MiG-21bis Zvezda 1/72

Previous topic - Next topic

PELE

Odmah na pocetku da napomenem da je ovo restauracija moje prve makete koju sam uradio. Imam osecaj kao da mi se "ruga" sa police ;D ;), pa sam resio da je ponovo ofarbam sa novim airbrushem. Danas sam poskidao dekale, stencile, i vazdusne kocnice. Tockove i stajni trap ne skidam, jer sam to lepio super lepkom i necu da rizikujem da polomim nesto. :) Maketa za koji dan ide u Musculo, a farbanje ide za koju nedelju jer nemam vremena za makete(osim vikendom, mozda :-\).

Radicu jos jedan Bis sa novim oznakama(takozvanim "Kosovskim krstovima"), ali cekam da maketa stigne u M-hobby.
Evo sheme farbanja, pa ako nekom zatreba.....



No, da se vratim na migonju kojeg trenutno radim. Bice Vijetnamski. Dekale sam dobio od drugara, koji je isto maketar. ;D
Evo nekoliko slika, ostalo tek za koju nedelju:





Pozdrav! ;)

dragan_mig31

jel vietnam imao mig-21 bis?

Sneni

#2
Imaju ih i sad koliko mi se čini...
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

dragan_mig31

druze sto ne uradis neki indiski,arapski,africki.ovi sivi ne izgledaju uopste interesno :)

PELE

Quote from: dragan_mig31 on 11-09-2008, 09:28:46
druze sto ne uradis neki indiski,arapski,africki.ovi sivi ne izgledaju uopste interesno :)


Nemam dekale. ;D :P :-\

Suhoj

Steta sto nece biti srpski mig, ali dobro...

PELE

@Suhoj: Ma hoce, bice srpski, ali ne ovaj. Radim dve makete MiG-a 21.






Pozdrav! ;)

Profa

Quote from: PELE on 10-09-2008, 22:04:17
Radicu jos jedan Bis sa novim oznakama(takozvanim "Kosovskim krstovima"), ali cekam da maketa stigne u M-hobby.
To se nekad zvalo "Takovski krst" ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Suhoj

Istorijat obeležja srpskih aviona i helikoptera

Od trobojke do Takovskog krsta
Kraljevina Srbija bila je jedna od prvih država s ratnom avijacijom

Obnavljanjem državnosti Srbije javila se potreba i za novim vojnim simbolima, a prvi su svoje nove oznake predstavili srpski avijati?ari. Na sve?anosti povodom formiranja 204. avijacijske baze oni su prikazali Takovski krst, simbol koji ?e se nalaziti na trupu i krilima naših aviona, a koji ima kontinuitet sa simbolom vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije.

"Aeronaut" Kosta Mileti?
Istorija avionskih oznaka po?inje kada i istorija avijacije - pre otprilike 100 godina. Kraljevina Srbija je tada u stopu pratila mnogo razvijenije zemlje poput Francuske, Velike Britanije i Nema?ke i bila je jedna od prvih država sa ratnom avijacijom. Još 1901. godine rešeno je da Srbija mora da dobije prvog "aeronauta" i oficir Kosta Mileti? poslat je u vazduhoplovnu školu u Rusiju. Nekoliko godina kasnije, on je aktivno radio na razvoju vazduhoplovstva i to stvaranjem prve srpske "golubije pošte", a zatim i kupovinom prvih balona.

Kada se 1909. godine Mileti? otisnuo sa tla balonom "Srbija", na ?ijoj se korpi nalazila srpska zastava postao je prvi pilot koji je leteo srpskim vazduhoplovom sa srpskim obeležjima. Ubrzo su nabavljeni i prvi avioni, pa je vojvoda Radomir Putnik 24. decembra 1912. godine u Nišu osnovao Vazduhoplovnu komandu, a major Kosta Maleti? postao je njen prvi komandant.
Razvojem avijacije javila se i potreba za oznakama na avionima - to je bio jedini na?in da se avion prepozna dok je u vazduhu. Naravno, u po?etku nije postojala ta?na ideja kako bi to trebalo uraditi, pa je logi?an izbor bio da se na rep i krila stave zastave zemlje kojoj avion pripada. Prvi srpski avioni bili su obeleženi upravo na ovaj na?in i s trobojkama na repu i krilima borili su se u Balkanskim ratovima, kao i delu Prvog svetskog rata.
     
