Academy Grumman F4F-4 Wildcat 1/72

Previous topic - Next topic

oddball

Здраво другари, напокон почињем са радом на оној "Џон Форд" диорами. Пре свега треба почети од авиона, зар не :D То је овај мали шмекер који ће бити бустован са једним Аиресовим кокпит сетом и Течмонд декалима који тек треба да стигну. Уз њега ићи ће и неколико момака у истој размери као и она камера коју сам већ показао са Штурмовиком м3 пре који месец. Ако неко не зна може да баци поглед на линк http://maketarskikutak.com/index.php/topic,4174.0.html. Биће ту још неких касета за филмске траке, можда још једна камера коју носи неки лик итд. Наравно, и сам Џон Форд. Финалан изглед немам у глави али биће то једна мала диорама без превише детаља.



Када завршим авион у "Готови пројекти - диораме" постоваћу готове слике.
Радови ће ићи мало спорије због гомиле обавеза које имам али ћу се у сваком случају трудити да је урадим што боље и до Нове године јер иде као поклон.

поз
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Goran A.


oddball

#2
Quote from: AG02 on 25-10-2008, 20:42:47
Bice zanimljivo. Na palubi?
Наравно, ту ће ми требати помоћ колега макетара око боја и врсти униформи пилота и техничара на палуби брода као и за шеме фарбање авиона за Мидвејску битку.

edit: Требаће ми и боја палубе носача авиона, и од чега су прављене.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

airbamby

http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

menestenasli

Posto mi nije bilo jasno o cemu se radi malo sam trazio po netu i evo objasnjenja za one koji su, kao ja, slabije obavesteni (ako ima takvih)

John Ford je snimio bitku kod Midveja i napravio film od 18 minuta

http://www.imdb.com/title/tt0034498/

a ovde se moze naci film u verzijama od 1 gb do 20 mb
http://www.archive.org/details/the_battle_of_midway

Super ti je ideja. Vrlo zanimljivo.

oddball

Ја знам за то, тада је био тешко рањен и изгубио је око. Касније је добио орден Националног хероја. Није он само снимао вестерне, током другог светског рата био је и документариста. Ова диорама иде као поклон ћалету моје девојке јер ми је помогао да се припремим за испите из Историје филма I и II на којима сам добио 10 и 9. Срећко је био пилот у ЈАТ-у до пре две-три године када је отишао у пензију и био је одличан пилот. Али, за дивно чудо и ма колико то нама звучало помало невероватно, он никад није био одушевљен летењем и авионима. На то је гледао као на сваки други посао. Међутим, његова права љубав одувек су били и остали филмови тако да ми је у тим припремама говорио и о многм детаљима којени професори нису знали. Џон Форда доста воли и одатле је потекла моја идеја за диораму.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Kerber

Americki nosaci su imali palube prekrivene daskama ili "coklama"....Zato su i izgubili nekoliko njih...
Britanci su, kao kontra tome, na zadnjim modelima (Ilustrisious...) pokrivali sletnu palubu celicnim plocama, pa im cak ni kamikaze nesto nisu mnogo smetali, ako su knjige koje sam citao - tacne.
Nekad je izlazilo izdanje od 5-6 knjiga, Boris Prikril je to pisao/prevodio/uredjivao...Pakao na Pacifiku se valjda zvalo....pa ima slika i u boji sa nosaca, americkog, gde se vide grede na sletnoj pisti, posle nekog udara kamikaze, a ovi jadnici to popravljaju...ima ih u svim mogucim varijacijama boja uniformi i kapica, zavisno od zaduzenja...oruzari, mehanicari, oni koji daju uputstva za poletanje-sletanje...i ko zna koji sve ne....Nisam mnogo istrazivao taj segment, meni su avioni bili u prvom planu.

drakii

Bane vide li Hobby Boss-ov F 4 F 4, imaju i F 4 F 3 I FM....., taj ti je Academy doradjeni Frog, ja sam poceo da ga radim kao Wildcatfish, onaj sa plovkom poodavno, pokazi se finisiranjem, ne kao ja zapocinjao ......

oddball

#8
Мало се порадило на кабини Вилдкета. Наиме, нисам се баш претргао, офарбао сам све у зелену боју.


Добро би ми дошле неке референце везане за кокпит, тачније шта је које боје. Такође, ако ико има поклопац кабине за Вилдкет из два дела и жели да га прода/мења/шта-већ радо бих се договорио са њим око тога. Декали које ћу користити су Течмонд за "White 20 of VC-93, USS Petrof Bay, април 1945" или "White 18 of VC-99, USS Hoggatt Bay, јул 1945".

