"Partizanska eskadrila"

Previous topic - Next topic

gasha

  Ovu kampanju sam mislio da pokrenem u septembru kada se završavaju tekuće dve ali pošto je potrebno vremena da se za nju adekvatno opremimo dekalima, literaturom i maketama najavu tj. predlog pokrećem sada. Takodje ovo vidim i kao priliku da se na maketarskom nebu pojavi više maketa iz domaće istorije vazduhoplovstva.
  Kako se za početak partizanskog vasduhoplovstva uzima 23 maj 1942. kada su piloti  Kluz i Čajevec kao i mehanicar Jazbec preleteli na partizansku teritoriju, taj datum bi i uzeo kao pocetak perioda koji bi kampanja obuhvatala. Za kraj perioda sam odabrao avgust 1945. kada je počela posleratna reorganizacija vazduhoplovstva.
U kampanji mogu ucestvovati svi avioni koji su leteli pod partizanskim oznakama bilo u eskadrilama RAF-a bilo u samostalnim jedinicama koje su dejstvovale sa slobodnih teritorija. Na kraju kampanje biramo najlepšu maketu uz prigodan poklon.

Uslov za ušće u kampanji:

-trajanje kampanje 01.09.2008-01.03.2009.
-pri predstavljanju makete potrebno je napisati kojoj je jedinici avion pripadao i prikazati fotografiju nezapočetih delova .
-razmera nije ograničena
-potrebno je u toku kampanje pored početnih prikazati barem jednom fotografije makete u radu i najmanje tri fotografije završene makete.
-minimalan broj učesnika u kampanji je 4



Sandman

definitivno sam zainteresovan za ovu kampanju!

moja maketa bi bila Revellov 1/72 Fw-190A-8 konvertovan u F-8, a dekali naravno Lift Here U-72LH (drugi deo tih dekala koji je ostao posle Mesera).... ostaci tog Fw-a se inache nalaze u Muzeju vazduhoplovstva u Surchinu, tako da eto jednog malog omaza s moje strane ;)

imam samo predlog da ova kampanja, poshto "WW2 Bombers" i "Tierra y Libertad" traju do 1. septembra, zapochne 1. septembra i da traje 6 meseci - do 1. marta - imajuci u vidu da se trebaju prikupiti i reference koje su uglavnom oskudne i teze ih je naci, a i to da su vecina nashih tadashnjih aviona imala razlichite kamuflaze, pa ako neko od uchesnika zaglibi se kod svoje makete d aima vremena i da se malo oporavi uz neshto drugo a i da zavrshi svoj rad do kraja kampanje :) (ovde dajem primer svog muchenja sa motlingom na meseru - trebalo mi je par meseci da se ponovo uhvatim u koshtac sa kamuflazom posle pochetnih neuspeha!)

a uz to, za 6 meseci se moze uraditi josh koja maketa ;)

daklem Gasho, na mene rachunaj ovde za ucheshce ;)

oddball

И мени је ова тема веома интересантна, вероватно бих радио Спитфајер Петицу са тропским филтером. Већ имам два Италеријева што ме никако не би спречило да урадим и трећи, нарочито када је оваква кампања у питању. А можда ипак урадим још једног Иљушина  ;D
Да ли можеш окачити неке линкове са авионима који су се користили у рату? Нешто слично што је урадио и Родео кловн? То би умногоме било од помоћи. Ја имам књигу из серијала "Ратне птице", "Пакао из ваздуха" итд па верујем да ту има довољно тачних података на које се могу ослонити у изради.
Ја у сваком случају подржавам ову кампању!
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

djnik

Ja cu raditi ju-87B of haswgawe u 1/48 ;)

Dada

#4
Zainteresovan, DA! Mislim da bi bio red da uradim jedan Po-2 :) Stim da bih se kampanji prikljucio mozda tek krajem septembra ili jos kasnije, zato sam za produzenje na 6 meseci... U slucaju da ne nabavim Po, onda ce pasti ili Stuka ili neki drugi ex-Luft partizanen :) A ako nic drugo onda nesto sa Visa...

Profa

Eto i mene ;D
Učestvujem definitivno sa Italerijevim Spitom Mk.Vb (i tako sam planirao da ga počnem do kraja godine :)), a možda u međuvremenu uleti još nešto zanimljivo :D
Bogu fala što sam Lala! :)

gasha

#6
Prihvatam sugestiju da kampanja otpocne 1 septembra, tako sam prvobitno i mislio. Sto se referenci tice videcu danas sta mogu da okacim a da ne povredim autorska prava, tim pre sto su knjige domace. Mozda malo napisem iz svoje glave i nadjem koju slicicu. Ako neko zna neki pametan sajt ili drugi izvor neka kaci ovde.

Otto Skorzeny

#7
Ej, odlična kampanja!!! Oću i ja!!!   :D   :D

Imam, već spremljene, Airfix Spitfire Mk.Vc + 727-LH, Revell Huriccane Mk.IIc + 733-LH, Academy Bf 109G6 + 728+LH ili U72-LH.  ;)
Naravno, sve gore navedeno je u 1/72!

Slažem se sa Sandmanom za početak kampanje 1. septembra, zbog godišnjih odmora, putovanja i sl.

Ako mogu da pomognem sa linkom:
http://www.aeroflight.co.uk/waf/yugo/yugo-part-home.htm

Profa

Quote from: gasha on 26-06-2008, 07:19:53
Ako neko zna neki pametan sajt ili drugi izvor neka kaci ovde.
Da pripomognemo ;)
Evo za sada: http://www.drugisvetskirat.org/forum/index.php?board=28.0. O avijaciji uopšte, sa par priča o našim avionima...
Kako budem šta nalazio, tako ću da editujem ovaj post...
Bogu fala što sam Lala! :)

gasha

Da li neko zna kako je izgledao JU-52 koji je 1944 sleteo greškom nemačke posade u ruke partizana a potom je priključen eskadrili za vezu koja je bila locirana u Nikšiću? Koje je oznake imao, kako je izgledala kamuflaža?

Takodje da li neko zna za ovaj Toucan u kojoj je jedinici bio i koje godine.  http://lifthere.atspace.com/O-72LH.htm

airbamby

Evo i ja da se oglasim...
Verovatno cu ucestvovati u zavisnosti od raspolozivog vremena...
Za sada kandidati su Hurri. MK IIc heller 1/72 ili Ju-87 B u 1/48 Airfix...Videcemo jos mozda ipak bude G-50 Airfix 1/72...
P.S Nisam glasao u anketi jer nisam siguran hocu li stici da radim nesto od ovoga
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Suhoj

Ja bi uradio jednog spifire 1/48, zj. ucestvujem i ja. ;D

Kerber

I ja cu, ako Bog da, da prepravim starog Hellerovog Harikena, u naseg Mk.IV RP....smao da ga bacim u Mr Musculo.
Ako moze...

gasha

@kerber Nije da ti ne verujemo D:) ali slikaj kako ga peres ;D

Salim se , standardno, slikaj pocetak kada si ga vec pripremio za rad i nema frke, to je jos teze nego od nule.