Tokom samog rata, a u skladu s trendom koji uvodi Francuska, krila aviona po?inju da se obeležavaju rondelom - kružnim heraldi?kim simbolom, menjaju se oznake na avionima Kraljevine Srbije. Sada se na krilima letelica nalazi plavo-crvena rondela, ali ni ona ne ostaje dugo na avionima srpskih pilota.
Po povla?enju srpske vojske na Krf obavljena je reorganizacija vazduhoplovstva, a zatim je, u maju, 1916. godine, leta?ko osoblje preba?eno na aerodrom "Mikra" kod Soluna i ušlo u sastav pet srpsko-francuskih eskadrila. Kako su avioni koje su tokom borbi na Solunskom frontu bili francuski, na krilima se nalazila francuska rondela. Doduše, na avionima su, ?esto uz francuske, bile naslikane i srpske trobojke, ali i kokarde.

Nastankom Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca nestala je srpska avijacija, a od Srpske aeroplanske eskadre i novoformiranih jedinica stvoreno je Vazduhoplovstvo Kraljevine SHS. Prvi komandant postao je major Branko Vukosavljevi?.

Rondele u tri boje
Kako su s novom državom nastali i državni simboli, o obeležavanju aviona se nije mnogo razmišljalo, pa nije bilo ni jasnih pravila kako to treba uraditi. Tako su se na krilima i repu vazduhoplovnih letelica mogle videti srpske i jugoslovenske trobojke, kao i rondele najrazli?itijih kombinacija plave, bele i crvene boje.

Onda je rešeno da se ova situacija sredi i 1923. godine za vazduhoplovnu oznaku aviona Jugoslovenskog kraljevskog ratnog vazduhoplovstva usvojen je veliki beli kosovski krst upisan u trobojnu rondelu. Ovaj simbol, koji se ina?e smatra jednim od najlepših, krasio je avione onih godina kada je jugoslovenska avijacija mogla da se meri sa onim iz razvijenijih zemalja. Sa ovom oznakom na krilima piloti jugoslovenskog vazduhoplovstva borili su se u Aprilskom ratu. Iako je postojala velika nesrazmera u broju aviona Jugoslavije i Nema?ke, kao i njihovom kvalitetu, avijacija nije uspela samo da se odbrani od nema?kih napada, ve? je krenula i u ofanzivu. Jugoslovenski avioni su napadali neprijateljske položaje na teritoriji Austrije, Ma?arske i Bugarske. Kapitulacijom Jugoslavije ova oznaka je otišla u istoriju.

Vazduhoplovstvo nove Jugoslavije nastaje 1944. godine, kada su formirani 352. i 353. lova?ki eskadroni britanskog RAF-a sastavljeni od jugoslovenskih leta?a. Avioni kojima su oni pilotirali bili su obeleženi jednom novom oznakom - rondelom nalik britanskoj, koja je, umesto crvenog kruga, u centru imala crvenu petokraku. Ova oznaka, uz manje promene, našla se na avionima novostvorene Jugoslavije i to je ostala sve do raspada te države.   

Nastankom SRJ ova oznaka je promenjena. Smatralo se da petokraka više nema šta da traži na avionima Vojske Jugoslavije, pa je 1992. godine novi simbol bio krug u kome su horizontalno pore?ane plava, bela i crvena boja. Ovo obeležje važilo je sve do predstavljanja novog simbola - Takovskog krsta (jednak starom Kosovskom), koji se nalazi u crveno-plavo-beloj rondeti.

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2006/11/27/srpski/T06112602.shtml



Vezano za ovo, evo price o oznakama. Nije greska reci ni "Kosovski krst".

GBU-10

Ma Pele samo udri po izradi migonje bio sa takovskim ili kosovskim krstom
i podari nam lepe fotke ovog lepotana koji je bez ustrucavanja receno
remek delo borbene aviacije 20/21 veka.

Shakal

Samo napred Pele. Bitno da se radi... ;)
Suhoj,licno zahvaljujem na informaciji-dobar deo ovoga nisam znao... :-X

oddball

Quote from: dragan_mig31 on 10-09-2008, 23:21:39
jel vietnam imao mig-21 bis?

Како није, борио се против Ф-4
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

PELE

Kamuflaza:


Ovako bi trebao da izgleda na kraju.



Pozdrav! :)

oddball

Шта му фали, мислим да ће бити и право мало освежење са Вијетнамским ознакама. И ова камуфлажна шара са две зелене мислим да ће бити пун погодак. Само распали!
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

dragan_mig31

Quote from: oddball on 11-09-2008, 20:56:38
Quote from: dragan_mig31 on 10-09-2008, 23:21:39
jel vietnam imao mig-21 bis?

Како није, борио се против Ф-4


ovo nisam znao.ja sve mislim da je u vijetnamu koristen f-13/pfm/mf.za bis dosad nisam ni video ni cuo ni nista