradio male kruškaste kuglice kako bi simulirao ručne bombe M-52P3,standardne JNA koje se vide na gotovo svakom opasaču JNA vojnika i srpskih paravojnih grupa na snimkama njihovog ulaska u vukovar.pošto je u tom mjerilu nemoguće izvesti upaljač ručne bombe koji je crne boje,kad budem bojao figure,na gornjem dijelu svake bombe ću napraviti crnu točkicu bojom kako bih simulirao upaljač.iz tog razloga bombe sam napravio nešto dužima nego što jesu kako bi kad obojam vrh u crno izgledale vjerodostojno,i imale kruškast oblik,identičan pravoj bombi M-52P3 na maketi,a ne okrugli.

druga dorada su trakice za brzo raspoznavanje koje će biti obojane u bijelo a koje su JNA i paravojne srpske postrojbe imale na sam dan ulaska u vukovar.njih sam izradio od plastike čašice jogurta prethodno namočene u acetonsko ljepilo kako bi ih mogao formirati uz uniformu vojnika.

obje dorade možete vidjet na slikama ispod:








na spojevima jakne na figuri srpskog paravojnika u zimskom šinjelu JNA su bili vidljivi spojevi donjeg dijela šinjela,pa sam od miliputa izradio dodatni nabor preko tog mjesta,s obje strane figure i formirao ga tako da se uklopi u oblik šinjela:


to je sve zasad,idući korak je bušenje dna čizme na svakoj od 9 figura i postavljanje iglice u čizmu kojom ću ih zabiti u dioramu kad je napravim,a nakon toga slijedi nanošenje sloja bijelog akrilnog primera na resinske šljemove te zatim bojanje,nećete čekati još dugo na nove fotke ;)  !!

Marko M

Svaka čast na trudu. Jedva čekam da vidim gotovu dioramu. I naravno, imam jednu sugestiju. JNA čizme se ne šniraju do kraja već samo do pola, a gornji deo ima preklop koji se vezuje sa dva kaiša koja si dodao. Ako te ne mrzi, skini pertle koje se vide do visine donjeg kaiša.

T34


milten

Ne bih da trazim dlaku u jajetu, ali nije li onaj krug na subari ovog cetnika malo veci nego sto bi trebao da bude?
MK "Narednik Mihajlo Petrovic" Nish
http://nmpnis.wordpress.com/

chemical_ali

Quote from: milten on 01-09-2008, 13:33:43
Ne bih da trazim dlaku u jajetu, ali nije li onaj krug na subari ovog cetnika malo veci nego sto bi trebao da bude?
druže službenih kokardi nije bilo 1991,već i sam znaš da je svak kačio na šubaru ili šajkaču bilo šta sa dvoglavim orlom šta bi našao na pazaru u srbiji za par dinara...vidio sam svakakvih oznaka na četničkim šubarama,pa i kokardi raznih veličina okačenih o jna uniforme...

na slici ispod ti se vidi jedna šubara s ogromnom kokardom,snimljeno 1991 u vukovaru:

Asurbanipal

gledam ove fotke i mislim da super napreduje posao,
jedina mala zamerka - cini mi se da su slemovi malo veci tj. siri nego sto
treba. Vise mi lice na engleske slemove iz D-day-a.
cini mi se da su ovi JNA bili malo tesniji.
vise mi lice na slemove DDR Nemacke

chemical_ali

nisu širi vjeruj mi,uspoređivao sam veličinu pravog kojeg imam sa promjerom ovog koji imam u 1/35 i poklapa se savršeno...obojani su svi vojnici sa diorame,za par dana će nove slike.... 8)


Hawkeye

Ali,mozda ne bi bilo lose da ako imas mesta na diorami stavis pored 84-ke i Pinca posto vidim da su figure u prilicno opustenim pozama,a za bele trake ja licno imam teoriju da ih borci kace samo kada se radi o gradjanskim ratovima gde ljudi nose iste ili slicne uniforme npr. video sam na snimku CNN-a sa ratista iz Afrike da ih i tamosnje zaracene strane nose.

'Уживај младићу за младости своје!'

chemical_ali

Quote from: Hawkeye on 27-09-2008, 16:26:25
Ali,mozda ne bi bilo lose da ako imas mesta na diorami stavis pored 84-ke i Pinca posto vidim da su figure u prilicno opustenim pozama,a za bele trake ja licno imam teoriju da ih borci kace samo kada se radi o gradjanskim ratovima gde ljudi nose iste ili slicne uniforme npr. video sam na snimku CNN-a sa ratista iz Afrike da ih i tamosnje zaracene strane nose.
mislim da ću ipak samo M-84 i ove figure stavljat,a pinza na neku drugu dioramu,diorama neće bit duža od 45-50 cm pa mi se čini nekako preusko za 2 vozila na tolikoj diorami :)

Hawkeye

Ako sam te dobro razumeo prepravio si obicne AK-47 u nase M-70 ili ne i mala digresija koja je puska u sluzbenoj uporabi ;) sada kod vas?

'Уживај младићу за младости своје!'

chemical_ali

Quote from: Hawkeye on 27-09-2008, 21:53:27
Ako sam te dobro razumeo prepravio si obicne AK-47 u nase M-70 ili ne i mala digresija koja je puska u sluzbenoj uporabi ;) sada kod vas?
da,tako je-prepravio sam ruske kalašnjikove u M-70 i M-70AB2..i moram se pohvalit da su dobro ispali;)!!još ih moram obojat.

mali off topic da ti odgovorim-u HV-u se sad koristi sve i svašta od automatskih pušaka-puno M-70,zatim istočnonjemački i ruski AK-74,madžarski,bugarski,kineski,rumunjski,ruski,poljski AK-47 te H&K G-3 i FN-FAL.inače čuo sam da su sve AK-74 u kalibru 5,45 mm povukli iz upotrebe jer je nato izdao naredbu da to naprave,a naši odmah pognuli glavu i poslušali ;D!!
Nova hrvatska jurišna puška VHS je tek u fazi ispitivanja i valjda će jednog dana postati službeno oružje.

Hawkeye

Ali ako ti nije problem kada budes zavrsio farbanje i rad na puskama slikaj njih posebno,a vasu VHS sam video u jednom ovdasnjem casopisu o oruzju i karakteristike su prilicno dobre za bullpup pusku,a i zenska koja je prangijala iz nje zasluzuje cistu 10-ku ;D!

'Уживај младићу за младости своје!'