Хоуп ју лајк ит :D
поз
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Hawkeye

Samo napred,posto imam istu maketu jedva cekam da je vidim zavrsenu.

'Уживај младићу за младости своје!'

Profa

Uuuu, što je kokpit... :o :o :o
Eh, da sam ja imao ovako nešto kad sam radio isto burence... Ni ovako ne izgleda loše, ali goreprikazano stvarno izgleda svecki!
Probaj da nađeš na netu sledeće knjige, ima kolorastih fotki unutrašnjosti:
- [Squadron-Signal] - [Walk Around n°04] - Grumman F4F Wildcat (_http://www.farposst.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=471)
- [Squadron-Signal] - [In Detail & Scale n°30] - Grumman F4F Wildcat (_http://www.farposst.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=8138)
- [Squadron-Signal] - [In Detail & Scale n°65] - Grumman F4F Wildcat (_http://www.farposst.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=2456)

@Hawkeye: probaj da je doradiš, OOB je prilično siromašna :-\
Bogu fala što sam Lala! :)

oddball

Мали прогрес ка диорами... Наиме, Вилдкет је састављен, загитован и ошмирглан, и сада чека да Медико заврши компресор и правац фарбањац. Споља биће скроз префарбан у нејви блу а од декала спремио сам Течмодове "детелинаре" што некако иде у прилог целој диорами будући да иде на поклон (сада већ) тасту Срећку  :D


Да, то је она прича о Џону Форду  :)
Елем, мали наставак. Стајни трап још није "заварен" јер треба да се офарба пре неголи се постави. Елиса је пукла тачнје део који иде из блока мотора, то је део који сам морао да правим јер стари је превише ландарао. Из неког разлогабио је преузак. овде је овај пукао али није фрка јер је велика површина и лећиће лепо, за то не бринем. Нисам се много малтретирао око детаља у кабини јер се ионако неће много тога видети кроз поклопац кабине. Више ми је био тест како је тадити са резином.


На место отвора за топове сам морао мало бургијом да обликујем јер се није баш најсрећније уклопило. Следеће постављање слика биће са фарбањем, лакирањем и декалисањем.

Хоуп ју лајк ит!
Поз
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

ubermagog

pošto ide kao poklon pretpostavljam da ti nije važa istorijska tačnost, naime ti dekali nisu za tu verziju 'debeljka' - postoje vidljive razlike!

FM-2 ima drugi dosta viši rep, nema dva usisnika ispod krila, nema prozore dole, ima samo 4 mitraljeza pa samim tim i nešto drugačiju panelizaciju, i ima drugi motor bez malog usisnika i sa nešto drugačijim panelima... HobiBos radi tu verziju...

Još nije kasno da doradiš te stvari, sve je lako osim možda produženja repa.

oddball

@ Airsuba: Hvala na detaljima, nisam znao za te razlike između aviona. Po tome u suštini to nije verzija već sasvim drugi avion sa istim motorom i sličnom karoserijom. Istorijska tačnost nije bitna u ovom slučaju pre svega što dekali - "deteline" su zapravo sinonim za ime tasta - Srećko. Inače, Vajldket je dobio trobojnu šemu koja ne ide uz te dekale, ali je vizuelno zanimljivije što mi je opet u ovom slučaju bitnije.

Slike:



Ovo je moje prvo testiranje AB-a, i evo rezultata. Ofarban u MM Navy Blue, Humbrol Intermediate blue i MM Gloss white. A preko svega toga Revell 1 Gloss lak. Sada se suši pa sledi dekalisanje.
Danas sam razgovarao sa gazda Milanom koji mi je skrenuo pažnju na prečnik dizne. Trebalo je da uzmem širu. 0,2 mm je preusko za maketarenje što je tačno jer, naročito enamel, lako zapuši AB.

Par pitanja:
- Koje boje su bile uniforme avio-osoblja američke mornarice na palubi nosača?
- Gde da nabavim ili kako da napravim palubu nosača aviona (kao što znate pravim dioramu)?

Tako za sada izgleda, raspalite sa kritikama. Što više konstruktivnih kritika bolje će biti sledeći put. Sutra, ili možda čak i večeras lepim dekale.
Houp ju lajk it!
Poz.
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

PELE

Dis iz avsome!  ;D :D

Shala...odlicno izgleda, vidim da brash radi posao super. Koliko se da videti sa slika, radio si freehand i nema overspray-a, to je bitno!

Ajd polako privodi kraju ovo cudo, pa na 29-ku... :D


Pozz