T-55A,Hrvatska vojska,7.gardijska brigada "Pume",akcija "Oluja" 1995,Knin

Previous topic - Next topic

chemical_ali

Ova maketa je ušla u svoju završnu fazu izrade...sad mogu reći da je sve na njoj osim još jednog detalja koji će joj dat onaj završni look 8) !!!ali s tim detaljem ćete je vidjet u galeriji završenih maketa do kraja ovog tjedna,nadam se 8) !!
Općenito jedan pogled na čitavu maketu:



Tenk je dobio dodatnu opremu na stražnjem dijelu,i to točno onakvu kakvu je imao 5.8.1995. pri ulasku u Knin.Jako su mi pomogle snimke iz "Oluje" u izradi ovog tenka,tako da sam s njih vidio kakvu je dodatnu opremu imao straga.Dodatnu opremu su činile 3 stvari na stražnjem dijelu tenka:
-sanduk od JNA
-kartonska kutija koja nije imala na sebi nikakvih vidljivih oznaka,na vrhu zalijepljena smeđim širokim selotejpom
-preko zadnje desne rešetke motora je imao nekakav svijetloplavi zavežljaj,nalik zamotanoj deki

Da bih izradio te 3 stvari iskoristio sam sanduk iz Academy seta,istovjetan onom kakav je na desnoj strani kupole tenka,zatim sam kartonsku kutiju napravio od tankog polistirena debljine 0,5 mm,te pobrusio i pokitao rubove,te zatim obojao u boju koju sam sam zamiješao a koja je najvjernija boji kartona.Na vrhu kutije sam napravio šablon tamiyinom maskirnom trakom i smeđom bojom obojao selotejp kakav je na pravom tenku zatvarao ovu kutiju.Nakon što se boja osušila,prelakirao sam selotejp Humbrolovim gloss lakom jer je pravi selotejp izrazito gloss površine.Treći detalj je plavi zavežljaj koji je od resina i koji sam također obojao u mix svijetloplave boje nalik onoj na snimkama ovog tenka.Naravno oprema je dobila uljni wash te potom drybrush.Evo rezultata:





Tenk je dobio i figuru zapovjednika,kojeg sam stavio u dugom rukavu.Iskreno tako sam napravio iz 2 razloga-na snimkama iz "Oluje" koja je bila u jeku ljeta se vidi da su tenkisti imali košulje dugih rukava koje su zavrćali tj podizali gore zbog vrućine.Ima snimaka na kojima su nekima skroz podignuti rukavi,na nekima do pola,a na nekima nisu uopće...a ovog tenkistu sam dobio gotovog iz Tamiyinog seta tako da nakon što sam mu dodao prednje džepove i modificirao hlače kako bi odgovarale onima od HV tenkista,zaključio sam da ću mu ostavit duge rukave,i po meni je tako realnije.Evo figure zapovjednika:




Na kupolu sam odlučio staviti i 2 automatske puške,jer su ih u "Oluji" članovi posade ali i pješadija koja je išla iza tenkova redovno kačili po kupoli.Odabrao sam 2 različita kalašnjikova,jedan ruski 7,62 mm AK-47 kojem sam obojao nakon drybrusha sa steel bojom drvene dijelove u mat smeđu boju,jer su takvi i bili na ruskim starim verzijama.Također sam mu od tanke aluminijske folije izradio remen i obojao ga u maslinastozelenu boju.Na slici ispod ga možete vidjeti na sredini krova kupole,između 2 otvora na kupoli:



Drugu automatsku pušku koju sam odabrao za ovaj tenk sam uzeo iz zvezdinog seta te joj promijenio preklopni kundak i od tanke žice za lemljenje izradio novi,koji oblikom i veličinom odgovara onom na pravom.Radi se o istočnonjemačkom MPI-74S u kalibru 5,45 mm kojeg je HV imala u velikim količinama u "Oluji".Drveni dijelovi su na originalu izrazito gloss stoga sam ih i ja nakon bojanja u smeđu prelakirao slojem humbrolovog gloss laka.Remen je opet izrađen od tanke aluminijske folije ali je obojan u nekakvu khaki boju pošto je ova verzija istočnonjemačkog kalašnjikova imala remen khaki boje od tele.Njega sam postavio na stražnji dio kupole:

Vrh cijevi je steel boje,što sam napravio ima već duže vremena ali nisam slikao.Želim napomenuti da je na gotovo svim tenkovima koje sam vidio vrh cijevi redovno bio steel boje,dakle čist,nije bilo nikakve čađe na lopate po vrhu cijevi kako to većina maketara radi.Evo rezultata na mojoj maketi:

Jedino što još trebam napraviti je zalijepiti tablu KNIN kakvu je pravi tenk imao prikačenu na prednjoj kosoj ploči,te napraviti antenu od žice za gitaru...Eto toliko zasad.... 8)




T34

Predivno, kao i sve tvoje makete odiše živošću i realnošću!
Dobri su gardisti, nadam se da će i moji sovjetski gardisti na kupoli IS-2 bar približno da budu dobri!  :)


Aki

Evo i jedna slika gde se vidi da je vrh cevi nije ofarban,vec je steel,kao sto je i chemical ali rekao.



kinfa

Prošla su vremena napoleona i njegova baruta...danas kao i u ww2 tj. na njegovu kraju barut skoro pa nije niti zacranio cijev.

Ovo je savrašenstavo u maketarkom smislu..svaka čast Chemi